איום בתביעה: פוטרה כי לא עמדה בצפירת יום הזיכרון

עביר חאג' יחיא הייתה קופאית מצטיינת ברשת "מגה". אבל כשנשמעה הצפירה לזכרם של חללי צה"ל ופעולות האיבה בחודש שעבר, היא סירבה לעמוד והמשיכה בעבודתה. בעקבות תלונות של לקוחות היא פוטרה – וכעת היא תובעת לשוב לעבודה ולקבל פיצוי. "עמידה בצפירה אינה תואמת את השקפת עולמי", היא טוענת. "מגה": "התנהגות פסולה"

עומדים בצפירה. למצולמים אין קשר לידיעה (AP)

עובדת שפוטרה מרשת "מגה" טוענת כי פוטרה מעבודתה מאחר ולא עמדה במהלך צפירת הזיכרון לחללי צה"ל, כך עולה ממכתב איום בתביעה שהגיש היום עורך דינה לרשת השיווק. העובדת דורשת להחזירה מיד לעבודה, לפצות אותה בגין עוגמת נפש - ולא, תפנה לערכאות משפטיות.

עביר חאג' יחיא, תושבת טייבה, הושעתה מעבודתה בסניף רשת "מגה" ברעננה בסוף החודש שעבר, כך עולה מהמכתב ששלח עורך דינה תאופיק טיבי. זאת, בשל תלונה שהגישה לקוחה בסניף, בטענה כי מרשתו "המשיכה להעביר סחורה והתחילה לשיר - למרות צפירת הזיכרון בת השתי דקות שנשמעה בשעה 11:00 באותו הבוקר", לשון המכתב.

בירור שנערך בהנהלת הסניף הוביל להשעייתה של יחיא מהעבודה. היא חויבה לצאת לחופשה עד להודעה חדשה, והיום, לטענתה, קיבלה את מכתב הפיטורין בעקבות המקרה. ואולם, יחיא טוענת כי אמנם המשיכה לעבוד כרגיל - אך לא שרה במהלך הצפירה. "הלקוחה שביקשה ממנה להפסיק לעבוד ניבלה את הפה. מרשתי לא ידעה על כל נוהל הקשור לצפירת הדומייה", נכתב במכתב ל"מגה".

"הושפלתי קשות"

עם זאת, הודתה העובדת כי גם לאחר שהעירה לה הלקוחה בעניין הצפירה - היא המשיכה לעבוד. "היא לא ראתה לנכון להמשיך להשתתף בשתי דקות הדומייה, מכיוון שהדבר אינו תואם את השקפת עולמה ופוגע קשות ברגשותיה ובזהותה כערבייה פלסטינית", נכתב במכתב למגה. "הכיצד תשתתף בדומייה לזכר דבר שמבחינתה מסמל יותר מהכל את הטרגדיה הנוראית שפקדה את בני עמה?".

יחיא טוענת כי "הושפלה קשות וגורשה בבושת פנים באמצע יום עבודה ולנגד עיני העוברים והשבים ועובדי הסניף". בנוסף, לטענתה היא לא זכתה לשימוע כדין - חרף העובדה שלא מזמן זכתה בפרס העובד המצטיין. כעת, היא דורשת לבטל את החלטת הפיטורין, להתנצל ולפצותה על עוגמת הנפש. "כבודי נפגע כתוצאה מהפיטורים הלא חוקיים", טוענת יחיא.

מרשת "מגה" נמסר בתגובה: "רשת מגה מעסיקה אלפי עובדים ומאפשרת לכולם לנהוג על פי אמונותם ודתם. במקרה זה, מדובר בעובדת שבחרה באופן מכוון להמשיך בעבודתה כרגיל בעת השמעת הצפירה לחללי מערכות ישראל ויתרה מכך, לאחר שלקוחה העירה לה על התנהגות זו - בחרה העובדת בצורה פוגעת ומבזה 'לפצוח בשירה', שעה ששאר הנוכחים במקום, עובדים ולקוחות כאחד, עומדים דקה דומיה לזכר הנופלים. רשת "מגה" רואה בחומרה התנהגות זו של אחד מעובדיה, ועל כן העובדת פוטרה לאחר שבוצע לה שימוע כדין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת