"נצבע את האנדרטה לזכר חללי צה"ל בצבעי דגל מצרים"

ב-30 השנים שחלפו מאז נסיגת ישראל מסיני, בהתאם להסכם השלום, אבטחו המצרים את מצבת הזיכרון לזכר 10 חיילי צה"ל שנהרגו בהתרסקות מסוק בחבל ימית ההרוס. אלא ש"תנועת המהפכנים" המצרית מאיימת כעת להשחית אותה ולצבוע אותה בגווני הדגל המצרי. בני המשפחות השכולות זועמים: "אם רק יעזו לעשות משהו - נתבע"

האנדרטה בצפון סיני (משפחת כפרי)

ירי רקטת הגראד לאילת, העוינות שמגלה השלטון החדש במצרים ואזהרות המטה ללוחמה בטרור, הפכו את סיני לאתר שנפקד ממפת התיירות של המטיילים הישראלים. סממן נוסף להסלמה במצב בא לידי ביטוי היום - עם ההודעה של אנשי "תנועת המהפכנים" בחצי האי המצרי על כוונתם להשחית את האנדרטה לזכר חללי צה"ל שנהרגו בהתרסקות מסוק באזור שכונה אז חבל ימית.

10 חיילים נהרגו באותה ההתרסקות, ועל שמם הוקם בקרבת מקום מושב נתיב העשרה - שהעתיק את מקומו אחרי חתימת הסכם השלום עם מצרים ופינוי סיני לאתרו הנוכחי - בגבול רצועת עזה.

"אנדרטת העשרה" המרשימה, שבנה הפסל מרדכי כפרי, ניצבת עד היום סמוך לחוף הים של חבל ימית ההרוס - ובמשך כל השנים שחלפו מאז פינוי סיני ועד היום הוצבה סביבה אבטחה, בהתאם להסכם השלום בין ישראל למצרים.

העיתוי: האנדרטה תושחת ביום השנה ה-30 לפינוי סיני

אם תכניותיהם ייצאו אל הפועל כפי שתכננו, ישחיתו ב-25 באפריל חברי תנועת המהפכנים בסיני את סלע האנדרטה - וייצבעו אותו בצבעי דגל מצרים.

אחד מראשי הארגון, מוחמד הינדי, סיפר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי הוא ואנשיו ניסו לפגוע בעבר במצבת הזיכרון - אך עד כה, ללא הצלחה: "ניסינו להרוס את האנדרטה פעמים רבות, אבל הכוחות שאיבטחו אותה מנעו את זה. לכן החלטנו לצבוע אותה בגווני דגל מצרים".

הינדי סיפר כי התאריך שנבחר להשחתת האנדרטה הוא יהיה יום השנה ה-30 לפינוי סיני והעברת השליטה בחצי האי לידי מצרים.

רחל כפרי, אלמנתו של הפסל שיצר את האנדרטה, קיבלה את הידיעה על הכוונה לפגוע במצבת הזיכרון בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. היא הגיבה על כך בזעם רב: "אני מתנגדת לכך בכל תוקף. זה מרגיז אותי ובכוונתי לפנות למשרד החוץ כדי למנוע את המהלך הזה".

כפרי סיפרה כי בעלה המנוח השקיע מאמץ רב ביצירת האנדרטה: "במשך יותר מחודש הוא עבד עליה. מכיוון שזה היה רחוק, הוא שכר לו בית במושב דקלה (שפונה מחבל ימית) והביא לשם את כל כלי העבודה שלו. אני ראיתי את הפסל הזה בפעם האחרונה כשהוא היה שם. נסעתי לבקר אותו בטרמפים שלקחתי מעזה אל תוך חבל ימית".

"המחשבה על כך פשוט לא תאמן"

בקרב המשפחות השכולות שיקיריהן מונצחים באנדרטת העשרה קיבלו בתדהמה ובזעם רב את ההתפתחויות. ליה נודל, אחותו של ישראל נודל ז"ל שנספה באותה התרסקות פעלה במשך זמן רב לנסות ולהביא להעברת מצבת הזיכרון לשטח ישראל - מאמצים שלא נשאו פרי.

"לשמוע שזה מה שהם מתכוונים לעשות גורם לי לצמרמורת בכל הגוף", היא סיפרה. "כ-10 שנים אחרי פינוי סיני ארגנו במאמץ רב ביקור של המשפחות השכולות שם. אז ראיתי צלב קרס על האנדרטה. המצרים ניסו להסיר חלק מהם ולא הצליחו, אז חלק מהם הושלמו לריבועים כדי לטשטש את הסמל".

בעקבות זאת, פתחה נודל במאבקה. "המחשבה על כך שהמצרים מתכוונים להשחית את האנדרטה הזאת, שיש לה עבורי משמעות מיוחדת לזכרו של אחי, פשוט לא תאמן", היא סיפרה בזעזוע - והזהירה: "אסור להם בשום פנים ואופן לגעת בה. אם הם רק ייעזו לעשות משהו אני מודיעה שאתבע את המצרים וכמובן שאיידע את כל המשפחות בהתפתחויות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת