משפחתה של הילה קמה מהשבעה: "שילמה על שלומיאליות של אנשים לא מחונכים"

עשרות בני משפחה עלו הבוקר לקברה של סגן הילה בצלאלי ז"ל, שנהרגה בדיוק לפני שבוע באסון קריסת עמוד התאורה בהר הרצל. הערב הם יעשו את השינוי הבלתי נתפס, כיתר משפחות השכול, ויחגגו עצמאות. הוריה של הילה ידליקו משואה, אך עדיין מתקשים לעכל את השבוע החולף. האם: "מקווה שאמצא את הכוח לעמוד ביום הזה בגבורה"

שבעה ימים חלפו מאז האסון בהר הרצל במהלך החזרות לטקס הדלקת המשואות, בו נהרגה סגן הילה בצלאלי ז"ל. הבוקר קמה משפחתה מהשבעה, עלתה לקבר הבת - וכבר בערב ידליקו ההורים, סיגלית וירון, משואה בטקס יום העצמאות. "במקום לחגוג עם ילדתי אקרא לזכרה קדיש", אמר האב ירון בצלאלי לעיתון "ידיעות אחרונות".

טקס הדלקת המשואות הערב ייערך בצל האסון בו נהרג הילה ז"ל. בעקבות כך, שונתה במקצת מתכונתו הקבועה: ריקוד ה"הורה" המסורתי בוטל ומופע זיקוקי הדינור יהיה צנוע יחסית. במצעד הדגלנים יישאר בשורה הראשונה מקום אחד ריק - המקום בו הייתה אמורה לעמוד בצלאלי. אמה, סיגלית, תדליק כאמור את אחת המשואות בטקס.

הבוקר עלו לקברה של הילה בהר הרצל בני משפחתה ועשרות מחבריה, חלקם גם מבית הספר התיכון. האם סיגלית התקשתה להחזיק את פרץ הרגשות מעל קבר בתה: "את משלמת על שלומיאליות של אנשים לא מחונכים, אבל הם ישלמו", אמרה. "את היית מושלמת ואני מצדיעה לך. את לא היית נסיכה, את היית מלכה".

סא"ל שלום אייזנר, סמח"ט הבקעה שהושעה בשבוע שעבר בעקבות תיעודו מכה מפגינים פרו-פלסטיניים, ספד על קברה של הילה שהייתה פקודתו, וסיפר על מאבקה להגיע ולהשתתף בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל. "נכנסת למשרדי ואמרת: 'אני גם אלך להיבחן, אעבור את המבדקים ואצעד בטקס'. כל כך רצית לעשות את זה. חשת גאווה כל כך גדולה לקחת חלק בטקס הזה".

מתן ניסימוב, בן זוגה, של הילה, ספד גם הוא. "כעת אני מבין שאנחנו ככל הנראה לא נתחתן. אני אזכר בך", אמר. גם דודיה ואחיה הצעיר של הילה ספדו לה. "תמיד אוהב אותך", אמר האח כשגרונו חנוק מדמעות.

בערב, תצטרך המשפחה לעשות, כמו יתר משפחות השכול, את השינוי הכמעט בלתי אפשרי ולהצטרף לחגיגות העצמאות. "המעבר הזה כל כך קשה לי, אני מקווה שאמצא את הכוח לעמוד ביום הזה בגבורה", אמרה האם סיגלית ל"ידיעות אחרונות". "אתן כבוד אחרון לדבר שהוא כל כך יקר לי, להילה, ומשם נצטרך למצוא את הכוח לצעוד להמשך החיים".

"הילה יכלה להגיע לפסגות אמיתיות" 

הרמטכ"ל בני גנץ הניח בתחילת השבוע זר פרחים ואת דגלון ראש המטה הכללי על קברם של החיילים האחרונים שנהרגו לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בהם בצלאלי, בבית העלמין הצבאי בהר הרצל.

את בני משפחתה של בצלאלי ליוו הרמטכ"ל ומשלחת צה"ל בעלייה לקבר הטרי. הרמטכ"ל חיבק את אמה של הילה, סיגלית, ואמר: "כאן, בהר הרצל, מסמלות המצבות חיים שנגדעו בטרם עת וחלומות שלעולם לא יתגשמו, אך יחד עם זאת מסמלות אבנים אלו את אבני החומה של האומה".

סיגלית עצמה נישקה את חלקת הקבר והתייפחה עליו ארוכות. היא פנתה לקבר ואמרה לבתה: "אל תרעדי ילדה שלי, אל תפחדי, אמא פה... לא האמנת שאת יכולה להיות קצינה, אבל הנה הפכת להיות סגן. אני לא עצובה, אני שמחה, עכשיו קצת כואב לי אבל זה יעבור". גנץ ניחם את האם ואמר לה: "הילה יכלה להגיע לפסגות אמיתיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת