טקס המשואות לזכרה של הילה: "סימלה את הטוב והנאצל שבישראליות"

בצל אסון מותה של הילה בצלאלי ז"ל, עברה מדינת ישראל מהאבל של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל לחגיגות העצמאות ה-64 בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל במעמד יו"ר הכנסת ראובן ריבלין. הוריה של הילה ז"ל הדליקו את המשואה יחד עם יו"ר הכנסת, שאמר: "הילה סימלה את הטוב והנאצל שבישראליות". צפו בטקס

שבוע בדיוק לאחר מותה של סגן הילה בצלאלי ז"ל  באסון קריסת גשר התאורה במהלך החזרות בהר הרצל, נערך הערב באותו המקום בדיוק טקס הדלקת המשואות המסורתי המסמל את המעבר החד מהאבל של יום הזיכרון לחללי צה"ל מדינת ישראל אל חגיגות יום העצמאות ה-64. את הטקס העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

הטקס הנועל את יום הזיכרון נערך במעמד יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, ובהשתתפות שרים, חברי כנסת, משפחות שכולות ואישים נוספים. יו"ר הכנסת הדליק את המשואה הראשונה יחד עם הוריה של סגן הילה בצלאלי ז"ל, שקמו היום מהשבעה על בתם. על אמה של הילה, סיגלית, ניכרה ההתרגשות הרבה והיא הזילה דמעות בעת הדלקת המשואה. לאחר ירידתה מהבמה, ניגשה אל סיגלית רעייתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו, וחיבקה אותה בחום. גם בין שורות הדגלנים נשמר מקום חסר לזכרה של הילה. 

בפתח נאומו, התייחס יו"ר הכנסת למותה של הילה ז"ל. "רק לפני שבוע נטמנה כאן בהר הזה סגן הילה בצלאלי, קצינה מבטיחה בחיל הרפואה", אמר ריבלין. "הילה שבשמחת החיים שלה, באהבתה לזולת ובמנהיגותה - סימלה את הטוב ואת הנאצל שבישראליות".

בהמשך דבריו התייחס ריבלין להדרת הנשים בצה"ל ובחברה האזרחית. "ישנו אויב המסכן את עתידנו המשותף כאן, ואת עתיד ילדינו. האויב הזה הוא הקנאים והקנאות, בל נטעה", ציין יו"ר הכנסת והוסיף: "המאבק באלה היורקים בפניה של ילדה בת שמונה, איננו מאבק בין חילונים לחרדים".

לקראת סיום נאומו הזכיר ריבלין את שובו הביתה של החייל החטוף גלעד שליט, ואמר בהתרגשות כי "בשנה הזא, שב בן אובד לחיק אימו ולחיק עמו. למראהו, גאה בעורקינו רגש ציוני גאה".

"לכבוד אחינו, בשרנו, יהונתן פולארד"

בעת הדלקת המשואה, בה השתתפו גם הוריה של סגן הילה בצלאלי, ציין יו"ר הכנסת את המרגל היהודי ג'ונתן פולארד, השבוי בכלא האמריקני כבר 26 שנה. " לכבוד אחינו, בשרנו, יהונתן פולארד, שהקריב את חירותו למען חירותנו, והיום אנו מצפים לשובו, אל אחיו ואל מולדתו".

הטקס השנה נערך בסימן "המים - מקור החיים", ובמסגרתו הדליקו את המשואות 12 ישראלים, שרובם ככולם עוסקים בתחום המים. הראשון הוא פרופסור מנחם רבהון מפולין, שנמלט עם הוריו מפני אימת הנאצים. מאז שנפל נכדו הבכור דניאל, מקדיש מנחם לזכרו מרץ וזמן לחינוך הנוער למדע; אחריו ידליק משואה איש הקרן הקיימת לישראל משה כהן, והיה אחראי בין היתר על מאגרי מי הקולחין בארץ.

מדליקי המשואות הבאים היו ד"ר חנה רוזנפלד, שמכהנת כנציגת ציבור בדירקטוריון "עין נטפים", תאגיד המים של אילת; הרצל נאור, עובד "תה"ל - תכנון המים לישראל"; גיורא שחם, שהיה אחראי על שיקום אגמון החולה; אסתר אברהם, מדריכת הידרותרפיה שיקומית מירושלים; אלכס ויז'ניצר, יו"ר דירקטוריון חברת המים הלאומית "מקורות"; שלמה צווייפלר, מומחה להשקייה בטפטפות; אורי מורן, מחנך לפיתוח העיר כסביבה אקולוגית ולשימוש מושכל במקורות המים; וגם רוביק דנילוביץ, ראש העיר באר שבע, שנבחר להדליק משואה לכבוד בירת הנגב. "אני מדליק משואה זו לכבוד דבקותנו בחזונו של דוד בן גוריון בשיר השיירה: וגם הנגב עוד יהיה פורח וגם נדאג שהזקן יהיה שמח", קרא דנילוביץ'.

יתר מדליקי המשואות היו אורית סקוטלסקי, רכזת המים והנחלים באגף לשימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע; מאיה בראון, תלמידת כיתה י"ב, שזכתה בפרס ראשון בתחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל. עבודתה נושאת את הכותרת "חיטוי מים בעזרת קרני שמש"; ליאור לפבר, תלמידת כיתה י"ב שעתידה להתגייס לקורס החובלים של צה"ל; סא"ל רמטין סבטי, שבעוד שבועות אחדים יתחיל לכהן כראש מחלקת התורה והפיתוח בפיקוד העורף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת