משפחות הנספים באסון הכרמל: "מי שהמבקר הצביע עליו צריך ללכת"

רגשות מעורבים בקרב בני משפחות ההרוגים באסון השריפה בכרמל נוכח מסקנות מבקר המדינה. בעוד חלקם מאמינים כי יופקו הלקחים מהאירוע הקשה, אחרים חושבים כי מדובר בעוד מסמך חסר ערך. "טופז נשרפה למוות באביב חייה. את זה כבר אף דוח של אף מבקר לא ישנה", אומר עמית קליין, שאיבד את רעייתו באסון

פרסום דוח מבקר המדינה מהווה ציון דרך נוסף בהתמודדות של המשפחות השכולות מאסון הכרמל עם אובדן יקיריהן. בעוד חלק מהמשפחות סבור שהדוח מהווה צעד סרק שלא ישפיע כלל, אחרים בטוחים דווקא כי המסקנות של המבקר לינדנשטראוס יגרמו לשינוי התפיסה במערכות ההצלה והכיבוי. אך על דבר אחד נדמה כי כולם מסכימים - אף פוליטיקאי לא ייקח אחריות.

גלעד סמנדייב, אחיו של הכבאי אורי סמנדייב ז"ל שנהרג במהלך ניסיון החילוץ של אוטובוס הצוערים, סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי במשפחה חיכו במתח לפרסום הדוח. "כל פעם הדליפו פרטים על אשמים כאלה או מבוקרים כאלה", אמר סמנדייב, "אך עתה אנו מקווים שכולם יבינו שמדובר במקרה חמור ביותר ומי שמבקר המדינה מצביע עליו צריך לקום לבד וללכת".

גלעד, שהחליט ללכת בדרכו של אורי ז"ל ולהתגייס לשירות כלוחם אש, סיפר כי עשה זאת מתוך רצון להמשיך את דרכו של אחיו במערך הכבאות. "צריך לעשות הכל כדי שלא יווצר מצב כזה שוב" הוא אומר, "צריך ליישם את המסקנות ולהראות אחת ולתמיד מיהם האשמים במותו של אחי".אמו של דני חייט: "האסון היה אירוע מכונן"

בת-שבע חייט, שאיבדה את בנה הכבאי דני חייט ז"ל באסון, מצפה גם היא שדוח המבקר יוביל לשינוי. "כולי תקווה שמתוך האסון הנורא שלנו ישפרו ויתקנו את הליקויים", אומרת האם, שבנה ניסה לחלץ את אוטובוס הצוערים מהלהבות יחד עם סמנדייב והנער גלעד ריבן ז"ל. "האסון הזה היה אירוע מכונן בשינוי הגדול שחל במערך הכבאות", מתארת בת-שבע בכאב, "אני חושבת שבתקופת האסון הייתה בעיה במערך הכיבוי בישראל, אבל אני מאמינה שראש הממשלה שלנו התחיל לעשות שינויים שהם משמעותיים".

דני חייט ז"ל (חדשות 2)

כשנה וחצי לאחר האסון, חייט אינה מחפשת אשמים למרות שהכאב אינו מרפה. "אני לא רוצה לקבוע מי כשל. רק חשוב לי לומר לכל עם ישראל שהבן שלי מסר את נפשו על מנת להציל חיים, הוא ראה בעבודתו שליחות. אלו הערכים שעליהם הוא גדל והתנהגותו באירוע לא הפתיע אותנו" אמרה האם, "זה היה דני שלנו ואני מקווה שאסון כמו שעברנו לא יקרה שוב לאיש".

פרסום הדוח - לא ישנה דבר

אלמנתה של סגן גונדר פביולה בוהדנה ז"ל, רחלי אלגבסי מטילה ספק ביכולת מסקנות הדוח לשנות דבר:"אנחנו למודי אכזבות, בסוף כולם יעברו הלאה וכלום לא יקרה", אומרת אלגבסי, "אנשים פוחדים מאוד לגעת בנושא שנקרא 'אסון הכרמל', משום שרבים חושבים שמי שינסה לתקן בעצם יודה בכך שהייתה שם טעות נוראית. איש אינו רוצה להודות וזה כי כולם פחדנים".

אלגבסי מספרת כי חשוב לה לדעת כיצד הגיע האוטובוס לנקודה בה התרחש האסון ומה עבר על בת זוגתה ברגעיה האחרונים. "אני רוצה לעבור על כל הדוח, לדעת מה קרה שם, מה עבר על פאביולה אהובתי בשניות האחרונות של חייה", היא מספרת, "זה יותר חשוב לי מלחפש אשמים, זה לא יחזיר אלי את פאבי שלי".

אלמנתה של בוהדנה אומרת שלדעתה "אם פאביולה הייתה חייה, היא הייתה מגישה את מכתב הפיטורין שלה יום לאחר שכבתה האש בכרמל. זאת, לעומת הפוליטיקאים שאפילו עד עצם רגע זה לא מודים בכישלון של המערכות". אלגבסי קוראת לעומדים בראש הדרג המדיני להכיר באופן רשמי באחריות כלשהי לאסון, גם אם לא יתפטרו.

"צריך להדיח את השרים שנמצאו אחראים"

כעס רב כלפי הדרג הפוליטי הצטבר מאז האסון גם אצל עמית קליין שרעייתו, הצוערת טופז אבן חן-קליין ז"ל, נספתה בשריפה. קליין אומר כי הוא "מקווה שלאחר פרסום הדוח נראה סוף סוף מנהיג אמיתי שלוקח אחריות עבור השרים שלו שרים שקדושת הכסא והשררה חשובה להם יותר מהכל. לדבריו "שר שנמצא אחראי למחדל צריך להיות מודח".

אלמנהּ של טופז מצביע על הבדלי ההתנהלות של אנשי הדרג המדיני בעבר לעומת ההווה: "אני נזכר בבגין שהסתגר בביתו אחרי מלחמת לבנון הראשונה, פעם פוליטיקאים לקחו אחריות", אומר קליין, "היום אין איש מהדרג הפוליטי ומרשויות החירום שמודה בטעות, כאילו לא קרה אסון, כאילו לא נשרפו למוות 44 בני אדם בעודם בחיים".

אך למרות ציפיותיו לשינוי בעקבות הדוח של לינדנשטראוס, מכיר קליין במציאות הקשה. "בסופו של דבר זה מתחיל ונגמר בזה שטופז לא תחזור. היא נשרפה למוות באביב חייה. את זה כבר אף דוח של אף מבקר לא ישנה", סיכם קליין בעצב.

בהכנת הידיעה השתתף נאור ביטון

דוח אסון הכרמל - סיקור מיוחד:

הדוח המלא: המחדלים, הכשלים והאשמים

שנה וחצי אחרי האסון: לא נלמד לקח

"התמהמה חרף הנזק לביטחון הציבור"

"מי שהמבקר הצביע עליו צריך ללכת"

"אחריותו של ישי - כפולה ומכופלת"

המזבלה שבה החלה השריפה עוד קיימת

היערכות מערכת הביטחון: ללא תיאום

המבקר על אהרונוביץ': "בלט כמפקד"

"כשל פיקודי של מפקד מחוז צפון"

"מערך כיבוי המסכן חיי אדם ורכוש"

יומן אירועים: מלכודת האש בכרמל

ישי ושטייניץ ייאלצו להתפטר?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת