עובדי מפעל "ויטה פרי גליל" זועמים: "נזעזע את המדינה"

מפוטרי מפעל "ויטה פרי הגליל" נועדו בצהריים עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, במטרה להגביר את הלחץ על הנהלת המפעל שסגרה אותו בסופ"ש. מוקדם יותר הבוקר הגיעו העובדים לרחבת המפעל ומחו על פיטוריהם: "אין לנו את הכח של עובדי הרכבת", אמר יו"ר ועד עובדי המפעל מוטי חזיזיה. "אנחנו רק רוצים לעבוד ולהתפרנס בכבוד"

עובדי "ויטה פרי הגליל" מאיימים להחריף את צעדיהם במאבק נגד הממשלה וההנהלה: בתום פגישה שערכו בצהריים עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, הצהירו העובדים כי ינקטו בכל האמצעים העומדים לרשותם וקראו לבעלי "חצי חינם" לפתוח מיד את המפעל בחצור הגלילית ללא תנאים מוקדמים וללא קשר למחלוקת עם הממשלה. "אם לא יפתח מיד המפעל תנהל ההסתדרות בימים הקרובים מאבק בכל הכלים העומדים לרשותה נגד בעלי המפעל", אמרו נציגי ההסתדרות התום הפגישה.

"קיבלנו גיבוי חד משמעי מעיני, שאם המפעל לא ישוב לעבוד - אנחנו נזעזע את המדינה", אמר יו"ר ועד עובדי מפעל "פרי הגליל" מוטי חזיזה לחדשות 2 באינטרנט בתום הפגישה.

עשרות עובדים הגיעו הבוקר זועמים לרחבת המפעל, ששעריו ננעלו ביום שישי, וקראו להנהלת המפעל לפתוח אותו מחדש. נציגי ועד העובדים נפגשים בשעה זו בתל אביב עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, בניסיון לגבש עמדה בתמיכת ההסתדרות - שתפעיל לחץ רב יותר על הנהלת המפעל.

יו"ר ועד יו"ר ועד עובדי מפעל "פרי הגליל" מוטי חזיזה אמר בשיחה עם ערוץ החדשות באינטרנט כי מדובר בשעה קשה עבור עובדי המפעל ובני משפחותיהם, והביע תקווה כי בעקבות המפגש עם עיני יחול שינוי במצבם. "אין לנו את הכוח של עובדי הרכבת והעובדים שמשתכרים גבוה", אמר. "במקרה הטוב אנחנו מגיעים לשכר מינימום של 4,000 שקלים. בנו הכי קל לפגוע. שנתיים וחצי מענים אותנו, הפכנו לכלי משחק של כל הגורמים הפוליטיים שמשתמשים בנו".

משרד התמ"ת: "שימוש בעובדים לשם קבלת כספי ציבור"

חזיזה טוען כי ניתן עוד להשיב את המצב לקדמותו. "אני קורא לבעלים לבוא ולפתוח את המפעל ולתת תעסוקה למאות העובדים בזמן שמתנהל המשא ומתן, אנחנו רק רוצים לעבוד ולהתפרנס בכבוד", אמר בהתרגשות.

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה להחלטה לסגור את המפעל: "צר לנו כי הנהלת המפעל בחרה לעשות שימוש בעובדים ובמצוקתם וזאת לשם קבלת כספי ציבור. זכותו של המפעל לסגור פס ייצור ולהעבירו למפעל אחר, אך הטענה כי המדינה לא עמדה בהתחייבויותיה היא הטעייה לשמה, שנועדה לסחוט מענק של 18 מיליון שקלים, עבור מפעל רווחי שאינו עומד בקריטריונים הקבועים בחוק עידוד השקעות הון".

עוד נמסר: "משרד התמ"ת יסייע לעובדים במסגרת מסלולי הסיוע להשתלב במקומות עבדוה אחרים. חשוב להדגיש - ההחלטה אם לאשר מענק, או אם לאו, היא החלטה של מינהלת מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת, שהיא הגורם המוסמך היחיד על פי חוק עידוד השקעות הון לדון ולהחליט בבקשות לקבלת מענקים לפי החוק".

לפי לשון ההודעה: "המשרד עשה ועושה מאמצים רבים על מנת לאפשר למפעל ליהנות מהמסלולים השונים המוצעים במסגרת החוק ומסלולי תמיכה אחרים - אך המפעל לא עמד בקריטריונים לשם קבלתם. מדובר במפעל רווחי שאינו סוגר את שעריו בשל קריסה כלכלית, אלא מתוך בחירה להעביר את פעילות המפעל בחצור הגלילית לאזור נהריה וזאת משיקולים כלכליים ואחרים של הנהלת המפעל".

מחר: ועדת הכלכלה תכנס דיון דחוף בנושא

ועדת הכלכלה של הכנסת תקיים מחר דיון מיוחד בעקבות סגירת מפעל "ויטה פרי הגליל" ופיטורי מאות עובדיו. היו"ר ח"כ כרמל שאמה-הכהן התייחס לסגירת המפעל ולפיטורי מאות העובדים ואמר: "בניגוד לעובדי הנמלים, הרכבת וועדים אחרים שמוחים ושובתים, לעובדי פרי גליל באמת אין לאן ללכת. אם לא יימצא להם פתרון רובם יפגשו מצוקת אבטלה ארוכה וקשה".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת