עובדי "פרי הגליל בכנסת": "הדמעות זלגו, הזיעה נגמרה"

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה בשעה זו בסגירת מפעל "ויטה פרי הגליל" בחצור הגלילית, שהביאה לפיטורם של מאות עובדים. מנהלי המפעל והממשלה מחליפים האשמות, אך העובדים - חלקם מועסקים במקום כבר שנים, נותרים בני ערובה

מאבק עובדי "ויטה פרי הגליל" מגיע לכנסת: ועדת הכלכלה מקיימת בשעה זו דיון מיוחד בסגירת מפעל השימורים בחצור הגלילית, שהביאה לפיטוריהם של מאות עובדים. את הדיון העברנו בשידור חי באתר האינטרנט של חדשות 2.

הדיון התלהט עם דבריו של יו"ר וועד עובדי המפעל, מוטי חזיזה. "אין פתרון? להבימה יש פתרון, לכל העולם יש פתרון", צעק חזיזה. "איפה הרגש? מה זה פריפריה, מה זה חצור הגלילית? זה הכל סיסמאות. זה על המצפון שלהם, איפה זה עומד? מה העובדים אשמים? תמצאו פתרון לעובדים בלבד! אדוני היו"ר, באתי באמונה, באתי בתקווה, אנחנו כואבים, הדמעות זלגו, הזיעה נגמרה. חצור הגלילית לא בני אדם? אנחנו שייכים אולי לטריטוריה הסורית או המצרית? הם רוצים לעבוד, לא רוצים להיות נטל על החברה".

נציג בעלי חברת פרי הגליל אמר בדיון: "רכשנו את המפעל ב-2009, השקענו מיליונים בחצור הגלילית. לא חושב שיש עוד בן אדם שעשה דבר כזה. הבאתי את הדוחות של החברה כאן בתיק. אני שומע שאנחנו כל כך רווחיים שאני ממש חוצפן! אני נתתי לכל העובדים, לא החסרתי מאף אחד כלום, כולל יום האם בחמישי האחרון. לא אתן לאף אחד להשמיץ אותנו. אנחנו רוצים את הכסף שמגיע לנו. מהחברה הזו לא לקחנו שקל".

"אני כבר יומיים מתהלך כפושע העם", הוסיף. "אנחנו בארץ ישראל, המפעל שלנו, מה שמגיע לנו נקבל, העובדים הם חלק ממני. אני זה העובדים. אני זה חזיזה ומישל ואורנה וכולם, זה אני. אני לא פראייר, אני יודע להחזיר תשובות לכל אחד שירצה".

העובדים: ננקוט בכל הצעדים

היו"ר ח"כ כרמל שאמה-הכהן התייחס אתמול לסגירת המפעל ואמר: "בניגוד לעובדי הנמלים, הרכבת וועדים אחרים שמוחים ושובתים, לעובדי פרי גליל באמת אין לאן ללכת. אם לא יימצא להם פתרון רובם יפגשו מצוקת אבטלה ארוכה וקשה".

אתמול, בתום פגישה שערכו  עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, הצהירו העובדים כי ינקטו בכל האמצעים העומדים לרשותם וקראו לבעלי "חצי חינם" לפתוח מיד את המפעל בחצור הגלילית ללא תנאים מוקדמים וללא קשר למחלוקת עם הממשלה. "אם לא יפתח מיד המפעל תנהל ההסתדרות בימים הקרובים מאבק בכל הכלים העומדים לרשותה נגד בעלי המפעל", אמרו נציגי ההסתדרות התום הפגישה.

"קיבלנו גיבוי חד משמעי מעיני, שאם המפעל לא ישוב לעבוד - אנחנו נזעזע את המדינה", אמר יו"ר ועד עובדי מפעל "פרי הגליל" מוטי חזיזה לחדשות 2 באינטרנט בתום הפגישה.

עשרות עובדים הגיעו אתמול בשעות הבוקר זועמים לרחבת המפעל, ששעריו ננעלו ביום שישי, וקראו להנהלת המפעל לפתוח אותו מחדש. נציגי ועד העובדים נפגשים בשעה זו בתל אביב עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, בניסיון לגבש עמדה בתמיכת ההסתדרות - שתפעיל לחץ רב יותר על הנהלת המפעל.

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה להחלטה לסגור את המפעל: "צר לנו כי הנהלת המפעל בחרה לעשות שימוש בעובדים ובמצוקתם וזאת לשם קבלת כספי ציבור. זכותו של המפעל לסגור פס ייצור ולהעבירו למפעל אחר, אך הטענה כי המדינה לא עמדה בהתחייבויותיה היא הטעייה לשמה, שנועדה לסחוט מענק של 18 מיליון שקלים, עבור מפעל רווחי שאינו עומד בקריטריונים הקבועים בחוק עידוד השקעות הון".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת