שרת הספורט דורשת צעדים מרחיקי לכת מההתאחדות

החלטת בית הדין של ההתאחדות לדחות את עונשה של מכבי פתח תקווה עוררה סערה גדולה שמגיעה גם לפתחה של שרת התרבות והספורט. אחרי הפגנות האוהדים והדרישה מלוזון שיתפטר, שרת התרבות והספורט דורשת יו"ר התאחדות "נטול פניות ובלתי תלוי" וגם שופטים בדימוס בראשות בית הדין של ההתאחדות

שרת התרבות והספורט לימור לבנת לא מתכוונת לעבור בשתיקה על הסערה שמטלטלת בימים האחרונים את הכדורגל הישראלי, בעקבות החלטת בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל לדחות את עונש הפחתת הנקודות של מכבי פתח תקווה לעונה הבאה. במסיבת עיתונאים מיוחדת, הודיעה השרה לבנת על הצעדים אותם היא דורשת. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט. 

לבנת הודיעה על שלושה צעדים עיקריים שנועדו להחזיר, לדבריה, את מעמדו של הכדורגל לענף הספורט האהוב בישראל ולשפר את אמון הציבור בהתאחדות לכדורגל. "איני יכולה לפרק את ההתאחדות כמו שקוראים לי לעשות, כי לא אני זו שיכולה לעשות זאת", הצהירה השרה. "מה שאני כן מתכוונת לעשות הוא לא לעמוד מהצד ולראות את הכדורגל הישראלי הולך מדחי אל בכי".

"אני מתכוונת להשתמש בכל הכלים המוגבלים שעומדים לרשותי, כשאחת המטלות החשובות ביותר היא להחזיר את אמון הציבור בהתאחדות, ולתת את התחושה שהחלטות מתקבלות ללא משוא פנים וללא שיקולים אישיים".

הצעד העיקרי שאותו דורשת השרה לבנת מחברי ההתאחדות הוא לאמץ את המלצות ועדת סטרשנוב משנת 2002, שקראו למנות יו"ר התאחדות לכדורגל שיהיה עצמאי ולא יהיה תלוי באף גורם אחר בענף. למרות שלא ציינה את שמו של יו"ר ההתאחדות הנוכחי אבי לוזון במפורש, ברור שצעד כזה לא יאפשר לו להמשיך בתפקידו במצב הנוכחי.

בנוסף, הודיעה השרה כי היא דורשת שבראש בתי הדין העליונים של כל ענפי הספורט יעמוד מעתה שופט בדימוס. "אני מניחה שאם זה היה כך, יש סיכוי גבוה מאוד שמה שראינו לא היה קורה, והייתה נחסכת מאיתנו המבוכה שעמדנו בפניה בשבועות האחרונים", אמרה לבנת.

צעד נוסף אותו דרשה לבנת הוא הקמת ועדה שתבחן את הוצאת השוטרים ממגרשי הכדורגל והחלפתם בסדרנים, במלאת שנתיים ליישומה. בראש הוועדה יעמוד ניצב בדימוס דוד צור, ומסקנותיה יוגשו בתוך 90 יום.

"עושים בענף הכדורגל כבשלהם"

אתמול הפגינו כ-200 אוהדים מול משרדי ההתאחדות לכדורגל ברמת גן, בהפגנה אותה אירגן איל ברקוביץ'. האוהדים נשאו שלטים שקראו ליו"ר ההתאחדות אבי לוזון להתפטר, ומחו על שליטתם של עסקנים השולטים במשרדי ההתאחדות בכדורגל. לטענת האוהדים, יש תחושה שבישראל, "יש מספר מצומצם של אנשים שעושים בענף הכדורגל כשלהם".

הסערה החלה בעקבות האירועים האלימים שהתרחשו בתום משחק הכדורגל בין מכבי פתח תקווה להפועל חיפה. עלי חטיב, שחקן חיפה, הותקף על ידי מאמן השוערים של מכבי פתח תקווה עמי גניש והסדרן מטעם המועדון יגאל ממן ואיבד את הכרתו. בית הדין של ההתאחדות החליט להפחית שלוש נקודות ממאזנה של הקבוצה, אך בית הדין לערעורים החליט להקל עם פ"ת ולדחות את ביצוע העונש לעונה הבאה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת