עד ראייה דקות לפני האסון: "התחילה רוח, הכל התנדנד - ואז קרס"

אזרחים שהגיעו לצפות בהכנות לטקס יום העצמאות בהר הרצל סיפרו לחדשות 2 כי חזו במו עיניהם בגשר ההגברה הרעוע וחששו שיקרוס - נבואה שכעבור זמן קצר הגשימה עצמה. במשטרה פתחו בחקירה נרחבת לבירור נסיבות התקרית והגורמים האחראים לה

חקירת נסיבות האסון שהתרחש בשיאן של החזרות לטקס יום העצמאות בהר הרצל רק החלה, אבל דקות לאחר האירוע סיפרו אזרחים שהיו במקום כי הבחינו בבירור בציוד ההגברה הרעוע שקרס והביא למותה של צעירה ולפציעתם של עשרות אחרים.

עידן לוי הוא צעיר ששהה בקרבת ההכנות לטקס בזמן שאירע האסון. בשיחה עם חדשות 2 סיפר: "הייתה רוח חזקה. חבר שלי אמר לי להסתכל על הבמה כי הרמקולים הולכים ליפול וגם כל התאורה. אמרתי לו 'מה פתאום' - ואז אחרי בערך שלוש דקות הכל נפל על הבמה. עלינו על הספסלים וראינו אנשים שהיו ממש מעוכים. אחרים התכופפו בפחד".

על השניות שלפני אמר לוי כי "עמודי התאורה התנדנדו - ואז קרסו. הבמה נשארה במקום, אבל גופי התאורה והרמקולים נפלו. התחלתי לשמוע קולות של בנות צורחות והרבה אחרים שברחו משם בריצה".

עד ראייה נוסף, אבי פרץ, סיפר על רגעי האימה: "בן הדוד שלי ראה שהעמודים לא יציבים. הוא אפילו סימן לי להסתכל על זה. דקות ספורות לאחר מכן כל המתקן קרס על מי שהיה שם. כולם ברחו בפאניקה".

במשטרה בודקים: מדוע לא בדקו החשש להתמוטטות?

בין הכוחות הרבים שהגיעו לזירת האירוע אחרי האסון גם סגן מפקד מחוז ירושלים במשטרה, תת-ניצב מני יצחקי. הוא סיפר כי שרשרת האירועים והנסיבות שהסתיימה בטרגדיה תיחקר ביסודיות ואמר: "בסריקה בשטח התברר שמוט החשמל התמוטט ומתחתיו היו כמה צעירים. זה מומחים שלנו ושל משרדי התמ"ת והתעסוקה יגיעו גם כן לבחון את האופן שבו נבנתה הבמה ומה גרם לקריסה".

יצחקי מנה שורה של גורמים שעשויים להיות, לדבריו, אחראים לרשלנות. "ישנם מהנדסים וחברות שקשורות בשורה ארוכה של חוזים הנוגעים לאירוע. בשל כך בודקים את הסוגיות הללו צוותי חקירה גדולים שינסו לברר לא רק איך האסון התרחש אלא גם מי אחראי לו".

בין הנושאים שבמשטרה יתמקדו בבדיקתם, לדברי יצחקי, גם האם נערכו החזרות לטקס למרות שהצבת ציוד ההגברה והתאורה טרם הסתיימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפן לחדשות 2 בפייסבוק