יום העצמאות: הכירו את הישראלים עם השמות הכי ישראליים

רבים בישראל למדו בבתי הספר וזוכרים את המנהיגים והאישים הציוניים של המדינה מהעבר, ביניהם גולדה מאיר, אליעזר בן יהודה ומשה דיין. אבל יש אנשים בישראל שהוריהם בחרו לקרוא להם באותם שמות, שגורמים לעתים לצחוק, וגם לגאווה גדולה. לרגל יום העצמאות ה-64 שוחחנו עם האנשים עם השמות הכי כחול-לבן

גולדה מאיר: "גאה בשם" (חדשות 2)

לכל איש יש שם, אבל לחלק מהאנשים יש שם עם מורשת מכובדת, שהיה שייך בעבר לדמות מוכרת, מנהיג גדול, או לוחם אמיץ. ביום העצמאות 2012 ישנם ישראלים ששמם מוזכר בסיפורים על הקמת הארץ. הוריהם בחרו להם שם מיוחד לציון המנהיגים הגדולים ובשל היותם ציוניים, שמביא איתו לעתים תגובות מצחיקות למדי כשהם פונים למוקדי שירות או אומרים את שמם ביום-יום.

גולדה מאיר מירושלים: "כשהיא נפטרה שאלו אותי אם קמתי לתחייה"

יומיים לאחר שגולדה מאיר הושבעה לכנסת, נולדה לה גולדה מאיר ב-19 במרס 1969, היום בת 43 ומתגוררת בירושלים. הוריה בחרו להעניק לה את השם מטעמי ציונות. "אני לא מכירה עוד גולדה מאיר בארץ או בעולם", סיפרה מאיר לחדשות 2 באינטרנט. "כשהייתי קטנה זה היה פחות נחמד כי בגיל 10 היא נפטרה ואז הילדים אמרו לי 'יצאת מהקבר' ו'קמת לתחייה', אבל ככל שהתבגרתי אני מסתדרת עם השם ואפילו מאוהבת בו - זה הפך לסוג של מותג". בביתה היא מחזיקה ספרים ותמונות של המנהיגה הישראלית. "סך הכל היא דמות להערצה, היא הייתה ראש הממשלה היחידה שהיא אישה אז יש מה ללמוד ממנה", מעידה מאיר. "זה מעורר הרבה תגובות ויש כאלה שלא מאמינים".

מאיר עובדת היום בבנק ישראל ותחילה חשבו שכתובת המייל שלה מזויפת. "כששלחתי מיילים לאנשים חשבו שפרצו למערכת של הבנק", היא ציינה. לסיכום הדגישה כי "בתקופה של עשר השנים האחרונות יש תגובות מאוד אוהדות לשם שלי מתוך הערכה וסימפטיה למנהיגה הדגולה".

אליעזר בן יהודה מגבעת שמואל: "מדבר עברית תקנית"

מקור השם של אליעזר בן יהודה בן ה-75 הוא סבו. "לסבא שלי קראו אליעזר ועברות של זיידשניידר הפך לבן יהודה", סיפר בן אליעזר. "שואלים אותי כל פעם אם המשפחה שלי קשורה אליו ואני אומר שזה לא קשר דם אלא רק הקשר היהודי". בן יהודה שמח מאוד על כך שהוריו בחרו לקרוא לו כך. "אני גאה להיקרא בשם הזה כי אליעזר בן יהודה היה כידוע איש מעניין, מרתק מאוד ומחייה השפה העברית". אבל האם הוא מקפיד על עברית כמו הציוני הנודע? "אני משתדל לדבר עברית תקנית בלי קשר לשם שלי", הוא מבהיר.

האיש והרטייה, משה דיין (AP)

משה דיין מחולון: "בשנות ה-60 הוא היה להיט"

בשנת 66 נולד תינוק קטן שנקרא משה דיין. היום הוא בן 46, חי בחולון ומאוד מתגאה בשם של הרמטכ"ל לשעבר עם הרטייה המפורסמת. "זה שם מאוד ישראלי וציוני ואני גאה בו", סיפר דיין לחדשות 2 באינטרנט.

"לא צחקו לי על השם אף פעם", מדגיש דיין. "להיפך, אנשים גאים בשם הזה - הוא אחד האנשים החזקים שהיו לנו בתולדות ישראל והוא מסמן הרבה".

ישראל ישראלי מגן דרום: "אנשים מופתעים מהשם"

שם שלא שייך לדמות ספציפית, אך עדיין גורר לא מעט תגובות הוא ישראל ישראלי, שנולד בעירק. בילדותו,  קראו לו ויקטור - אך כשהגיע לארץ החליטו לשנות את שמו לשם ישראל. "לפעמים אנשים מופתעים מהשם הזה כי הם חושבים שזה מופיע רק בוויזה או בפרסומות אבל אני אוהב מאוד את השם", סיפר ישראלי לחדשות 2 באינטרנט.

בשנת 1994 הזמין רבין ז"ל לקריה את כל האנשים שנושאים את השם המיוחד "ישראל ישראלי". "היו יותר מ-20 כאלה ובדרך כלל אנשים לא מתבלבלים אבל זה מוזר", הוסיף ישראלי. באחד מהמקרים כשהיה בחו"ל בביקורת הדרכונים פנה אליו הפקיד בתדהמה ושאל אותו: "האם אתה ישראל ישראלי מישראל?".

לסיכום מקווה ישראלי שהמדינה תמשיך לפרוח: "אני מאחל שהמדינה הזאת תחזיק מעמד ושתמשיך לצמוח ושיהיה שלום, פרנסה ואושר לכולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת