הר המנוחות בירושלים: משפחות הנספים בפיגוע גילו שהקברים הפכו ל"משטח עבודה"

בהר המנוחות בירושלים קבורים הרוגי טיסת הפיגוע בטיסת סוויסאייר בשנת 1970. בני משפחות ההרוגים גילו בשבוע שעבר כי חלקים מהאנדרטה נופצו וכי קברים חדשים הוצבו צמוד לאנדרטה - וחוסמים את הגישה למקום: "פשוט מזעזע לראות את זה"

בני משפחות הנספים בפיגוע בטיסת 330 של סוויסאייר שאירע בשנת 1970, הגיעו בשבוע שעבר להר המנוחות בירושלים כדי לציין את יום השנה ה-42 למות יקיריהם. אך למרבה התדהמה מצאו המשפחות כי חלקים מאנדרטת הזיכרון נופצו, וכי תשתית לקברים נוספים הוקמה במקום על ידי חברה קדישא.

אסתר אלנצויג, שחמה נתן אלנצויג נהרג במה שהוגדר כפיגוע החבלה הראשון במטוסים, סיפרה לחדשות 2 באינטרנט על המחזה שנגלה לעיניה: "אנחנו כבר 40 שנה עולים לקבר. הגענו לפני שבוע ב-21 לפברואר ומה שראינו זה שחברה קדישא יצקו יציקות בטון עם חורים שמיועדות למכור קברים צמוד לאנדרטה".

לדברי אלנצויג, "האנדרטה כנראה הפריעה להם, אז הם שברו וניפצו. יש ערימות שיש שפשוט נהרס. בנוסף, כבר מכרו שתי חלקות קבר והעמידו מצבות על המקום ששברו. אם היו רואים תמונות כאלה מחו"ל היו אומרים - 'גויים מנפצים מצבות של יהודים'".

"זוהי בושה למדינה"

אלנצויג הוסיפה: "הם מוכרים את החלקות, אז למה שלא לדחוס עוד ועוד. אם יקברו שם אי אפשר יהיה להגיע לאנדרטה. הכל מוזנח. פשוט מזעזע לראות את זה. זה לא נתפס. זוהי בושה למדינה, לרשויות ההנצחה, ולמי שמנהלים את הר המנוחות. התמונות מדברות בעד עצמן".
 
מארגון חברה קדישא של יוצאי עדות פרס, האחראי על החלקה המדוברת, נמסר בתגובה: "האנדרטה לא נפגעה מלבד שתי אבנים שנפלו, והן ישופצו ויתוקנו. בנוסף, אותם קברים שנפתחו סמוך ובדרך לאנדרטה יסגרו וירוצפו, הגישה לאנדרטה תהיה נוחה. תהיה מנוחתם עדן".

הפיגוע בטיסת סוויסאייר אירע ב-21 בפברואר 1970. המטוס כשעל סיפונו 38 נוסעים ותשעה אנשי צוות, התרסק לאחר שפצצה שהוטמנה בתא המטען התפוצצה. המטוס התרסק ציריך. כל האנשים על סיפון המטוס, מהם 13 ישראלים, נספו בהתרסקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת