אבי לוזון: תוקם ועדה למיגור האלימות ולהחזרת הקהל למגרשי הכדורגל

יו"ר ההתאחדות לכדורגל כינס הערב תדרוך עיתונאים מיוחד בעקבות ההסלמה באלימות במגרשי הכדורגל. אחרי שגינה את האירועים ודחה את הביקורות כלפי התנהלותו וכלפי ההתאחדות, הודיע על הקמתה של ועדה בראשות נשיא מכבי חיפה יעקב שחר, שתדון במיגור האלימות במגרשים

קצת יותר מ-48 שעות לאחר התקרית האלימה באצטדיון וינטר ברמת גן, כינס הערב יו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון תדרוך עיתונאים בו התייחס לשורת האירועים האלימים במגרשי הכדורגל בישראל. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט. 

"בחודש האחרון נפל דבר בכדורגל הישראלי. נפרצו כל הסכרים בקצב בלתי נסבל, במגרשים ומחוצה להם כלפי בעלי קבוצות ואוהדים", פתח לוזון את דבריו. "ביום שישי היה את האירוע שזעזע כל אדם תרבותי ואוהד ספורט. בהתייעצות עם שרת התרבות החלטתי לבטל את מחזור המשחקים בשתי הליגות המקצועיות כדי שניקח זמן לחשבון נפש".

לאחר מכן פנה לוזון על מנת לדחות את הביקורות הקשות עליו ועל התנהלותו. "נבחרתי לתפקיד היו"ר בבחירות דמוקרטיות. מעולם לא התפרנסתי מהכדורגל. את כל מה שאני עושה - אני עושה מתוך אהבה לכדורגל. דברים רבים וחשובים כבר נעשו".

"חשוב למגר את האלימות ממשחקי הכדורגל ולעשות מעשים שיגידו שהם מעשים אמיצים,. למרות שאני יודע שאנחנו לא נושאים לבד באחריות לאלימות, אנחנו מדינה אלימה, לא באתי לכאן כדי להעביר את האחריות. אני יודע מה לעשות", המשיך יו"ר ההתאחדות. "בתי הדין של ההתאחדות עצמאים ומקצועיים לחלוטין, נקיים מכל שיקול לא ענייני, אבל הכוח של בתי הדין נובע מהציבור".

"מאבק לא רק של ההתאחדות"

"חייב לבוא שינוי עמוק", הדגיש לוזון. "ביקשתי מיעקב שחר, נשיא מכבי חיפה, אדם שמקובל על כל מי שמכיר את הכדורגל הישראלי, שיעמוד בראשות ועדה שתכלול רק אישי ציבור בולטים ואני מחכה להסכמתו. הם יתנו רעיונות למיגור האלימות ולהחזרת הקהל למגרשים. אני קורא לוועדה להחזיר המלצות בתוך 60 יום כדי להחזיר את האמונה בכדורגל הישראלי".

לסיום קרא לוזון לשיתוף פעולה מצד הגורמים הרלוונטיים במיגור האלימות. "המאבק הזה הוא לא רק שלי ושל ההתאחדות - הוא של הקבוצות והאוהדים, ראש הממשלה, שרת הספורט ואוהדי הכדורגל. בואו נתאחד כולנו כדי להשיג את המטרה. בואו נתחיל בעבודה הקשה - לעתיד טוב יותר ונפלא יותר", אמר יו"ר ההתאחדות.

התקרית האלימה - והסערה

ביומיים האחרונים התפתחה סערה של ממש בעקבות האירועים האלימים, ששיאם בקטטה ההמונית של שחקני הפועל ר"ג ובני לוד, בתום המשחק בין השתיים שלשום. אחרי שמחזור המשחקים בליגות העל והלאומית בכדורגל בוטלו השבת, הגיבה היום שרת התרבות והספורט לימור לבנת לאירועים. "הגענו לשפל כזה והידרדרות כזאת", אמרה לבנת בתכנית "שש" עם עודד בן עמי. "אם לא ייפול האסימון, כנראה שלא תהיה ברירה לפעול בחקיקה - יהיה המחיר אשר יהיה. יהיה כאן סדר וכדורגל כמו שצריך, אני לא רוצה להיות אחראית להרוגים במגרש".

בצהריים הודיעה השרה לבנת כי בכוונתה להקים ועדה שתבחן הצבת שוטרים במגרשי הכדורגל. זאת, בעקבות ההתפרעויות באיצטדיון המושבה בפתח תקווה ובמשחק בסוף השבוע האחרון בין הפועל רמת גן לבני לוד. בדיון בכנסת, בהשתתפות המפכ"ל יוחנן דנינו, הדגישה לבנת את חשיבות המרצת ההליכים המשפטיים. "חשיבות ההרתעה היא שיהיו הליכים מהירים ככל שניתן. עניין ההתרעה הולך לאיבוד ועל כן צריך ליצור מסלול מהיר", אמרה. "כל המערכות צריכות להתגייס לצורך זה".

ראש המועצה לאלימות בספורט, השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, דחה בדיון את דבריה של לבנת והתנגד להצבת השוטרים. "השחקנים השתוללו אך לאוהדים מגיע צל"ש מסוים", אמר. "איך אנשים בעלי תפקידים מרשים לעצמם לפרוע פרעות בישראל? יש לשקול אם להוריד אותם ליגה אחת למטה. מסכים שיש לזרז הליכים משפטיים ואני בקשריי פועל בדבר הזה".

"אני לא רואה קשר בין הכנסת השוטרים לבין שתי התקריות האחרונות שהיו", הוסיף סטרשנוב, "אלא אם כן הכוונה היא להכניס את המשטרה לתוך המגרש פשוטו כמשמעו, כשיהיה שוטר בכל קרן, ובשערים".

לדבריו השיבה השרה לבנת: "השאלה האם יש להחזיר את השוטרים למגרשים או לא ובאיזה מימון, האם מה שנעשה במהלך השנתיים האחרונות זה הצליח ובאיזו רמה, מעסיקה רבים וטובים מאוד ועל כן סברתי שיש להקים ועדה שתבחן את הסוגיה הזו". 

ביום שישי האחרון, במהלך ריאיון מיוחד לתכנית "אולפן שישי", אמר יו"ר ההתאחדות כי אחד הפתרונות בהם הוא תומך - הוא החזרת השוטרים למגרשים כפי שהיה נהוג עד לפני שתי עונות.

נתניהו תוקף: "יש אלימות - אין כדורגל"

האלימות המשתוללת במגרשי הכדורגל הגיעה הבוקר גם לסדר יומה של הממשלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר להידרדרות במצב הכדורגל הישראלי בעקבות האירועים האחרונים וגיבה את פעילותה של שרת התרבות והספורט לימור לבנת בתחום.

"קיבלתי דיווח משרת התרבות והספורט על הפעולות שהיא נוקטת כדי למגר את האלימות במגרשי הכדורגל שלנו. אני נותן לה גיבוי מלא לצעד הזה. אנחנו חייבים למגר את האלימות במגרשי הכדורגל", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

אחרי שאירועי הספורט עברו להיות מסוקרים בעמודי הפלילים, טוען ראש הממשלה שיש לשים סוף לאלימות הגואה במגרשים. "אנחנו לא יכולים לראות את הבעיטות והאגרופים וההתלהמות הזאת ואנחנו רוצים לראות כדורגל", הוסיף נתניהו. "אם תהיה אלימות - לא יהיה כדורגל. צריך לעקור את האלימות הזאת על מנת להחזיר משחק שאזרחי ישראל, ואני ביניהם, מאוד אוהבים אותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת