האם החליטה: מוותרת על חיי בתי

אחרי 6 שנים של תמיכה בבתה בת ה-8 הסובלת ממצב רפואי קשה בלבה וריאותיה, החליטה אמה שהיא מוותרת. אפילו אם תקבל הבת השתלה, סיכויי ההישרדות שלה נמוכים. "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי בית החולים אישר את בקשתה של האם, שטוענת כי לא תוכל להתמודד עם הניתוח והשיקום המורכבים

הרופאים אישרו את הבקשה החריגה. אילוסטרצי (רויטרס)

החלטה בלתי אפשרית התקבלה על ידי אם חד-הורית שבתה מאושפזת בבית החולים רמב"ם. אחרי 6 שנים של טיפול קדחתני בבתה בת ה-8 החולה בסרטן, החליטה האם לוותר. כתבי "ידיעות אחרונות" גואל בנו, ליאור אל-חי ושרית רוזנבלום מפרסים הבוקר כי הרופאים בבית החולים הבהירו לאם שהסיכוי היחיד שיש לבת הוא השתלת לב - וגם אז הסיכוי שתחלים נמוך. בשל מצבה הכלכלי והנפשי הקשה של האם, נעתרו הרופאים לבקשתה ולא העמידו אותה בתור להשתלב הלב לה היא זקוקה. האם, לדבריה, מפקידה את חיי בתה ב"חסדי שמיים".

לפני 6 שנים, חלתה ש', אז פעוטה בת שנתיים, בסרטן קשה ואלים. אחרי טיפול ממושך, החלימה מהסרטן, אך הטיפולים גבו מחיר כבד של פגיעה קשה בלבה וריאותיה. לאחרונה, התאשפזה הבת בבית החולים בשל מצבה הבריאותי הקשה. מנהל המחלקה לטיפול נמרץ ילדים פרופ' גדי בר יוסף הסביר: "הילדה סובלת מאי ספיקת לב מאוד מתקדמת ונזקקת להשתלת לב ואולי אף להשתלת ריאות". אולם, אחרי 6 שנים של טיפולים והבהרה שאפילו אחרי ההשתלה, הסיכוי להצלת חיי בתה נמוך, החליטה האם "שלסיפור הזה היא לא הולכת", אומר פרופ' בר יוסף.

ביום שני האחרון נערך דיון בהרכב נרחב בבית החולים, בו נידונה בקשתה של האם על ידי רופאים בכירים ומנהלים. משתתפי הדיון החליטו בסופו של דבר לאשר את הבקשה החריגה של האם. אחד הנימוקים הבולטים לקבלת הבקשה, הוא שללא שיתוף הפעולה של האם, הבת לא תחלים בכל מקרה. עם זאת, בדיון נשקלו חלופות שונות, כגון מינוי אפוטרופוס לבת וכן נקיטת צעדים משפטיים נגד האם.

למרות שההחלטה עברה, יש כאלה המבקרים את החלטת הרופאים. "כשמדובר בילדה קטנה", אמר רופא בכיר, "אף רופא לא יכול לקחת על עצמו את האחריות שכרוכה במניעת טיפול מציל חיים, גם לא על סמך בקשת אמה. הצוות הרפואי היה צריך לפנות לערכאות משפטיות". בינתיים ממשיכים הרופאים לטפל בש' הקטנה ומצפים לנס. לילדה עצמה לא היה קול בהחלטה לגבי המשך חייה. "מה כבר אפשר לשאול ילדה בת 8?" שואל פרופ' בר יוסף, "אם היא רוצה לחיות?"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת