צפו: הבתים מחו"ל, החיים בישראל

בכל קצוות ישראל הקימו אנשים בתים עם סגנונות ייחודיים ששאבו מתרבויות של ארצות בעולם. לחן יש בית מקסיקני, ניסים לקח את הילדות שלו במרוקו וסגר מעגל עם הרהיטים המרוקניים וגב' קרישה חיה כאילו היא בבית פולני. "אנו חיים בתוך בועה אך בישראל", סיפרו אלה שבנו בית אמריקני עם גראז'. להרגיש בחו"ל אבל בישראל

יש אנשים בישראל שלא הספיק להם לבנות את הבית השגרתי, הישראלי ורצו לבנות ולעצב משהו מיוחד, שונה - להרגיש בחו"ל אבל לחיות בישראל.

חן, החליטה שהיא רוצה לבנות בית מקסיקני למרות שהיא גרה במושב קטן ליד ראשון לציון. "אנשים שמגיעים אלינו הביתה אומרים שהם בטעות שכחו את הדרכון בבית", היא מספרת. "אני מרגישה שבניתי לי ולילדים שלי צימר ואלה החיים שלי".

החיים של חן וילדיה הם באמת כמו בריזורט ובאווירה מקסיקנית, זאת למרות שלא הייתה במקסיקו מעולם. "לא צריך להיות במקום שאתה רוצה לבנות בסגנון שלו", היא מספרת. על מנת לבנות את הבית החדש, היא פנתה לאדריכלית שגם לא הייתה במקסיקו, אבל גלשה באינטרנט והזמינה ספרים על בנייה מבוץ במקסיקו.

עם זאת, בבית הזה אפשר למצוא גם חיסרון. "המינוס היחיד לגור בבית הזה זה שלא מרגש אותי הרבה מאוד צימרים במקומות אחרים שפעם רציתי לצאת אליהם מהבית", היא מדגישה. "אני לא צריכה להתנתק, אני מנותקת בבית".

הביא את הזיכרון ארצה: הבית המרוקני של ניסים

ניסים למשל התחבר לשורשים המרוקנים שלי. "גדלתי ליד הים והיה לי חשוב להביא אבני כורכר שנפלטו מהחוף במוגדור שם נולדתי וגדלתי", הוא מספר. במשך עשר שנים רצופות הוא חי שם וחקר את קהילת היהודים ובדרך ליקט רהיטים רבים והעביר אותם למושב תירוש בו הוא גר היום. "כשהתחלתי לבנות את הבית אנשים לא ידעו איך לאכול אותי וחשבו שאני בונה בית כנסת", ציין ניסים. "האמן שעשה לי את הדלתות עבד יותר משנתיים", הוא מספר.

גברת קרישה שעלתה מפולין לישראל לא החליפה את הסגנון המוקפד למרות שהיא גרה בישראל כבר 54 שנה. "אני חיפשתי בית לרהיטים ולא רהיטים לבית", היא מדגישה. את כל הרהיטים מביתה היא העלתה מפולין - 6 טונות של זיכרונות. "אני חושבת שזה לא נמאס, ואם עושים משהו מאוד עכשווי זה אחר זמן מה נמאס מאוד מהר".

סימה היא אמנם ממוצא פולני אך מתחברת לבית המלוכה הבריטי מהתקופה הוויקטוריאנית. בבית שלה יש סטים מיוחדים של כלים מאנגליה וכן כל הפריטים מביתה מהמיטה ועד השרשרת הגיעו מאנגליה אבל היא חיה בתל אביב. עם זאת, היא לא שותה תה בשעה חמש: "אני שותה מקיאטו בבית קפה". לדעתה אנשים בישראל נוטים לקחת את הבתים שלהם ישר מהקטלוג וללא טעם אישי. "הם מפחדים לתת את האישיות שלהם אבל אצלי יש ביטוי ואין העמדת פנים".


עם גראז': החלום האמריקני מתגשם בישראל

תמר ודרור חזרו מארה"ב אחרי שהות ארוכה עם שלושת ילדיהם ואת הריהוט והחפצים הם השאירו ממש כמו באמריקה. "בנינו לעצמנו בועה, אנו מרגישים בה נעים ואם לא מדליקים חדשות אפשר לחשוב שאתה לא בארץ וזה נותן לנו להתמודד עם הקשיים", אמר דרור האב. תמר, אדריכלית במקצועה עיצבה את הבית בסגנון הסרטים בהוליווד וכמובן שלא שכחה לתכנן בו גם גראז' אמריקני מסורתי.

במדינת קיבוץ הגלויות, בה התרבויות הגיעו מכל קצות תבל, מה הפלא שאנשים שונים רוצים להקים מדינה ריבונית משל עצמם - ממש בבית שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת