סיפורו של נכד לחייל נאצי - שהתגייר ונישא לישראלית בארץ

במצעד החיים שנערך היום בפולין לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, לקח חלק גם צעיר גרמני בשם ניקו באוך. באוך, נכד לחייל בצבא הנאצי עלה לפני 8 שנים לישראל - והחליט להישאר. הוא נישא לילידת הארץ, דור שלישי לשואה ולשניים נולד בן. "זה נשמע לאנשים מוזר, יכול להיות שיש בכך סוג של פיצוי", הוא מספר

עד לפני שמונה שנים ניהל ניקו באוך, צעיר גרמני בן 28, חיים רגילים למדי. הוא נולד למשפחה נוצרית בגרמניה וסבו אף שירת בתקופת מלחמת העולם השנייה בצבא הנאצי. בעקבות ביקור שערך בישראל לפני שמונה שנים, החליט ניקו להתגייר ובהמשך עלה לישראל ונשא לאישה בת דור שלישי לשואה ונולד להם בן.

ניקו השתתף במצעד החיים שנערך היום בפולין, ובשיחה עם ערוץ החדשות סיפר על הדרך בה נחשף ליהדות. "הקשר נוצר באופן מקרי, הייתי אומר. יש שאומרים שזה מהשמיים. אני פשוט כנער בביה"ס התחלתי להתעניין בפילוסופיה ויהדות והתחלתי ללמוד", הסביר ניקו.

"באיזשהו שלב הייתי צריך להחליט אם אני רוצה לעשות שירות לאומי או להתגייס לצבא. הייתה לי אפשרות לעשות שירות לאומי בחו"ל, ובחרתי להגיע לישראל כדי לראות איך היהודים חיים. הגעתי לקריית אונו והתנדבתי עם אנשים שיש להם פיגור שכלי ופיזי, במשך כמעט שנה. תוך כדי הכרתי בנות שירות לאומי והתחלתי להזדהות עם האנשים. הגעתי לקיבוץ בטירת צבי, שם ראיתי את המשפחות ואת הקרבה שלהם, והחלטתי שזה מה שאני רוצה", הדגיש.

"אמרו לי שלא מדברים על המלחמה"

ניקו, שסבו שירת בצבא הנאצי בזמן מלחמת העולם השנייה, סיפר גם על הקשר האישי שלו עם תקופת השואה: "כששאלתי את הסבים שלי, אמרו לי שלא מדברים על המלחמה. ידעתי שהם היו בצבא, אבל לא יותר מזה. את ההחלטה לעבור לישראל הם קיבלו את זה בשלבים. טסתי הביתה בחג המולד והודעתי להם, הם אמרו לי בסדר. הם חשבו שמדובר רק בשנה אחת".

בנוסף, ניקו סיפר גם על התגובות שקיבל ממכריו לאחר שהחליט להתגייר: "זה נשמע לאנשים מוזר, אנשים לא מבינים. הם מקבלים, אבל לא מעט אנשים אומרים לי שהיו עושים בדיוק את ההיפך. אבל אני רוצה להצטרף לעם שכל כך הרבה אנשים שנאו. אני גיליתי למה אין סיבה לשנוא, אלא לאהוב את העם הזה".

"שואלים אותי אם אני מרגיש אשם ומרגיש צורך לפצות, אני לא יודע לענות על זה. יכול להיות שבתת-הכרה זה כן, אבל אין לי תשובה חד משמעית", הסביר ניקו. "אני מנסה להגדיר לעצמי. אני לא יכול להיפטר מהשורשים הגרמניים שלי. אני אוהב את ההורים והמשפחה שלי, אבל היום גרמניה זו ארץ טובה מאוד. מצד שני אני רואה את הבן שלי שהוא דור שלישי בארץ, יש המשכיות, ומה שאני עשיתי התאפשר. זה מה שאני מקבל מכל הדבר הזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת