הדוגמנית ישראלה אבתאו: "ישראלית" בחו"ל, "אתיופית" בארץ

היא נחשבת לאחת הדוגמניות הישראליות המצליחות בחו"ל, בליגה של "בר ואסתי" כמו שהיא קוראת להן. בכל הקמפיינים הבינלאומיים והשערים של מגזיני אופנה בחו"ל צבע העור שלה לא מהווה מרכיב כל כך בולט בשיחות איתה. רק בישראל היא צריכה להיות גם נציגה של מגזר. שיחה על יופי - ועל גזענות מכוערת

ישראלה אבתאו נחשבת לאחת הדוגמניות "כחול-לבן" המצליחות בחו"ל. בכל מקום שבו רגלה כף רגלה ברחבי העולם מעולם לא זכה צבע העור שלה למשקל רב כל כך בשיחות עמה, אבל כשהיא חוזרת למולדתה - ישראל - נגזר עליה להיות גם נציגה של בני העדה האתיופית.

הצטרפנו אליה כשחזרה מניו יורק לביקור מולדת בבית משפחתה ברמלה. ישראלה היא "צברית" - נולדה באילת וגדלה בה. למרות זאת, בני משפחתה שנלהבו לקבלה בבית, כמו גם בקרב העדה שאליה היא משתייכת ועולם האופנה הישראלי - מכנים אותה בתואר: "הדוגמנית האתיופית".

במקומות אחרים בעולם היא נחשבת למה שמייצג יופי ישראלי. היא הצטלמה לראלף לורן וטומי הילפיגר. תמונתה התנוססה מעל שערי מגזינים נחשבים כמו "אל" וה"קוסמופוליטן" ובין היתר היא שמשה גם פרזנטורית של חברת קוסמטיקה בינלאומית. כעת היא עסוקה בצילומים לקמפיין של חברת אופנה. יסמין מאוזנר, שעובדת בהתנדבות עם ילדים אתיופים, החליטה להלביש את האג'נדה החברתית שלה על המותג בתקווה שהחיבור האקטואלי יתרום גם למכירות.

"אמרו לי ש'לבן מוכר'"

"אני רוצה שיהיו עוד הרבה כמוך", אמרה מאוזנר לישראלה. "שלא יבואו ויגידו שלהם לא משכירים דירה ואלה לא מתאים לנו שהם יצטלמו או יעבדו". הדוגמנית חוותה על בשרה היטב את המצב שתיארה: "לא מעסיקים כל כך הרבה בחורות כהות עור במדינה שלנו. יש כאלה שחושבים אולי שזה גימיק. יש דווקא את מירי בוהדנה ואילנית לוי, אבל הן גם סוג של בלונדיניות בסופו של דבר. אני עדיין לא יכולה לעשות דבר כזה, זה ייראה נורא".

אבל היא עצמה עברה "הלבנה" בדרך אחרת בכמה הזדמנויות בחייה. "עשיתי איזשהו קמפיין של איפור", היא סיפרה. "ממש הלבינו לי את הפנים. שאלתי למה ואמרו לי - 'לבן מוכר'".

את אותו הצד הזוהר הרבה פחות של עולם היופי היא גילתה כבר בגיל 17, כשעשתה את צעדיה הראשונים בתחום הדוגמנות.  מקרי הגזענות האחרונים נגד יוצאי אתיופיה החזירו אותה לתקופות רחוקות בעברה שלה: "היינו שתי השחורות היחידות בבית ספר שכולם בו היו לבנים. היו כל מיני הצקות של ילדים שאמרו 'כושית' ודברים דומים. זה עצוב לחזור למדינה שלי ולהרגיש לא שייכת בה". למרות הכל, היא ממשיכה ללכת בראש מורם ודוהרת הלאה בקריירה שלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת