בשיא המתיחות: לילה עם הפליטים בת"א

בלילה שבין חמישי לשישי בשבוע שעבר, זרקו אלמונים 6 בקבוקי תבערה לעבר כמה דירות וגן ילדים, של מהגרי עבודה מאפריקה בת"א. זה קרה כמה שעות לאחר שבשכונה החלה להתפשט שמועה על סודנים שניסו לאנוס שם נערה בת 15 ביום העצמאות. אלפי מסתננים ממשיכים לחצות את הגבול – ומי שמשלם את המחיר, הם תושבי ת"א הפחות עשירים

זה התחיל ביום העצמאות, כששכונת לוינסקי תססה משמועות על אפריקנים שאנסו ילדה בת 15. המשטרה אישרה השבוע שהיה ניסיון אונס - והתגובה הגיעה בלילה, כשהשכונה נמה את שנתה. שישה בקבוקי תבערה הושלכו על שלוש מטרות שונות, וביניהן פעוטון. למרבה המזל, אף ילד לא נשרף למוות באותו הלילה.

השכונה הקטנה הזאת מפתיעה ומגוונת הרבה יותר מאיך שהצטיירה השבוע בכותרות. סעודי, אריתראי, אירי, ואפילו טורקי - כולם נפגשים במגרש הכדורגל. אבל רק 20 מטרים משם מתכנסת אסיפת חירום של התושבים, אליה מנסה גם להיכנס ח"כ בן ארי.

אפילו מצרים נרתמה למאמץ

בתל אביב יש כ-70 אלף זרים, אלף מתוכם הם מבקשי מקלט מאפריקה - בעיקר סודן ואריתראה. ישראל חתומה על אמנת האום לפליטים, ולכן כל אחד מהם קיבל אשרת שהייה, אבל ללא היתר עבודה. ההיגיון היה להקשות עליהם את החיים כאן, כדי שלא יבואו נוספים.

אפילו המצרים נרתמו לטובת האינטרס הישראלי, פצעו והרגו עשרות אפריקנים בעת שטיפסו על גדר הגבול בין המדינות. אבל שום דבר לא עוצר אותם - והם ממשיכים להגיע. הסיכוי שלהם למצוא עבודה, שגם כך אסורה עליהם, צנח, ופשיעת הרחוב בקרבם מזנקת - פי שלושה, לפי נתוני החודשים האחרונים.

חבית הנפץ הזאת ממשיכה לשבוע נוסף. תושבי שכונת שפירא חלוקים אף הם - ובינתיים הפליטים המתגוררים בה ממשיכים במאבק ההישרדות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת