שם הילדים השתנה - משרד הפנים יגרש

בני משפחה מקולומביה שעזבו את ישראל לפני תשע שנים, חזרו לארץ במעמד של פליטים אחרי שנרדפו על ידי המאפיה במדינתם ונאלצו לשנות את שמותיהם. בסיוע האו"ם אושר להם לחזור לישראל, אך כעת משרד הפנים מבקש לגרשם בטענה שלא ניתן לזהות את הילדים בעקבות שינוי השם. "אם נחזור לקולומביה חיינו יהיו בסכנה"

הילדים יגורשו בגלל השם? אילוסטרציה (רויטרס)

שם הילדים שונה - משרד הפנים רוצה לגרשם: משפחה מקולומביה שילדיה נולדו בישראל עזבו בשנת 2003 את הארץ במהלך הליך גיור בעקבות החלטת רשות ההגירה. כשהגיעו לקולומביה נרדפו על ידי המאפיה במדינה שדרשה מהם כסף ופנו בצעד נואש לרשויות בקולומביה בבקשה לעזרה.

לאחר התייעצות עם הרשויות, החליטה המשפחה לשנות את שמות ילדיה ופנתה לאו"ם בבקשה לקבל מעמד של פליטים ולחזור לישראל. לאחר שהאו"ם בחן את הבקשה, אושר להם לחזור לישראל והם קיבלו אף אישור עבודה מיוחד.

"אם נחזור לקולומביה - חיינו בסכנה"

כיום חיים בני המשפחה בישראל וילדיהם לומדים בבתי ספר דתיים בגבעתיים. לאחרונה, פנו בני המשפחה לקבל אשרת אזרחים רגילה, אך אז גילו לתדהמתם שמשרד הפנים רוצה לגרש את ילדיהם כיוון שלא זוהו לאחר ששמם שונה. "אם נחזור לקולומביה חיינו יהיו בסכנה", סיפר האב. "ילדינו מתחנכים על ברכי היהדות ועוברים תהליך גיור, וכעת רוצים לגרש אותם".

"משרד הפנים בעצם מתייחס לכך שהילדים שיצאו מהארץ הם לא אלה שחזרו, כי הם חזרו עם שמות שונים והמשפחה מנסה לשכנע אותם אך ללא הצלחה", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט עו"ד רנה לפידות ממשרד לפידות-אלוני, המייצגת את המשפחה בערר שהגישה לאחרונה. "מדובר בסיפור קורע לב - אחד הילדים הגיע לגיל גיוס ורוצה לשרת בצה"ל ולהוריו אין איך לעזור לו".

עורכת הדין מבהירה: "נגיע עד בג"ץ"

בני המשפחה דוחים את האפשרות לשוב לקולומביה כי הם בטוחים שחייהם יהיו בסכנה ממשית. "משרד הפנים מתעלם מבקשתם ואנחנו מתכוונים למצות את כל ההליכים בעניינם - אם יידחה הערעור אנחנו נגיע עד בג"ץ", מבהירה עו"ד לפידות.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה כי "המשפחה הגיעה לישראל בשנת 1996 וכל בקשותיהם לקבלת מעמד במהלך השנים - בטענות שונות (החלטות ממשלה, ילדי שוהים בלתי חוקיים, גיור), נדחו לאחר שלא עמדו בקריטריונים לקבלת המעמד".

עוד ציינו כי "כיום ישנה בקשה למקלט תלויה ועומדת אשר עדיין בבחינה", ועד לקבלת החלטה, הודיעה הרשות שבני המשפחה יוכלו לקבל אשרות שהייה ועבודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת