השיחה הראשונה למד"א: "בואו מהר מהר"

הקלטות מוקד החירום של מגן דוד אדום חושפות את הבהלה בצפון ירושלים הבוקר, עם ההתנגשות הקטלנית בין המשאית לבין אוטובוס הילדים שעלה באש, ובתוכו נספו לפחות שמונה ילדים. "יש מלא מלא אנשים, מלא מלא אנשים", צועק בייאוש האיש שהתקשר למד"א

הקלטות השיחה הראשונה שבוצעה מזירת התאונה הקטלנית הבוקר בצפון-ירושלים למגן דוד אדום חושפות את הבהלה שאחזה בנהגים ובאזרחים שהיו במקום וראו את אוטובוס הילדים עולה באש.

"אתה מכיר את הכניסה למושב אדם?", שואל הגבר שדיווח על התאונה את המוקדן, אשר משיב לו: "מכיר, בין מה למה התאונה שם?". האיש עונה בצעקות: "משאית ועוד אוטובוס, משאית ועוד אוטובוס".

בניסיון להבין את המצב, שואל המוקדן האם האוטובוס מלא או ריק מאנשים והגבר צועק, כמעט בייאוש: " מלא מלא אנשים, מלא מלא אנשים". המוקדן מנסה להרגיע אותו ואומר שהאמבולנסים בדרך אך האיש ממשיך: "מהר מהר מהר אחי, תגיעו".

ממד"א נמסר כי הערב מטופלים בבתי החולים בישראל שמונה פצועים מהתאונה הקשה, בה נהרגו כ-10 אנשים - בהם לפחות 8 ילדים. שניים מהפצועים במצב קשה, ארבעה בינוני ושניים קל. לתל השומר פונו 4 פצועים, בהם נהג האוטובוס, כבן 50 במצב קשה כשהוא סובל מכוויות דרגה ג' בגפיים ומשברים בידיים. לביה"ח שניידר פונה ילד בן 4 עם חשד לפגיעת ראש במצב בינוני. לביה"ח איכילוב פונה פצוע אחד ולביה"ח הדסה עין-כרם פונו 2 פצועים.

שר הבריאות הפלסטיני מאשים: "חיילים שעמדו סמוך לאוטובוס לא סייעו" 

למרות הנתונים של מד"א, שר הבריאות הפלסטיני האשים היום את ישראל בחלק מהתוצאה הקשה. ד"ר סבחי אבו מג'לי, טען הערב כי חיילי צה"ל שעמדו במחסום הסמוך לכביש בו אירעה התאונה הקשה שגבתה את חייהם של לפחות שמונה ילדים, לא סייעו לחילוץ הפצועים וההרוגים ברגעים הראשונים של הטרגדיה. אבו מג'לי הוסיף ופירט כי החיילים לא רק שלא סייעו, אלא גם "הגיעו למקום התאונה וחזרו למחסום", לדבריו.

המציאות, כאמור, הייתה שונה. בדקות הראשונות לאחר התאונה הבינו במנהלת התיאום והקישור כי מדובר באירוע רב נפגעים. במנהלת סיפרו הערב כי פנו אז לשר הבריאות הפלסטיני, שסירב לסיוע. אנשי המנהלת ניסו לפנות לגורמים אחרים ברשות, וכששם הבינו את גודל ומורכבות האסון, נעתרו והתירו למגן דוד אדום ולכוחות ההצלה הישראלים לקחת פצועים לטיפול.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן דחה אף הוא את דברי השר הפלסטיני. "אלו דברי שקר והסתה שאינם במקומם. כוחות ההצלה והבריאות חשו למקום התאונה והגישו עזרתם כנדרש וללא היסוס. חלק מנפגעי התאונה קיבלו ואף מקבלים כעת טיפול רפואי מיטבי בבתי חולים שלנו בישראל. בחיי אדם אין גבולות ואין פוליטיקה", אמר ליצמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת