אחיה של מרים בת ה-8: "בקשי מאלוהים כוחות בשביל אמא ואבא"

4 הנרצחים בירי בבית הספר היהודי בטולוז הובאו הבוקר לקבורה בהר המנוחות בירושלים. שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה הגיע מפריז כחלק מההזדהות עם משפחות הנרצחים, ואמר בעברית: "תהא נשמתם צרורה בצרור החיים". האלמנה אווה סנדלר שאיבדה את בעלה ושניים מילדיה, הובאה למקום בליווי צוות רפואי בשל מצבה הנפשי הקשה

כמעט שתי יממות אחרי הירי הקטלני בבית הספר "אוצר התורה" בטולוז, הובאו הבוקר ארבעת קורבנות הפיגוע לקבורה בהר המנוחות בירושלים. אלפי קרובים ומכרים של ההרוגים הגיעו לבית הקברות כדי להיפרד מהם בפעם האחרונה, ולצד שרים וח"כים, בני המשפחה והחברים, השתתפו בלוויה גם חברי המשלחת הצרפתית, שר החוץ אלן ז'ופה ושגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו.

בזה אחר זה נקברו יונתן סנדלר ושני ילדיו גבריאל ואריה, ומרים מונסנגו בת ה-8, בתו של מנהל בית הספר היהודי בטולוז. המטוס ועליו ארונות ארבעת הנרצחים נחת לפנות בוקר סמוך לשעה 06:00 בנמל התעופה בן גוריון, יחד עם בני משפחותיהם ובהם האלמנה אווה סנדלר והוריה של מרים.

דממה מצמררת שררה בבית הקברות כשגופות ההרוגים הוצאו מתוך אמבולנסים של זק"א והונחו זו לצד זו. בולטת במיוחד העובדה ששלוש מהגופות העטופות בתכריכים הן של ילדים קטנים. רעייתו של יונתן סנדלר ואמן של אריה וגבריאל הובאה לבית ההספדים באמבולנס של מגן דוד אדום, בשל מצבה הנפשי הקשה מאז קיבלה את הבשורה המרה על מות יקיריה.

יו"ר הכנסת: "חיות פרא שאינן יודעות שובע"

כלי תקשורת מכל העולם הגיעו לישראל כדי לסקר את הלוויות. הטקס נפתח בפרקי תהילים ודברי הספד שנאמרו על רקע זעקות בכי מצד המשתתפים. "אסון כבד פקד את ישראל בכלל ואת משפחות מונסונגו, ממן, אלול וסנדלר בעת שבן עוולה רוצח נתעב גדע את חייהם", אמר מנחה הטקס. "אין מילים כדי לתאר את גודל האסון ועומק הטרגדיה, ולכן ברגעים כאלה תגובתו של אהרון הכהן 'וידום אהרון' היא אולי התגובה המתאימה ביותר".

שני עלה לדוכן ההספדים יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין. "בית ישראל כולו עומד עמנו ברגעים אלה ומבכה את השריפה, את הרצח והשנאה שפגעו במשפחות תמימות. אבות על בנים , ילדות וילדים. פעם באיתמר ופעם בשדרות, פעם בבומביי ופעם באגנטינה, פעם בישראל ופעם בטולוז", אמר ריבלין.

"העם היהודי ניצב מול חיות פרא שאינן יודעות שובע, מול חיות פרא שאינן מבדילות ואינן בוררות בין יהודי ליהודי", הוסיף ריבלין. "הם יודעים היטב כי אנשים אחים אנחנו, ומכירים את הערבות בין יהודי ליהודי. הם מבינים שהמחיצות הקיימות בינינו הינן אשליה אבל יודעים לזהות את הערכים המקודשים לנו היטב ומנסים לפגוע בהם".

לסיום אמר יו"ר הכנסת כי אותם מרצחים "מכירים היטב את האהבה הגדולה שיש בלבנו לתינוקות של בית רבן, ומי שמחפש הצדקה לשנאה, יידע שאין כזו. זוהי שנאת תהומית ונוקבת, שאינה מפספסת שום הזדמנות לפגוע בכל מקום שבו מתקיימים חיים יהודיים. אבל אנו לא נחריש מול הניסיון לגדוע את עתידנו".

"הרוצחים בחרו לקדש את המוות במקום לקדש את החיים"

אחריו נשאו דברים יו"ר ש"ס אלי ישי והרב הראשי לישראל הרב שלמה עמאר שבכה במהלך ההספד. "שלא יחשבו אויבנו שמחולשה אנחנו בוכים ומתאבלים. אנחנו בוכים אבל אנחנו חזקים ואיתנים באמונתנו", אמר הרב עמאר. את דברי ההספד המשיך הרב הראשי לישראל יונה מצגר. "צר לנו עליך אחינו יהונתן, נעמת לנו מאוד. בן יחיד להוריו, עזב את ביתו והגיע לצרפת כדי ללמד תורה. הגיע לבית הספר שבו הוא למד כדי להכיר תודה", ספד הרב מצגר.

ראש עיריית ירושלים התייחס לקשר בין ישראל וצרפת, קשר שיילך ויעמיק לדבריו למרות ניסיון המרצחים לגדוע אותו. "המחבלים בחרו בדפוס פעולה שפל ופחדני. רצח בדם קר של ילדים חפים מפשע בשערי בית הספר. הם בחרו לקדש את המוות במקום לקדש את החיים", אמר ברקת.

שר החוץ של צרפת: "אבלכם הוא אבלה של צרפת כולה"

שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה, התייחס בדבריו למאמצים של צרפת להביא את האשמים לדין. "צרפת לא תסבול טרור", אמר ז'ופה. "בכל פעם שמקללים יהודי, בכל פעם שתוקפים מישהו מהקהילה היהודית, האומה הצרפתית כולה נמצאת על הכוונת. אבלכם הוא אבלה של צרפת כולה, והמעשה מכוון לאומה הצרפתית כולה. אל תפקפקו כלל בנחישותנו להילחם באנטישמיות בכל מקום שתבוא לידי ביטוי. תקיפת יהודי בצרפת היא מעניינם של 65 מיליון צרפתים שלא מוכנים לסבול זאת", אמר ז'ופה והוסיף שהחשוד ברצח ייעצר, ככל הנראה בשעות הקרובות.". ז'ופה סיים את דבריו בשפה העברית ואמר "תהיה נשמתם צרורה בצרור החיים".

סבה של מרים מונסנגו בת ה-8 התבקש לשאת דברים לפי קבורתה, אך סירב בשל הקושי הנפשי. אבישי, אחיה הבכור של מרים, ספד לה ופתח את דבריו בזעקה לאלוהים וקרא די! "מרים , אני לא דואג לך, אבל מהמקום שבו את נמצאת היום אבקש ממך בקשה אחרונה, תורידי דמעות ואל תפסיקי, שהקדוש ברוך הוא ייתן כוחות לאבא ולאמא לעבור את הניסיון הקשה מכולם. את נמצאת הכי קרוב לקדוש ברוך הוא", אמר.

שתי המשפחות יישבו שבעה בישראל. "היה עצוב מאוד, אנשים הרגישו מה שקרה", סיפר הבוקר בנימין דהן, שהגיע יחד עם משפחות ההרוגים לנמל התעופה . "אני במקרה מכיר את המשפחה גם כן ופגשתי אותם אתמול בערב. היה מאוד מאוד קשה".

"ממשלת צרפת תעשה הכל להביא את הרוצחים לדין"

סגן שר החוץ דני אילון הגיע לפנות בוקר לנתב"ג והודה בשם ממשלת ישראל לשר החוץ של צרפת על המחווה של ממשלת צרפת ועל שיתוף הפעולה המלא והפעולה הנמרצת למציאת האשמים והבאתם לדין.

אילון ניחם את המשפחות ואמר כי "היום כל ישראל אבלים וכואבים את מותם של הילדים החפים מפשע והאב המסור". סגן השר אילון ושר חוץ ז'ופה השתתפו בטקס קדיש שהתקיים עם הורדת הארונות מהמטוס.השר ז'ופה הודה לאילון על קבלת הפנים ואמר כי "זהו פשע נגד הקהילה היהודית , נגד כל צרפת ונגד כל האנושות". ז'ופה הבטיח כי ממשלת צרפת עושה הכל להבאת הרוצחים לדין.

בזמן שנערכו הלוויות, כוחות של היחידה ללוחמה בטרור הצרפתית ביצרו את הבית שבו שוהה החשוד בירי. אנשי הצוות ניהלו משא ומתן עם אמו של החשוד, לאחר שמוקדם יותר נעצר אחיו, אולם הלוויה הסתיימה כשהיורה עדיין מתבצר בביתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת