שחזור: התאונה הקטלנית בטבריה

חוקרי המשטרה ממשיכים לבדוק את הסיבה שהובילה למותם הטרגי של 8 בני משפחת אטיאס, לאחר שרכבם התהפך ליד טבריה. ממצאים ראשוניים מעלים כי הרכב עבר את הבדיקות הדרושות במכוני רישוי ומוסכים מוסדרים, ונראה כי לא הייתה תקלה בבלמים. רה"מ ניחם את רחל הקטנה: "כל העם איתך". כך אירעה התאונה שלב אחרי שלב

נסיבות התאונה הקטלנית שבה נהרגו שמונת בני משפחת אטיאס לפנות בוקר עדיין נחקרות, כשממצאים ראשונים מהחקירה מעלות שלא הייתה תקלה בבלמים. עדויות שנאספו בזירה מובילות את החוקרים להאמין שהרכב עבר את הבדיקות הנדרשות במכוני רישוי ובמוסכים שהיו תקינים. קצין בכיר המעורב בחקירה אמר הערב לחדשות 2 כי "הבלמים היו כשירים".

ממצאי החקירות שמתנהלות במשרד התחבורה ובמשטרה מזימות את הטענות על אפשרות שבדיקת הרכב לא הייתה תקינה, כפי שנטען מוקדם יותר היום. נתונים שנאספו שהמכונית עברה טסט במכון רישוי בחצור הגלילית לפני כשלושה חודשים, שכללה בדיקה ממוחשבת של מערכת הבלמים, ומצאה אותם כשירים. עוד עולה שגם המכון עצמו נבדק לפני מספר שבועות ונמצא כשיר.

מלבד הטסט במכון הרישוי, המכונית עברה טיפול 50 אלף במוסך מורשה במרס האחרון, במסגרתו נבדקה מערכת הבלמים שנמצאה כשירה.

רה"מ: "רחל - כל העם איתך"

בין המנחמים הרבים של משפחת אטיאס, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהתייחס לתאונה המחרידה בכנס "מסע". "היום קרתה טרגדיה נוראה בצפון. משפחה שלמה נספתה", אמר נתניהו והפנה את דבריו לרחל בת ה-7 שניצלה. "כל המדינה מרוכזת עכשיו ברחל הקטנה. רחל - כל העם איתך. כל העם מחבק אותך".

שמונת בני משפחת אטיאס מהיישוב בר יוחאי שבצפון ההורים רפאל ויהודית אטיאס, בני 42; אביה, בת 17; נריה ואלישיב, תאומים בני 16; שירה בת 10; תאיר בת 8 ונועה בת 4 - נהרגו לפנות בוקר בכניסה לטבריה. שמונת בני משפחת אטיאס מובאים בשעה זו למנוחות בבית העלמין בצפת.

בתאונה ניצלה בדרך רחל בת השבע, שמאושפזת כעת בבית החולים רמב"ם בחיפה ומצבה מוגדר קל. מצלמות אבטחה בבית החולים רמב"ם תיעדו את רחל הקטנה כשעה אחרי התאונה, כשהגיעה לבית החולים מובלת על אלונקה. זמן קצר לאחר מכן הגיע לבית החולים גם קובי אטיאס, אחיו של רפאל אבי המשפחה ודודה של רחל, שהתקשה להסתיר את צערו.

"נקרע הלב על ילדה כל כך קטנה"

"אנחנו כואבים והמומים למשמע הבשורה. לא קל לעכל את מה שהודיעו לנו הבוקר. אנו עדיין המומים", אמר אטיאס לחדשות 2 והוסיף תודות לכל המנחמים. "אנו מודים לכל עשרות האנשים שמתקשרים ומבקשים לעזור. אנחנו ממש מודים - זה חום יהודי וחום ישראלי, תבורכו".

"אני מניחה שהמשפחה הכואבת וההמומה תרצה לדאוג לילדה, שיהיה לה בית חם שיוכל להכיל את כל מה שהיא עומדת לעבור", סיפרה לחדשות 2 רוני גאגין, מנהלת המחלקה לעבודה סוציאלית. "זה תהליך ממושך וקשה. נקרע הלב לראות אותה, ילדה כל כך קטנה".

אבי המשפחה רפאל שימש כמנהל בית ספר 'מפתן' בשכונת גני הדר בצפת, בעוד רעייתו יהודית, עבדה כמזכירה במכללת צפת. בני המשפחה שבו הלילה מחנוכת בית כנסת במגדל העמק, שתרם אביו של רפאל, והיו ככל הנראה בדרכם לתפילה בטבריה.

דקות לפני שמצאה את מותה, ניסתה המשפחה ליצור קשר עם המשטרה ולדווח על מצוקה, בעקבות מצב בלמי הרכב. דקות לאחר מכן התברר כי זו גם הייתה שיחת הטלפון האחרונה שערכה המשפחה. לידי חדשות 2 באינטרנט הגיעו פרטי השיחה בין אבי ואם המשפחה עם מוקדנית המשטרה:

האב למוקדנית 100: "אנחנו איבדנו את הבלמים ברכב".
מוקדנית: "היכן אתם נמצאים?"
האב למוקדנית 100: "עברנו את צומת גולני ואת גבעת אבני ואנחנו בירידה לכיוון טבריה"
מוקדנית: "אני שולחת לכם ניידת"

בשלב זה העביר האב את הטלפון לאישתו שזעקה למוקדנית: "אין לנו בלמים, אלוהים תציל אותנו - ריבונו של עולם".

"הם היו היסטרים בשיחת התאונות בגלל הנסיבות שבהן היו", סיפר קצין משטרה בכיר לחדשות 2 באינטרנט. "מהטלפון המוקדנית שמעה טוב את התאונה - והיא הבינה שהייתה תאונה ושהם עולים באש - זה לא היה קל בכלל".

"הרכב חצה את פס ההפרדה ואת מעקה הבטיחות וצנח לתהום מגובה 30 מטרים", ציין חתוכאי. חוקרי אגף התנועה ממשיכים לחקור את נסיבות התאונה הקשה.  

טרגדיה בטבריה - סיקור מיוחד:

השר דניאל הרשקוביץ: "המשפחה תגדל את רחל באהבה"

השיחה של בני הזוג אטיאס למשטרה: הצילו אותנו, אין לנו בלמים

8 בני משפחה נהרגו בתאונה בצפון

הילדה שניצלה לשוטר: "הוריי ברכב השרוף"

שכני המשפחה שנספתה בטבריה: "זה אסון, קוראים תהילים"

עדות אחרונה מהתאונה בטבריה: טלפון נייד וספרי תנ"ך

כך תבלמו את הרכב בשעת חירום

האם למוקד 100: "תצילו אותנו, אין לנו בלמים" 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת