סערת ענת וקסמן: "הקריאה לחרם מסוכנת"

בעקבות אמירותיה השנויות במחלוקת של השחקנית ענת וקסמן, מצפון ומדרום קוראים להחרים את ההצגות בהן היא משתתפת. "לא יכול להיות שתגיד לנו כתושביי עיירות הפיתוח שאנחנו לא מפותחים", אמר בכעס ראש עריית דימונה בני ביטון. מנגד באיגוד אמני ישראל ממהרים להגן עליה

סערת ענת וקסמן נמשכת: באיגוד אמני ישראל דוחים בתוקף את הקריאות להחרים את השחקנית ענת וקסמן בעקבות הדברים שאמרה בריאיון לדני קושמרו, בו השוותה בין מצביעי הליכוד לנוסעי טיסת השוקולד וטענה כי אנשי הפריפריה "לא באים להצגות". ביממה האחרונה קראו עוד ועוד גורמים להוקיע את השחקנית, שזוכה כעת לגיבוי מצד עמיתיה לתחום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"וקסמן פגעה בקהל שלי", טענה דפנה צורי, מנכ"לית היכל התיאטרון בקרית מוצקין, כשהודיעה שלא תזמין הצגות בהן היא משחקת בעקבות אמירתה שהפריפריה אינה קהל היעד שלה. "לא סתם ערב ערב תיאטרון קריית מוצקין ממלא אולמות שלמים. הדבר רק מעיד על העצמה של הפריפריה לתרבות טובה".

גם בדרום הארץ לא חוסכים בביקורת על דבריה של השחקנית. "ענת וקסמן עשתה אותנו בעיירות הפיתוח - כסוג ג' או ד'", אמר בכעס בני ביטון, ראש עיריית דימונה בראיון לרדיו דרום, וקרא לעמיתיו ראשי העיריות בדרום שלא להזמינה להופעות באזור. "זה לא משנה למי הצבעת, שמאל או ימין, לא יכול להיות שתגיד לנו כתושביי עיירות הפיתוח שאנחנו לא מפותחים ולכן אנחנו מצביעים לליכוד".

"קריאה לחרם - מדרון חלקלק"

מנגד באיגוד אמני ישראל (אמ"י) מגנים בתוקף את ה"עליהום" לדבריהם שנוצר בציבור ומבטיחים לפעול בכל דרך על מנת להגן על וקסמן. "במדינת ישראל מותר לכל אדם גם אם הוא אמן להביע את דעתו, ומותר לחברה לא להסכים עמו ולבקר אותו", אמרו בתגובה לקריאות החרם.

לטענתם על גלי הביקורת ממהרים לרכוב גורמים מסוימים, לרוב פוליטיים בשלטון המקומי, שקוראים להחרים את כל מי שלא מתיישב עם העמדה ה"נכונה" לטעמם. " זהו מדרון חלקלק ומסוכן, ואין לכך מקום בחברה דמוקרטית".

אמירותיה השנויות במחלוקת של וקסמן בו תקפה את מצביעי נתניהו, נאמרו במסגרת סרטו התיעודי של דני קושמרו "שתי מדינות לעם אחד" ששודר ביום שני בערוץ 2. "זה האלו שצועקים 'רק ביבי! רק ביבי!' וקללה. 'רק ביבי! תן לי רק ביבי!'. זה נורא פשוט באיזשהו אופן", אמרה. "הוא לא צריך לשכנע אותם. את המשוכנעים לשכנע? הוא רק אומר 'ערבים' והם יוצאים מהחורים. אין עם מי לדבר בכלל".

וקסמן אמרה, בתגובה לזעם שעוררו דבריה, כי היא אינה גזענית: "דיברתי מתוך כאב אמיתי. אני בת ללוחם אצ"ל נכה צה"ל. אמי ממוצא עיראקי, אני דור עשירי למשפחה ירושלמית. גזענית אני לא! אני דואגת למדינה שלי ורוצה שינוי כמו רבים".