הפוליטיקאים נפרדים מח"כ גדעון עזרא: "מהטובים שידעה הפוליטיקה"

לפנות בוקר הלך לעולמו בגיל 74 חבר הכנסת גדעון עזרא, בתום מאבק ממושך של שנתיים במחלת סרטן הריאות. בכל רחבי הקשת הפוליטית ספדו לקולגה. "גדעון שירת נאמנה את ארץ ישראל במשך כל חייו", ספד ראש הממשלה נתניהו. מופז: "אני נפרד מחבר, לוחם ושותף לדרך עשייה"

אבל במערכת הפוליטית עם היוודע דבר מותו של חבר הכנסת גדעון עזרא, הלילה. שורה של פוליטיקאים, אישי ציבור, קולגות ומכרים פירסמו הבוקר הודעות אבל בהן ספדו לעזרא.

"גדעון שירת נאמנה את ארץ ישראל במשך כל חייו", כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו בהודעה מיוחדת. "תרומתו לביטחון המדינה המוחלט תישאר עלומה בשל חשאיותה. רעייתי ואני שולחים תנחומים לרעייתו ובני משפחתו".

נשיא המדינה שמעון פרס פרסם הודעה בה ספד לעזרא. ״גדעון עזרא דיבר ישר לעיניים וחדר ישר ללב. אזכור אותו תמיד כחבר וכידיד. עזרא תרם תרומה ייחודית לביטחון ישראל, היה חבר בין חברים וישר דרך בכל מסלולי חייו. הוא חש בעומקי ליבו כמשרת ציבור ללא פניות וללא הנחות והצטיין בתפקידיו בשב״כ ובתפקידיו הציבוריים. יהי זכרו ברוך״.

גם יו"ר קדימה שאול מופז ספד לעזרא. "אני נפרד היום בצער רב מחבר, מלוחם אמיץ, איש ארץ ישראל שנלחם כל חייו על תקומת הארץ, חבר אמת ושותף לדרך ולעשייה", אמר. "גדעון ידע תמיד לעמוד על עקרונותיו וערכיו ולאורם פעל לאורך כל שנות חייו והוא דאג להגיע למשכן הכנסת גם כשמצבו הבריאותי התערער והמשיך להיות מעורב ולהתעניין בנעשה עד יומו האחרון - הוא מעולם לא ויתר".

שר הביטחון אהוד ברק סיפר על פועלו של עזרא למען ביטחון ישראל. "גדעון פעל במשך עשרות שנים למען ביטחון ישראל באומץ, בעוז ובמסירות אין קץ. כאיש ציבור, כחבר כנסת וכשר, פעל תמיד בהגינות, בכישרון ובאחריות", אמר ברק. "ישראל איבדה היום את אחד מהטובים והמסורים בבניה".

"איש מקצוע מעולה"

ציפי לבני, שעבדה לצדו של עזרא בקדימה, אמרה: "גדעון היה מהטובים שידעה הפוליטיקה הישראלית. הוא היה אדם שתוכו כברו, דובר אמת וישר דרך. גדעון היה נועז בשדה הביטחוני ואמיץ בדעותיו בשדה הציבורי, והיה מופת של התנהלות ציבורית עד ימיו האחרונים - אותם הקדיש למלחמה בסכנות העישון וזאת כדי למנוע מאחרים את הסבל שהוא חווה בעצמו. מדינת ישראל איבדה את אחד מטובי בניה והוא יחסר מאד בנוף הציבורי בישראל, יהי זכרו ברוך".

השר משה (בוגי) יעלון ספד לעזרא: "הוא היה איש מקצוע מעולה אשר הבין את רזי עבודת המודיעין וסיכול הטרור. האופן שבו גדעון פעל והפסגות המקצועיות אליהן הגיע, הפכו מופת לדורות רבים בשב"כ. מורשתו ורוחו נמצאות גם כיום אצל רבים מאנשי השב"כ, לעיתים מבלי שהם יודעים זאת".

אחרי מאבק ממושך וקשה בסרטן הריאות הלך לפנות בוקר לעולמו חבר הכנסת גדעון עזרא בגיל 74. לפני כשנתיים לערך אובחן ח"כ עזרא בסרטן הריאות, מחלה שנגרמה לו בעקבות הרגלי העישון שלו. ח"כ עזרא הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. הלווייתו תתקיים אחר הצהריים בכוכב יאיר. במקביל למאבק במחלתו, ח"כ עזרא החל לנהל קמפיין בבתי ספר נגד נזקי עישון וכן הרצה רבות בפני תלמידים על הסכנות שבסיגריות.

במהלך חייו, מילא ח"כ עזרא שורת תפקידים בכירים בשב"כ וכיהן כסגן ראש השב"כ. בשנת 1996 הוא נבחר לכנסת ישראל וכיהן כשר התיירות, השר לביטחון פנים והשר לאיכות הסביבה. עם הקמתה של תנועת "קדימה" בסוף נובמבר 2005, פרש מהליכוד והצטרף לתנועה החדשה. לאחר ניצחונה של תנועת "קדימה" בבחירות הפך לחבר כנסת בסיעת "קדימה" ומונה לשר להגנת הסביבה בממשלת ישראל.

אחד ההישגים הבולטים במהלך הקריירה של עזרא היה חשיפת מיקומו של החייל החטוף נחשון וקסמן שנחטף והוחזק בביר נבאללה בשנת 1994. בעזרת פעולות חקירה פשוטות, הצליח עזרא להוביל את הכוחות לבית שבו הוחזק וקסמן, למרות שכיוון החקירה הראשוני הוביל למסקנה מוטעית שהוא מוחזק בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת