המבקר על שטייניץ: "אי צפיית השריפה - כשל משמעותי"

שמו של שר האוצר לא נפקד מהדוח המיוחד שחיבר מיכה לינדנשטראוס אודות אסון הכרמל. הוא מחה על התקופה הארוכה שבה התעקש להתנות העברת תקציב חירום למערך הכיבוי בביצוע רפורמה מקיפה בו, חרף העובדה שהיה מודע ל"אי יכולתו למלא את תפקידו". באמצע 2010 שינה את עמדתו - אלא שאז, לטענת המבקר, היה מאוחר מדי

"נושא באחריות מיוחדת", שטייניץ (חדשות 2)

"ביום 14 בדצמבר 2010, בדיוק 12 יום אחרי השריפה הנוראה בכרמל, אמר שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ בישיבת ועדת הכנסת לענייני ביקורת המדינה: "אני מודה שלא ראיתי את האפשרות של השריפה הזו, השריפה הגדולה ביותר, החמורה ביותר, חסרת התקדים בתולדות ישראל". - אי צפיית האפשרות הזו על ידי שר בממשלה היא כשל משמעותי".

אמירה קשה זו מפנה מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס כלפי שר האוצר יובל שטייניץ בדוח מבקר המדינה על אסון הכרמל. בדוח מטיל המבקר על שר האוצר "אחריות מיוחדת" להשתלשלות האירועים שהביאה לשריפה.

עיקר הטענות שהעלה המבקר נגד שר האוצר נוגעות לתרומתו ליחסים העכורים ששררו בין המשרד שבראשו הוא עומד לבין משרד הפנים והשר ישי - האחראים הישירים על מערך הכבאות.

אותם יחסים, לטענת המבקר, גרמו לסחבת ארוכה בטיפול במצוקת כוחות הכיבוי: הדוח מצביע על כך שתגובתו של שטייניץ לדרישות שהציג השר ישי לתוספת תקציב הייתה התניית העברת הכסף בביצוע רפורמה מקיפה, מחשש שהזרמה מיידית שלו תביא לבזבוז כספים ופריצה של מסגרת תקציב המדינה.

שר האוצר שינה את עמדתו מאוחר מדי

באמצע 2010, לנוכח מצבו המידרדר של מערך הכבאות, שינה שטייניץ את עמדתו ואפשר תוספת תקציבית לצורך הצטיידות ושדרוג התשתיות לצורך מענה הולם במצבי חירום - אלא שהדבר נעשה, לטענת המבקר, מאוחר מדי - כך שלא היה בכוחו של המהלך למנוע את האסון.

לינדנשטראוס התייחס למה שהולידה, לטענתו, התעקשותו של שטייניץ במשך תקופה ארוכה להזרים תקציב נוסף למערך הכבאות רק בתנאי שזה יעבור רפורמה כוללת ומקיפה וכתב כי על שר האוצר היה "להביא בחשבון ולעמוד על תוצאותיה הקשות של ההתניה... והפגיעה המסוכנת בביטחון הציבור שעלולה להיגרם בגינה".

אותה מחלוקת בין משרדי האוצר והפנים בסוגיית תקצוב מכבי האש נמשכה, לדברי המבקר, "מבלי להתחשב במצבו הרעוע של מערך הכבאות ובאי יכולתו למלא את תפקידו במערך ארגוני החירום".

"היה צורך במענה סביר לתקופת הביניים"

לדברי המבקר, היה מצופה משר האוצר לאמץ בתרחיש זה דרך פעולה שתבטיח "מתן מענה סביר, ולו לתקופת הביניים, שיספק למערך הכבאות את המשאבים ההכרחיים והחיוניים שיאפשרו לו להתמודד כנדרש עם אירועים חריגים שבהם נשקפת סכנה המונית לחיי אדם".

החלטתו של שטייניץ להיענות לדרישת התוספת התקציבית לצרכי חירום אומנם התקבלה במאי 2010 - כשבעה חודשים לפני האסון, אך לטענת המבקר היה עיתויה מאוחר מדי מכדי להיות אפקטיבית.

"שר האוצר התמהמה עם גישתו המעודכנת", כתב לינדנשטראוס - אך עם זאת ציין כי "לזכותו (של שטייניץ) יש לציין כי מכשהתעשת, הורה לשנות את מדיניותו המסורתית של המשרד: אלא שהדבר, למרבה הצער, קרה לאחר עיכוב מיותר".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "לצערנו, בכל הנוגע לאוצר הדוח נשאר הזוי וחסר שחר באופן הקיצוני ביותר. הדוח מאיים על היציבות הכלכלית של ישראל מאחר שהוא הופך את השמירה על חוק התקציב לבלתי אפשרית".

השתתף בהכנת הידיעה: גיא צברי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

דוח אסון הכרמל - סיקור מיוחד

הדוח המלא: הכשלים, המחדלים והאשמים

שנה וחצי אחרי האסון: לא נלמד לקח

"מי שהמבקר הצביע עליו צריך ללכת"

"רה"מ נמנע מלהטיל את כובד משקלו"

"אחריותו של ישי - כפולה ומכופלת"

המזבלה שבה החלה השריפה עוד קיימת

היערכות מערכת הביטחון: ללא תיאום

המבקר על אהרונוביץ': "בלט כמפקד"

"כשל פיקודי של מפקד מחוז צפון"

"מערך כיבוי המסכן חיי אדם ורכוש"

יומן אירועים: מלכודת האש בכרמל

ישי ושטייניץ ייאלצו להתפטר?