נערכים לגירוש: "אנחנו נידונים למוות, אבל לא נהיה כאן בכח"

ישראל החלה היום בהליך המעצר והגירוש של תושבים מדרום סודן, ובמקביל מאות מחבריהם ערכו הפגנה סוערת בת"א ודרשו מהאו"ם להתערב ולעצור את המהלך שמסכן את חייהם. "שיקבלו אותנו כמו בני אדם", הם אומרים

יחידת עוז ללכידת עובדים זרים יצאה היום לפעילות שגרתית. רק שהפעם, בניגוד לימים עברו, נלכדו שמונה תושבי דרום סודן - בדרך לגירוש. השינוי הזה תפס את המסתננים לא מוכנים, ומאות מהם נטלו חלק בהפגנה סוערת שנערכה בגינת לוינסקי בתל אביב, כשהחלו המעצרים.

"כל הפליטים פה בישראל נידונים למות על ידי ממשלת הנשיא הסודני", אמר היום בהפגנה אבראהים, אחד המסתננים. "החזרה של הפליטים לדרום סודן זו מדיניות, קשה לי לדבר עליה".

כבר בשבוע שעבר אישר בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים לגרש דרום סודנים למדינתם, מתוך הנחה שלא נשקפת שם סכנה לחייהם. אך האפריקנים, שנמלטו מאנרכיה ודיקטטורה במדינותיהם, משתמשים עכשיו בזכות שניתנת להם כאן בישראל על מנת למחות.

"נמצאים פה שנים בלי זכות"

במהלך הצעדה שערכו אל משרדי האו"ם בתל אביב, דרשו המפגינים כי המדינה תכיר בהם כפליטים. "אנחנו נגד כל הגזענות - נגד הסודנים ונגד הדרפורים", אומר אלאדין אבקר, אחד מהפליטים הסודנים בתל אביב. "אנשים נמצאים כמה שנים בארץ בלי שום זכות, ואנחנו עכשיו רוצים את הזכות שלנו, לקבל את מה שמגיע לנו - או פליטים, או לא פליטים".

אך אחרי המחאה של השבועות האחרונים, והעליהום מצד תושבי השכונות ונבחרי הציבור נגד המסתננים, ניכר כי הם בהחלט הבינו את המסר. היום בגינת לוינסקי היו לא מעט שהבהירו שהם רק מחכים להזדמנות לעזוב - אבל רק אם מדובר במקום בטוח, שבו תשקף להם סכנה. "אם יש מישהו שיקבל אותנו כמו בני אדם, זה בסדר", אומר אחד הפליטים בהפגנה. "לא נהיה פה בכוח".

בראיון לחדשות 2 באינטרנט, הבהיר שר הפנים אלי ישי כי מבצע המעצרים נגד הסודנים צפוי להימשך. "מי שלא מתכוון ברצינות לעזוב, אנחנו נצטרך להגיע אליו", אמר ישי. "מספר לא קטן של אנשים הודיעו שהם רוצים לחזור מרצון. ככל שזה יגדל זה ייטב להם וייטב לנו. אנחנו לא מחפשים התחכמות או עימותים מיותרים, ורוצים שהם יחזרו לעצמם בדרך טובה ובשלום".

"אני מקווה שתוך שלוש שנים לא יהיו בישראל מסתננים, אם יתנו לנו את כל הסמכויות", הוסיף שר הפנים. "בוא נאמר את האמת, הבעיה הקשה היא אריתריאה ודרום סודן. כרגע אי אפשר לפנות לאריתריאה. למרות שאני חושב שהמצב באריתריאה הוא טוב, המצב באריתריאה יותר טוב מהמצב בשדרות אצלנו, אני לא מקבל את זה שבאריתריאה יש רודן".

ישי סיכם ואמר: "מדיניות המדינה סדורה - כל מי שמסתנן יחזור בחזרה לארצו. תהיה פה מדיניות ברורה מול המעסיקים ומול המסתננים. ננהוג ביד קשה. מי שיגיע נשים אותו מאחורי סורג ובריח. גם אם זה לא קל מול העולם ומול האו"ם. האו"ם צריך להבין שאין אופציה לא להוציא אותם, אנחנו נשמור על המדינה היהודית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת