לאחר מאבק ממושך בסרטן: ח"כ גדעון עזרא הלך לעולמו

לפנות בוקר הלך לעולמו בגיל 74 חבר הכנסת גדעון עזרא – לאחר מאבק ממושך של שנתיים במחלת סרטן הריאות. הוא כיהן בכנסת מטעם סיעת קדימה ושימש כסגן ראש השב"כ. הלוויתו תתקיים אחר הצהריים בכוכב יאיר. הוא הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. רה"מ: "תרומתו תישאר עלומה"

אחרי מאבק ממושך וקשה בסרטן הריאות הלך לפנות בוקר לעולמו חבר הכנסת גדעון עזרא בגיל 74. לפני כשנתיים לערך אובחן ח"כ עזרא בסרטן הריאות, מחלה שנגרמה לו בעקבות הרגלי העישון שלו. ח"כ עזרא הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. הלווייתו תתקיים אחר הצהריים בכוכב יאיר. במקביל למאבק במחלתו, ח"כ עזרא החל לנהל קמפיין בבתי ספר נגד נזקי עישון וכן הרצה רבות בפני תלמידים על הסכנות שבסיגריות.

במהלך חייו, מילא ח"כ עזרא שורת תפקידים בכירים בשב"כ וכיהן כסגן ראש השב"כ. בשנת 1996 הוא נבחר לכנסת ישראל וכיהן כשר התיירות, השר לביטחון פנים והשר לאיכות הסביבה. עם הקמתה של תנועת "קדימה" בסוף נובמבר 2005, פרש מהליכוד והצטרף לתנועה החדשה. לאחר ניצחונה של תנועת "קדימה" בבחירות הפך לחבר כנסת בסיעת "קדימה" ומונה לשר להגנת הסביבה בממשלת ישראל.

אחד ההישגים הבולטים במהלך הקריירה של עזרא היה חשיפת מיקומו של החייל החטוף נחשון וקסמן שנחטף והוחזק בביר נבאללה בשנת 1994. בעזרת פעולות חקירה פשוטות, הצליח עזרא להוביל את הכוחות לבית שבו הוחזק וקסמן, למרות שכיוון החקירה הראשוני הוביל למסקנה מוטעית שהוא מוחזק בעזה.

נתניהו: תרומתו של ח"כ עזרא תישאר עלומה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער עמוק על פטירתו של ח"כ גדעון עזרא. "גדעון שירת נאמנה את ארץ ישראל במשך כל חייו", אמר נתניהו. "תרומתו לביטחון המדינה המוחלט תישאר עלומה בשל חשאיותה. רעייתי ואני שולחים תנחומים לרעייתו ובני משפחתו".

"אני נפרד היום בצער רב מחבר, מלוחם אמיץ, איש ארץ ישראל שנלחם כל חייו על תקומת הארץ, חבר אמת ושותף לדרך ולעשייה", אמר יו"ר קדימה השר שאול מופז. "גדעון ידע תמיד לעמוד על עקרונותיו וערכיו ולאורם פעל לאורך כל שנות חייו והוא דאג להגיע למשכן הכנסת גם כשמצבו הבריאותי התערער והמשיך להיות מעורב ולהתעניין בנעשה עד יומו האחרון - הוא מעולם לא ויתר".

שר הביטחון אהוד ברק גם כן הביע את צערו על מותו של ח"כ עזרא. "גדעון פעל במשך עשרות שנים למען ביטחון ישראל באומץ, בעוז ובמסירות אין קץ. כאיש ציבור, כחבר כנסת וכשר, פעל תמיד בהגינות, בכישרון ובאחריות", אמר ברק. "ישראל איבדה היום את אחד מהטובים והמסורים בבניה".

"גדעון היה מהטובים שידעה הפוליטיקה הישראלית", אמרה בתגובה להודעה על פטירתו ציפי לבני, לשעבר יו"ר קדימה. "אדם שתוכו כברו, דובר אמת וישר דרך. גדעון היה נועז בשדה הביטחוני ואמיץ בדעותיו בשדה הציבורי, והיה מופת של התנהלות ציבורית עד ימיו האחרונים- אותם הקדיש למלחמה בסכנות העישון וזאת כדי למנוע מאחרים את הסבל שהוא חווה בעצמו". עוד ציינה כי "מדינת ישראל איבדה את אחד מטובי בניה והוא יחסר מאד בנוף הציבורי בישראל, יהי זכרו ברוך".

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת