האלמנה: "לא דמיינו טרור בטולוז"

אלמנתו של יונתן סנדלר ז"ל, ששכלה גם את שני ילדיה בטבח בטולוז מספרת שכשחיה בארץ, תמיד הזהירו אותה מאוטובוסים מתפוצצים, אך היא חששה יותר למשפחתה שנמצאת בצרפת. "מתברר שצדקתי", אמרה, אך מוסיפה: "הייתה אנטישמיות, אבל זה לא היה נורא". נגד אחיו של המחבל הוגשה הערב טיוטת אישום

כמעט שבוע אחרי הטבח בטולוז, אווה סנדלר, שאיבדה את בעלה יונתן ואת שני ילדיה, אריה וגבריאל, מבקשת להבהיר שהטרור לא ינצח. בריאיון לחדשות 2 היא מספרת על הקושי ומבקשת להעביר מסר של עוצמה ואחדות.

הטרגדיה המשפחתית שלה לימדה אותה שיעור על סדר העדיפויות בחיים. "אני יכולה להגיד לאנשים שצריך להתייחס יותר לבני הזוג ולילדים, כי לפעמים אנחנו עייפים ועסוקים, ואנחנו לא כל כך מתייחסים לילדים או לבעל, ולא קולטים כמה זה חשוב", אמרה סנדלר. "אני כל ערב הייתי מקפידה להגיד 'שמע ישראל', ובדיוק באותו יום, הייתי אצל ההורים שלי ואמרתי לבעלי שלא אמרתי 'שמע ישראל' עם הילדים. לכן הבנתי שאפילו כשעסוקים, היה כדאי שאקח מהזמן שלי כדי לשיר איתם".

לדבריה, חשוב לה שאנשים יתחזקו מהסיפור הזה, ושלא יהיו מזועזעים. על ההחלטה לעבור לטולוז היא מספרת כמהלך שהגיע מצדו של בעלה יונתן. "לפני שהתחתנו הוא אמר שהוא רוצה לחזור לפעילות בטולוז וללמד את כולם את מה שלמד, וחשבתי שהא ישכח מזה כבר, שנתחתן ויהיו לנו ילדים וזה יעבור, אבל הוא לא שכח. ראיתי כמה הוא מקפיד על זה", היא מסבירה.

כמי שחיה תשע שנים בארץ, היא קיבלה תמיד אזהרות מבני משפחתה שחיו בצרפת, אבל האמינה שהסכנה לא אורבת בישראל. "ההורים שלי היו אומרים לי אל תעלי על אוטובוסים, אבל אני דאגתי להם שהם היו שם בצרפת, ואני רואה שצדקתי שהייתי צריכה יותר לדאוג להם", סיפרה בריאיון. למרות שהיו מספר תקריות אנטישמיות בצרפת, היא לא צפתה לרגע שזה יגיע למצב של טבח אכזר שייגבה מחיר כבד כל כך מהקהילה היהודית. "היו כמה תקריות אנטישמיות, אבל לא משהו נורא. לא דמיינו טרור בטולוז".

את הכוחות להמשיך היא שואבת בעיקר מהאמונה ומהזיכרונות שנותרו לה. "הקדוש ברוך הוא נותן לי את הכוחות אחרת לא הייתי יכולה לעמוד. האמת שאני רואה את האחדות בעם ישראל וזה חיזק אותי הכי הרבה. באו לפה אנשים שלא הכרתי אותם בכלל, הם היו מקסימים".

האישום: אח המחבל היה שותף לרצח

התביעה בצרפת הגישה הערב כתב אישום מקדמי נגד עבד אל-קאדר מראח בן ה-29, אחיו של המחבל מטולוז, בגין שותפות לרצח ומעורבות בארגון טרור. גורם רשמי במשרד התובע מסר לסוכנות הידיעות AP כי ההאשמות נגד אחיו של המחבל שביצע את הטבח בבית הספר היהודי בעיר, הוצגו בפניו והן כוללות שותפות בשבעה מקרי רצח, ובסיוע לגניבת  האופנוע ששימש את המחבל במסע הרצח שלו. בנוסף הוא נאשם בחברות בארגון טרור.

משמעות ההאשמות הראשוניות, הן שיש בסיס לחשדות נגד מראח, אולם נדרש זמן נוסף כדי לחקור אותם. בהמשך צפוי להתקיים הליך משפטי נגד האח, בניגוד לאחיו מוחמד מראח, שנורה ונהרג בתום מצור של 32 שעות על ביתו.

מוקדם יותר הוחלט להאריך את מעצרו של האח עד תום ההליכים המשפטיים נגדו, במקביל לחקירה שעדיין מתנהלת נגדו. "חקירות המשטרה מעלות חשד ממשי שהאח היה שותף בפשעים הקשורים לארגון הטרור שמתוכו פעל מראח", נמסר בהצהרה של משרד התובע הציבורי בפריז.

אחיו של המחבל אמר בחקירתו במשטרה כי הוא "גאה" במעשים של אחיו, כך מסר גורם במשטרה לכלי תקשורת בפריז. העיתון "לה פריזיאן" דיווח אף כי האח "הביע שמחה על כך שאחיו מת עם נשק ביד". האח הגדול הודה כי היה נוכח בזמן גניבת הקטנוע ששימש את מראח לביצוע הרציחות, אם כי המשיך וטען כי לא ידע דבר על כוונותיו של אחיו.

בת זוגו של האח, שעצורה עמו מזה ארבעה ימים, טענה בחקירתה כי "הדבר הזה כלל לא קשור אליה,  אין לה שום דבר להוכיח, והיא מופתעת והמומה להיות במעצר", כך לדברי עורך דינה. מאוחר יותר היא שוחררה ממעצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת