מלחמתו של "המעשן הכבד" בסיגריות

במשך עשרות שנים קשה היה להפריד בן גדעון עזרא לבין סיגריות – לא בשעות המתונות שפיקד בשב"כ ולא כשהיה השר להגנת הסביבה. בשנים האחרונות ומאז שחלה במחלת סרטן הריאות, פעל רבות בקרב צעירים כדי שלא יעשנו ויבינו את הסכנות שבסיגריות

ח"כ גדעון עזרא שהלך הבוקר לעולמו, נלחם בכל הכוח במחלת הסרטן ובמבטים המרחמים. מאז שחלה התפנה לאתגר חדש - למנוע מאחרים את הסבל שעבר. בניגוד לפוליטיקאים אחרים, הוא לא ביקש להופיע בפני תלמידים בכנסת כדי לצבור אהדה וקולות בוחרים, אלא פעל מתוך אמונה בחשיבות של מניעת נזקי העישון בקרב בני נוער.

"באתי אליכם על מנת להזהיר אתכם מדבר שפגע בי, אתם רואים שבקושי יש לי שיער", אמר ח"כ עזרא לתלמידים בהרצאה שקיים בשנת 2010. "היה לי שיער עד לפני מספר חודשים, הייתי יותר שמן והיום אני רזה וכל זה כי קיבלתי סרטן מריאות - את זה בדרך כלל מקבלים מעישון".

בני הנוער שישבו בכנסת לא הכירו את קורות חייו של ח"כ עזרא אלא רק ידעו שמולם עומד אדם בכיר שדווקא הסיגריות הרסו את חייו. "נגעתי בסיגריה פעם ראשונה כשאמרתי לעצמי שאני גדול ויוצא לחיים ועושה מה שגברי וטוב". לשאלת אחד התלמידים, ציין כי היה ממשיך לעשן אם לא היה מתגלה אצלו סרטן.

"העישון עזר לי לעבוד", אומר ח"כ עזרא. 53 שנים הוא היה עם סיגריות ביד, במבצעים ובפעילות ולרגע לא חשב שהסכנה האמיתית נמצאת דווקא אצלו בכיס. כשנבחר לכנסת בשנות ה-90 לקח איתו את התחביב האהוב - שיחות עם פוליטיקאים בצד עם סיגריות. "נקודת המוצא של כולנו היא שלי זה לא יקרה - ואת העונש קיבלתי אחרי הרבה שנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת