הרוגי התאונה הקטלנית בטבריה הובאו למנוחות: "קשה לעכל"

מאות ליוו את משפחת אטיאס בדרכם האחרונה

משפחה אחת - שמונה קברים: שמונת בני משפחת אטיאס, שנהרגו בתאונה הקטלנית לפנות בוקר בטבריה לאחר שרכבם התהפך ונשרף הובאו אמש למנוחות בבית העלמין בצפת. אלפים ליוו את בני המשפחה בדרכם האחרונה, בשעה שהבת רחל בת ה-7 עדיין מתאוששת בבית החולים רמב"ם.

הרב שמעון אטיאס, אביו של רפאל שנהג ברכב, ספד לבני המשפחה פחות מיממה לאחר שראה אותם בפעם האחרונה בטקס הכנסת ספר התורה לבית הכנסת שבו לקחו חלק לפני התאונה. "כי תצא אש ומצאה קוצים", אמר הסב בצער.  

שמונת בני משפחת אטיאס מהיישוב בר יוחאי שבצפון ההורים רפאל ויהודית אטיאס, בני 42; אביה, בת 17; נריה ואלישיב, תאומים בני 16; שירה בת 10; תאיר בת 8 ונועה בת 4 - נהרגו לפנות בוקר בכניסה לטבריה. שמונת בני משפחת אטיאס הובאו אמש למנוחות בבית העלמין בצפת.

בין המספידים היה גם ראש עיריית צפת אילן שוחט שהכיר את האב רפאל. "מי היה מאמין שיספידו אותך ויספרו על פועלך במעמד שכזה? הבוקר נפגשתי עם תלמידך, הם לא יודעים איך להמשיך את המציאות כשאתה חסר. נקרע לנו הלב", אמר מעל הקבר הטרי. "השפה העברית עדיין לא מצאה את המילים הנכונות לתאר את האסון הכבד שנפל עלינו. כל אחד ואחד מהילדים הוא עולם ומלואו. כל אחד היה צריך להמשיך את השושלת של המשפחה הנפלאה הזו".

ראש המועצה האזורית של מרום גליל, עמית סופר הבטיח לדאוג לרחל בת ה-7 שאיבדה את כל משפחתה. "עם ישראל התעורר לבוקר קשה, אסון כבד, משפחה שלימה נספתה. אני מבטיח לכם שנלווה את רחל הקטנה כדי שתמשיך לצמוח ותזכה להמשיך את הדור ההמשך של המשפחה".

הרב מנחם אברהם, רבה של העיר מגדל העמק הספיד את בני משפחת אטיאס ואת משפחת נעמן, משפחתה של יהודית המתגוררת בצפת: "זו גזירה הקשה לעכל", אמר הרב אברהם. "איך אפשר לתאר אנשים שיצאו משמחה של תורה בדרכם לטבריה להתפלל על קבר השל"ה הקדוש, עולים בסערה השמיימה?".

המשטרה: "הבלמים היו תקינים"

נסיבות התאונה שהתרחשה אתמול לפנות בוקר עדיין נחקרות, כשממצאים ראשונים מהחקירה מעלות שלא הייתה תקלה בבלמים. עדויות שנאספו בזירה מובילות את החוקרים להאמין שהרכב עבר את הבדיקות הנדרשות במכוני רישוי ובמוסכים שהיו תקינים. קצין בכיר המעורב בחקירה אמר אמש לחדשות 2 כי "הבלמים היו כשירים".

ממצאי החקירות שמתנהלות במשרד התחבורה ובמשטרה מזימות את הטענות על אפשרות שבדיקת הרכב לא הייתה תקינה, כפי שנטען מוקדם יותר. נתונים שנאספו שהמכונית עברה טסט במכון רישוי בחצור הגלילית לפני כשלושה חודשים, שכללה בדיקה ממוחשבת של מערכת הבלמים, ומצאה אותם כשירים. עוד עולה שגם המכון עצמו נבדק לפני מספר שבועות ונמצא כשיר.

מלבד הטסט במכון הרישוי, המכונית עברה טיפול 50 אלף במוסך מורשה במרס האחרון, במסגרתו נבדקה מערכת הבלמים שנמצאה כשירה.

רה"מ: "רחל - כל העם איתך"

בין המנחמים הרבים של משפחת אטיאס, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהתייחס לתאונה המחרידה בכנס "מסע" שבו השתתף אמש. "היום קרתה טרגדיה נוראה בצפון. משפחה שלמה נספתה", אמר נתניהו והפנה את דבריו לרחל בת ה-7 שניצלה. "כל המדינה מרוכזת עכשיו ברחל הקטנה. רחל - כל העם איתך. כל העם מחבק אותך".

"נקרע הלב על ילדה כל כך קטנה"

אחיו של האב רפאל, דודה של רחל הקטנה, הגיעה אתמול לבית החולים רמב"ם שם היא מאושפזת והתקשה להסתיר את צערו. "אנחנו כואבים והמומים למשמע הבשורה. לא קל לעכל את מה שהודיעו לנו הבוקר. אנו עדיין המומים", אמר אטיאס לחדשות 2 והוסיף תודות לכל המנחמים. "אנו מודים לכל עשרות האנשים שמתקשרים ומבקשים לעזור. אנחנו ממש מודים - זה חום יהודי וחום ישראלי, תבורכו".

"אני מניחה שהמשפחה הכואבת וההמומה תרצה לדאוג לילדה, שיהיה לה בית חם שיוכל להכיל את כל מה שהיא עומדת לעבור", סיפרה לחדשות 2 רוני גאגין, מנהלת המחלקה לעבודה סוציאלית. "זה תהליך ממושך וקשה. נקרע הלב לראות אותה, ילדה כל כך קטנה".

אבי המשפחה רפאל שימש כמנהל בית ספר 'מפתן' בשכונת גני הדר בצפת, בעוד רעייתו יהודית, עבדה כמזכירה במכללת צפת. בני המשפחה שבו הלילה מחנוכת בית כנסת במגדל העמק, שתרם אביו של רפאל, והיו ככל הנראה בדרכם לתפילה בטבריה.

דקות לפני שמצאה את מותה, ניסתה המשפחה ליצור קשר עם המשטרה ולדווח על מצוקה, בעקבות מצב בלמי הרכב. דקות לאחר מכן התברר כי זו גם הייתה שיחת הטלפון האחרונה שערכה המשפחה. לידי חדשות 2 באינטרנט הגיעו פרטי השיחה בין אבי ואם המשפחה עם מוקדנית המשטרה:

האב למוקדנית 100: "אנחנו איבדנו את הבלמים ברכב".
מוקדנית: "היכן אתם נמצאים?"
האב למוקדנית 100: "עברנו את צומת גולני ואת גבעת אבני ואנחנו בירידה לכיוון טבריה"
מוקדנית: "אני שולחת לכם ניידת"

בשלב זה העביר האב את הטלפון לאישתו שזעקה למוקדנית: "אין לנו בלמים, אלוהים תציל אותנו - ריבונו של עולם".

"הם היו היסטרים בשיחת התאונות בגלל הנסיבות שבהן היו", סיפר קצין משטרה בכיר לחדשות 2 באינטרנט. "מהטלפון המוקדנית שמעה טוב את התאונה - והיא הבינה שהייתה תאונה ושהם עולים באש - זה לא היה קל בכלל".

בני משפחת אטיאס (חדשות 2)

"הרכב חצה את פס ההפרדה ואת מעקה הבטיחות וצנח לתהום מגובה 30 מטרים", ציין חתוכאי. חוקרי אגף התנועה ממשיכים לחקור את נסיבות התאונה הקשה.  

טרגדיה בטבריה - סיקור מיוחד:

שחזור: התאונה הקטלנית בטבריה

"רחל בוכה וכולנו בוכים איתה"

השר דניאל הרשקוביץ: "המשפחה תגדל את רחל באהבה"

השיחה של בני הזוג אטיאס למשטרה: הצילו אותנו, אין לנו בלמים

8 בני משפחה נהרגו בתאונה בצפון

הילדה שניצלה לשוטר: "הוריי ברכב השרוף"

שכני המשפחה שנספתה בטבריה: "זה אסון, קוראים תהילים"

עדות אחרונה מהתאונה בטבריה: טלפון נייד וספרי תנ"ך

כך תבלמו את הרכב בשעת חירום

האם למוקד 100: "תצילו אותנו, אין לנו בלמים" 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת