צפו: מצעד צה"ל ביום העצמאות ה-16

צילום צבעוני נדיר של מצעד צה"ל ליום העצמאות משנת 1964 הגיע לידי מערכת הביטחון, ומאפשר הצצה נדירה לישראל של פעם. במצעד, שנערך בבאר שבע, צה"ל הציג את עוצמתו – מטוסי מיראז', מסוקים וחיילי חי"ר, לצד ילדים בכובע טמבל ואלפי תושבים נרגשים בימים שלפני עידן הטלוויזיה. צפו

מצעד צה"ל צעד בבאר שבע רק פעם אחת, בשנת 1964, וכנראה רק אדם אחד תיעד אותו בפילם ובצבע, אמיל במברון. התיעוד הנדיר נמסר לארכיון צה"ל ומערכת הביטחון ומאפשר לנו הצצה נדירה לישראל של פעם.

אלפים מתושבי באר שבע המתינו נרגשים לחיילים שצעדו עם רובי עוזי מתוצרת ישראל, למסוקי סיקורסקי ולמטוסי הפוגה של חיל האוויר. בעבר התקיים מצעד צבאי מדי שנה ביום העצמאות, וראש הממשלה לוי אשכול הורה לקיים אותו בבירת הנגב ביום העצמאות ה-16.

במצעד השתתפו 220 מטוסים, טנקים, מטוסים ומסוקים לצד מאות חיילים, כשבקהל ישבו ילדים בכובע טמבל. מאחר ואלו הימים שלפני הקמת הטלוויזיה הישראלית, רק תושבי באר שבע זכו לראות את מטוסי המיראז' החדשים ואת לוחמי החי"ר.

אחרי מלחמת ששת הימים הרמטכ"ל חיים בר-לב החליט לבטא את שמחת החג בדרך אזרחית יותר, וכך נולד טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, שמתקיים מדי שנה עד היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת