יוזם מחאת בני העדה האתיופית נעצר בתל אביב

כ-50 מבני העדה האתיופית השתתפו הערב בהפגנה ברחבת מוזיאון תל אביב. לטענתם, השוטרים נקטו נגדם באלימות מוגזמת ועצרו 18 מהם, בהם מולט אררו, יוזם המחאה. "היו בנות שדחפו אותן ונגעו בנו", סיפרה דוברת המאבק. המשטרה: "לא נאפשר הפרות סדר"

מעצרים אלימים בתל אביב: כ-50 מבני העדה האתיופית יצאו להפגין ברחבת מוזיאון בעיר, בהמשך לגילויי הגזענות בקריית מלאכי שנחשפו בחדשות 2. לפני כשבועיים יצאו כ-5,000 בני העדה האתיופית להפגין בירושלים, שלושה ימים קודם לכן, מולט אררו, סטודנט לתואר ראשון, סומן כסמל המאבק כשהחל לצעוד לירושלים.

הצעדה ההיא הגיעה לשיאה כשאררו הצטרף לאלפי המפגינים בירושלים, רובם ככולם בני העדה האתיופית. "זהו, נמאס. יש לי הרבה חברים לבנים, הם יודעים לומר לי שאני חמוד, שאני נחמד, ולא רק אני - את כל העדה החברה הישראלית יודעת לתייג כנחמדים וחמודים, אבל אף אחד לא מעריך את היכולות שלנו", אמר אז. "לכל אחד מאיתנו אישיות, נשמה. אבל לחברה כנראה נוח לתייג אותנו כ'עדה האתיופית'. האירועים בקריית מלאכי היו שיא, כשאנשים העדיפו אותי ואת העדה בקבר".

היום, בסרטון שהגיע לידי חדשות 2 באינטרנט, נראה אותו מולט נעצר כשהוא זועק לעזרה. חבריו שהיו בהפגנה, טוענים כי המשטרה נהגה באלימות קשה, במיוחד לאור העובדה שהיה מדובר בעשרות בודדות של מפגינים, לעומת 200 שוטרים.

דשס טהיי, דוברת המאבק סיפרה: "הגעתי וראיתי שיש שם מאות שוטרי מג"ב, בטענה של הפרת סדר ועצרו לפחות 20 אנשים". לדבריה, "באנו להפגין נגד הגזענות שם, כי המשטרה הכתיבה לנו להפגין שם, רצינו מול הקריה אך זו הפשרה שהם הגיעו איתנו".

טהיי מספרת כי ניתן אישור להפגנה של עד 100 איש, והגיעו פחות מכך. "השוטרים גידרו את כולם שלא יזוזו לשום מקום, עמדו על הכביש, השוטרים התנהגו באגרסיביות ובאו מוכנים למעצרים, לא כדי לתת לנו לזעוק את הזעקה. היו בנות שדחפו אותן, ונגעו בנו".  

מהמשטרה נמסר בתגובה, כי "במהלך הפגנה ברחוב שאול המלך ירדו מספר מפגינים אל הכביש וחסמו את התנועה. המשטרה תמשיך לשמור על זכות ההפגנה וחופש הביטוי, אך לא תאפשר הפרת החוק". 18 מפגינים נעצרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת