הזוחלים צורפו לטיסה בין הגרביים

פקחי המכס בנתב"ג עיכבו צעיר ישראלי שהגיע מהולנד, בעקבות מידע שלפיו יש בכוונתו להבריח ארצה בעלי חיים בלת חוקיים. בחיפוש שנערך בין חפציו נמצאו שתי לטאות נדירות מזן מסוכן, כשהן מוסתרות בזוג גרביים. הצעיר נלקח לחקירה. הנוסעות הסמויות יישלחו חזרה למדינת מוצאן

מטען חי בגרביים: צעיר תושב הצפון נעצר אמש (שני) בנתב"ג עם שובו מהולנד, לאחר שבין חפציו נמצאו שתי לטאות נדירות שניסה להבריח לארץ. בדיקה העלתה כי מדובר בזן פולש ומסוכן של לטאות, שגודלן עשוי להגיע לעד שני מטרים. שני הפרטים שנלכדו הועלו על טיסה חזרה לארץ מוצאם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מעצרו של הצעיר כבן 20 התאפשר הודות למידע מודיעיני שהעביר משרד החקלאות לרשויות המכס, ולפיו צפוי נוסע ישראלי לנסות ולהבריח שתי לטאות נדירות אל תוך גבולות הארץ באופן בלתי חוקי.

מיד עם נחיתתו בישראל, ניסה החשוד לעבור במסלול הירוק אך נעצר בידי מפקחי המכס. במהלך החיפוש שנערך במטענו, נמצאו שתי הלטאות המדוברות כשהן מוסתרות בזוג גרביים. מפקחי היחידה ההמרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות עיכבו את הנוסע לחקירה, ממנה עלה כי הוא אכן התכוון להבריח את צמד הזוחלים ללא  כל היתר ייבוא מרשות הטבע והגנים או רישיון ייבוא ממנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, כמתחייב בחוק.

מדובר בלטאות מסוג טגו ארגנטינאי, הנחשבות למין פולש ומוסכן לנוכח יכולתו לשאת את חיידק הסלמונלה. גודלן עשוי להגיע לעד שני מטרים, ומחירן בישראל מוערך בכ-2,000 שקלים ללטאה.

בעקבות סיכול ההברחה, שבו והזהירו במשרד החקלאות מפני ניסיונות דומים העשויים לסכן את הציבור. "בעלי חיים המגיעים מחו"ל ללא תעודות בריאות ורישיונות כנדרש עלולים להביא עימם מחלות מסוכנות שעשויות אף לגרום למוות", אמר אחראי השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות בנתב"ג, ד"ר צביקה אבני. "חשוב להדגיש שהכנסת מינים שאינם קיימים בישראל תפגע פגיעה קשה באיזון האקולוגי של החי והצומח בישראל ולנזק סביבתי".

יצוין כי צמד הלטאות נלקח לבדיקה, שלאחריה יישלחו הזוחלים חזרה למדינת מוצאם.