תל נוף: המשפחות הגיעו לטקס הזיכרון; צה"ל לא הודיע שהוא בוטל

ההורים ששכלו את בניהם שנפלו במסגרת שירותם הצבאי בחטיבת הצנחנים, הגיעו היום לאנדרטת הזיכרון הסמוכה לבסיס תל נוף במטרה להתייחד עם זכרם, אולם שם ציפתה להם "הפתעה": טקס הזיכרון בוטל, אך איש בצה"ל לא הוציא הודעה מסודרת על כך. המשפחות קיימו טקס מאולתר משלהן

בני המשפחות השכולות שנוהגים לקיים מדי שנה טקס להנצחת יקיריהם ולהתייחד עם זכרם, הגיעו היום, כבכל שנה, לאנדרטה המוצבת בתל נוף. הפעם, כך מתברר, בוטל הטקס - וזאת מבלי הודעה מוקדמת מטעם צה"ל. משהבינו המשפחות ההמומות שאירוע מסודר לא יתקיים, החלו לקיים טקס מאולתר משלהן. הפרשה נחשפה היום בגלי צה"ל.

רונן לשם, בנו של רס"ן ראובן לשם ז"ל, סיפר לחדשות 2 באינטרנט: "כבר 40 שנה, מאז מלחמת ששת הימים, אנו מגיעים לטקס יום הזיכרון באנדרטת הצנחנים. זו הדרך שבה אנחנו בחרנו לעבור את היום הזה, יחד עם עוד בני משפחות שכולות ומפקדים ולוחמים. הטקס, שמנוהל על ידי החטיבה, כולל את כל הסממנים של טקס צבאי - עם משמר כבוד, כיתת צנחנים, קצינים בכירים וחזן צבאי שנושא את תפילת 'אל מלא רחמים'".

"השנה, באופן מפתיע, הגענו - והטקס פשוט לא היה", סיפר הבן בכאב, והוסיף: "היו רק שני צנחנים, בסוג של משמר כבוד מאוד לא מכבד שעמדו על הרחבה השוממה. המשפחות השכולות שהגיעו למקום, ראו שהטקס הקבוע אליו הן מגיעות מדי שנה פשוט לא מתקיים".

"לאחר הצפירה של השעה 11, כשלא ידענו מה לעשות, התקבצנו במין מעגל על הדשא, כשאחד הנוכחים הוציא את מכשיר האייפון שלו והקריא מתוכו את נוסח ה'יזכור'. לאחר מכן התפזרנו לבתים, איש איש עם כאבו שלו, עם ההבנה שהפעם הצנחנים לא הכתיפו את נשקם לזכר חבריהם שנפלו".  

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "טקס האזכרה הרשמי לחללי יחידת המרו"ם התקיים אמש, ערב יום הזיכרון, כמדי שנה באנדרטה בצומת ביל"ו, בהשתתפות המשפחות השכולות. בשנים האחרונות נהגה היחידה לקיים טקס יחידתי נוסף בבוקר יום הזיכרון באנדרטה, אך השנה, על פי החלטת מפקד היחידה, הועבר הטקס לתוך בסיס היחידה. על אף שלא מדובר בטקס רשמי, אליו מוזמנים אזרחים ומשפחות שכולות, בצה"ל מצרים ומתנצלים על המקרה ועל עוגמת הנפש שנגרמה למשפחות השכולות". גם מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף-משנה אמיר ברעם, הביע צער על הפגיעה במשפחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק