שכנים: "הכבאים התעכבו חילצנו בעצמנו"

חקירה ראשונית של השריפה בראש העין, שבה נספתה הפעוטה ליפז רטה, מעלה חשד שקצר חשמלי גרם לדליקה. שכנים סיפרו ששירותי הכבאות התעכבו ושהם חילצו את אביה של הפעוטה לאחר שניסרו את הסורגים בדירה. "מצאנו אותו מגונן על הילדים כשכל הגב שלו בוער", סיפרו

שכנים של משפחת רטה, שבתם הפעוטה נסתפתה הלילה בשריפה בבניין מגורים בעיר, טוענים שנאלצו לחלץ בעצמם את הדיירים לאחר ששירותי הכבאות התעכבו להגיע למקום השריפה. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט סיפרו השכנים שהם אלו שחילצו את אביה של הפעוטה מהדירה הבוערת, לאחר שניסרו את הסורגים בחלונות הדירה בקומת הקרקע.

"ניסרנו את הסורגים ופרצנו לדירה, שם מצאנו את האב מגונן על שני ילדיו הקטנים מהאש, כשכל הגב שלו בוער", סיפרו. "עבר זמן רב עד ששירותי הכבאות הגיעו למקום והחלו בפעולות ההצלה".

בשירותי הכבאות דוחים את הטענות על הסף. דובר שירותי כבאות והצלה אורן ששיצקי, אמר בתגובה לטענות השכנים כי "מרגע קבלת ההודעה , לקח לצוות ראשון מתחנת ראש העין כחמש דקות עד להגעת כבאית ראשונה למקום. לאחר מכן טיפלו כתשעה רכבי כיבוי והצלה. בשעת לחץ כל שנייה נראית לאזרחים כנצח, אך זמני ההגעה היו תקינים".

בינתיים נמשכת חקירת שירותי הכבאות, שנערכת בשיתוף משטרת ישראל. מבדיקה ראשונית נראה שקצר חשמלי באזור המקרר בדירה גרם לשריפה. עם זאת, דובר שירותי הכבאות ציין כי הם "ממתינים לתוצאות הסופיות שיתקבלו בעוד כמה ימים".

אמה של הפעוטה ליפז רטה עסוקה מאז הלילה בטיפול ביתר בני המשפחה, שנמצאים בבתי חולים שונים. האם שוחררה לביתה מבית החולים בשעות הבוקר המאוחרות, בעוד האב עדיין מאושפז במצב קשה בבית החולים בילינסון. מצבם של הילדים האחרים מוגדר קל והם מאושפזים בבית החולים שניידר. 

"אנשים התחננו לעזרה"

22 בני אדם נוספים נפגעו בשריפה, תשעה מהם ילדים. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, סיפר משה דהן, חובש ב'איחוד הצלה' ומתנדב זק"א שהגיע לזירה, על הדרמה שהתחוללה. "ראינו בניין בן ארבע קומות כשקומת הקרקע עולה בלהבות, והבניין כולו היה אפוף עשן", סיפר דהן. "אנשים עמדו בחלונות והתחננו שנוציא אותם משם. הכבאים עבדו קשה מאוד כדי לכבות את השריפה. חובשים וכונני הצלה הגיע ולמקום והתחילו לטפל באנשים שהצליחו להתפנות בכוחות עצמם".

לדבריו, "לאחר שהכבאים הצליחו לכבות את השריפה הם נכנסו לדירה, ואז התגלה המראה המזעזע של ילדה בת שנתיים ששוכבת ללא רוח חיים". בני משפחתה של הילדה היו באותה עת מחוץ לדירה מבלי שידעו מה מצבה. "האם לא ידעה את מצב הילדה כשהיא פונתה לבית החולים", סיפר דהן. "מאוחר יותר נודע לה שהילדה כבר לא בין החיים".

דהן תיאר את המראה הקשה. "חלק מהדיירים טיפסו על הגג וניסו לצאת דרך החלונות. אחד הדברים המזעזעים ביותר היה המקרה של אחת הדיירות,שלא ממש מתקשרת עם הסביבה. היא עמדה והסתכלה על ההמולה מבלי שהבינה מה קורה, עד שלבסוף הגיע כונן ומשך את תשומת ליבה. כשעמד לידה היא הבינה שהיא צריכה לפתוח את הדלת של הדירה וכך היא חולצה בסופו של דבר".

בתום כיבוי השריפה ופינוי הפצועים החלו בוחני שריפות לבדוק מה הגורם לאירוע הקשה הלילה, שהסתיים בטרגדיה גדולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת