משפחות הנספים בכרמל במפגן תמיכה בשר ישי

ברוח שונה לחלוטין מטיוטת דוח המבקר שבה הוצג שר הפנים כאחראי עיקרי לפרוץ אסון השריפה, מתכוונים קרובי ההרוגים באוטובוס שב"ס להציג עצומה שעליה חתמו רוב נציגי המשפחות השכולות להביע תמיכה בישי: "הוא לא פעל בשטח ולכן אינו אשם"

ישי. זוכה לתמיכת המשפחות השכולות (חדשות 2)

אחרי הביקורת הנוקבת שספג בטיוטת דוח מבקר המדינה ושלושה שבועות לפני פרסום הנוסח הסופי של המסמך, זוכה שר הפנים אלי ישי למפגן תמיכה מפתיע - מצד משפחות הנספים באסון האוטובוס בכרמל. בטיוטת דוח המבקר אודות נסיבות פרוץ דליקת הענק הואשם ישי, יחד עם שר האוצר יובל שטייניץ, כמי שנושא בעיקר האחריות למחדלים שהולידו את האסון.

כמה מנציגי משפחות הנספים מתכוונים להתארח מחר בלשכתו של השר ישי בירושלים כדי להביע בו תמיכה ולנסות להסיר מעליו את האחריות למאורעות בדצמבר 2010 - שלדבריהם, מוטלת בעיקרה על הכוחות שפעלו בשטח - המשטרה ומכבי האש.

אחד מראשי היוזמה הוא דוד דיין, אביו של מישר שמעון דיין ז"ל מכרמיאל, סוהר שב"ס שנספה באסון האוטובוס. לדבריו, זכה המהלך לתמיכת רוב מוחץ מקרב המשפחות השכולות - שנציגי 32 מהן חתמו על עצומה בעדו. המסמך ובו החתימות יימסר לשר ישי מחר, בפגישה שתיערך בין הצדדים.

"ישי לא פעל בשטח - לכן הוא אינו אשם"

"את מה שקרה ביום הדליקה אנו מחלקים לשניים", הסביר דיין בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "יש את השריפה בכרמל ויש את אסון האוטובוס. השריפה מעניינית אותנו בדיוק כמו את יתר עם ישראל, אבל אסון האוטובוס הוא טרגדיה פרטית שלנו שבה איבדנו את היקר לנו מכל".

לעניין המהלך שהוא מוביל הסביר דיין: "השר ישי לא פעל בשטח בזמן האירוע ולכן אינו אשם במה שקרה. אנו רואים את הדרג המבצעי - קרי, המשטרה וכוחות כיבוי האש, כאחראים הבלעדיים לכך".

האב השכול הביע תמיהה על השינוי הדראסטי שחל, לטענתו, ביחסו של מבקר המדינה לאחריות השרים לאסון. "אין לי מושג למה הוא (ישי) מואשם בזה ואיך הגיעו למסקנות האלה", הוא אמר - והסביר: "הרי הייתה טיוטה ראשונה שבה הבהיר המבקר בכבודו ובעצמו ואמר שההתנהלות של הדרג המבצעי באירוע גבלה בפלילים".

המתנגדים: "ישי צריך לשלם - כמו שאר האחראים"

בהתאם לקו שמובילים דיין ועמיתיו, דורשים אלה לפטר מתפקידו את מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב רוני עטיה, מיד אחרי פרסום דוח המבקר. מדובר בקצין היחיד שנותר בתפקידו מאז האסון.

עם זאת, הבהיר דיין כי למרות התמיכה הרבה שלה זכו הוא וחבריו מבין משפחות הנספים - קיים מיעוט מקרבן המתנגד למהלך שהוא יוזם בתוקף. "יש מספר מועט של משפחות שלא רואות את זה כמונו וסבורות שלמעשה כולם אשמים", הוא אמר.

ואכן, הביע עמיקם ויזל, אביו של מישר ערן ויזל ז"ל, שנספה גם הוא באוטובוס הבוער - מורת רוח מהצעד שנוקט דיין. "אלי ישי אחראי בדיוק כמו כל שאר האישים שצריכים לשלם את המחיר", הוא הדגיש ואמר בכעס: "אין שום סיבה לתמוך בו".

"התבטאויות שטייניץ וישי מזעזעות"

בתגובה להתבטאות מסרו הניצבים בדימוס זאב אבן חן וחיים קליין, אביה וחמיה של טופז אבן חן קליין ז"ל, שנספתה באסון הכרמל, כי הם נדהמו מהפרסומים אודות התקפות חריפות על מבקר המדינה מצד השרים אלי ישי ויובל שטייניץ, בגיבויו של ראש הממשלה, שעל פי הפרסומים הזדרז להודיע כי לא יפטר את השניים.

הניצבים בדימוס ציינו, כי למרות הפניות הרבות שקיבלו מכל כלי התקשורת, ולמרות שעל פניו נראה כי יהיה להם הרבה מה להגיד על התנהלות הפוליטיקאים, המשטרה, השב"ס ומכבי האש, הם המתינו שנה ושלושה חודשים מאז האסון, וימשיכו להמתין עד לפרסום הדוח המלא והסופי לציבור לפני שיאמרו את דברם.

הניצבים בדימוס אמרו, כי הם מצפים מהשרים ומראש הממשלה לנהוג כמותם, וכי התבטאויות כפי שפורסמו בכלי התקשורת, מצד שטייניץ או מקורביו לפיהם "כל מה שכתוב בטיוטת הדוח של המבקר ראוי להיות מושלך לפח האשפה של ההיסטוריה", וכי הדוח "הזוי", או מצד ישי, כי "אם לא היו הרוגים הייתי מקבל צל"ש" - הן מכאיבות ומזעזעות וראוי שלא היו נאמרות מפי נבחרי ציבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת