אושר בוועדת הכספים: יותר ניצולים יקבלו פיצויים, "תיקון עוול היסטורי"

ערב יום השואה, דנו חברי ועדת הכספים של הכנסת בהצעת חוק שקוראת להרחיב את קבוצת ניצולי השואה שמקבלים פיצויים. קבוצת הזכאים תכלול גם את יהודי רומניה, לוב ותוניסיה, שלא היו זכאים לפיצויים עד היום

יותר ניצולים יפוצו? "תיקון עוול" (חדשות 2)

ועדת הכספים אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת תיקון בחוק - שצפוי לשפר את מצבם של מאות ניצולי שואה, שלא קיבלו עד היום פיצויים בגלל הגדרות בחוק נכי רדיפות הנאצים. התיקון יאפשר להעניק פיצויים לקבוצה נוספת של נפגעי רדיפות הנאצים. את הדיון העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

ההצעה, שהגישו חברי הכנסת שלי יחימוביץ' וציון פיניאן, מבקשת לשנות את הגדרת המושג "נכה", כך שתכלול קבוצות נוספות שלא נכללות בגדר החוק, ובמרכזן - את יהודי רומניה, לוב ותוניסיה. לדברי יוזמי הצעת החוק, מדובר בקבוצה קטנה של נכים מבוגרים אשר נכותם נגרמה בוודאות כתוצאה מרדיפות הנאצים, והתיקון יהווה "תיקון עוול היסטורי".

ח"כ זאב ביילסקי אמר בדיון: "אנו מבקשים מכל חברי הכנסת - בואו נרים את היד כולנו כדי שהנושא הזה ייגמר". יו"ר הוועדה גפני דיווח כי לפי התיקון, התוספת לנצרך תהיה 720 שקלים ובסך הכל תעלה הקצבה ל-8,200 שקלים בכל חודש. לפי הצעת החוק, לצורך הדבר יוקצו 50 מיליון שקלים, אך תיקונים עתידיים בחוק מבקשים להגדיל סכום זה.

בנוסף למוצא הניצולים כתנאי לזכאותם, מוצע לקבוע כי נכי רדיפות הנאצים יהיו זכאים לקבלת תגמולים ללא תלות בתאריך עלייתם לישראל. נוסח החוק היום קובע שתגמולים ישולמו רק לנכי רדיפות הנאצים אשר עלו לישראל עד לשנת 1953, סעיף שיצר אפליה בין נכים שונים עד היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת