נתב"ג: אם ובתה הפעוטה – במעצר

פרסום ראשון: תושב צפון הארץ, שזוגתו ובתם הפעוטה מתגוררות באוקראינה, ציפה לביקורן בישראל זמן רב, אלא שבקרית הגבולות בנתב"ג חשדה בהן שהן מנסות להגר באופן לא חוקי והחליטה להכניס אותן למעצר עד שיטוסו בחזרה לאוקראינה. "אף אחד לא מוכן לדבר איתי", אמר האב לחדשות 2 Online. "אני מסתובב בדאגה"

האב בישראל - האם והבת בתא המעצר: סלבה קוזקוב, מעצב גרפי מצפון הארץ, מנסה לחלץ מאז יום חמישי את בת זוגו ובתם בת השנה ושלושה חודשים מתאי המעצר של נמל התעופה בן גוריון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בת זוגו של סלבה, אלכסנדרה, ובתם המשותפת, אדלינה, המתגוררות באוקראינה, באו לבקר את סלבה שחזר לארץ רק לפני שלושה חודשים. לאחר שנחתו בישראל, חשדה בהן בקרית הגבולות כי הן מנסות להגר לארץ והחליטה לשלוח אותן חזרה לאוקראינה בטיסה שתצא בראשון בלילה. עד אז, עליהן לשהות במעצר.

"אפילו לא נתנו לי לראות אותן, אמרו לי שזה לא בית מלון", סיפר קוזקוב לחדשות 2 Online על הניסיונות לפגוש את בתו ובת זוגו. "אין לה אזרחות והן רק הגיעו כדי לבקר אותי, אני אזרח ישראלי ומוכן לחתום ערבות על כך שהן לא נשארות, אבל אני לא מבין מדוע עליהן לשהות במעצר".

בני הזוג לא התחתנו באופן רשמי והתגוררו במשך ארבע שנים באוקראינה. סלבה חזר לארץ כדי לנסות להקים עסק עצמאי לעיצוב גרפי, ואם זה יעבוד, הוא עשוי לפעול בעתיד להגעתן של בתו ובת זוגו.

הנוחתים מאוקראינה לא נדרשים לוויזה, אך שהותם מוגבלת ל-90 יום. "היא הסבירה אחרי הנחיתה שהיא הגיעה לביקור בלבד", טען קוזקוב. "הגעתי לכאן ואני מסתובב בדאגה, מנסה לראות עם מי אפשר לדבר, אף אחד לא מוכן לדבר איתי. התשובה היחידה שקיבלתי היא ש'מטרת ההגעה לא הוגשה באופן מובן'. יש לבת שלי תעודת לידה ואני רשום בה כאב, כל המסמכים איתן ולמרות זאת לא נותנים להן להיכנס".

"בשלב מסוים התגנבתי למתחם שבו הן כלואות, רק כדי לראות אותן ואני לא יכול לגשת אליהן, כולי דמעות", הוא הוסיף.

מרשות ההגירה נמסר: "האם ובתה נחתו בישראל מבלי שהסדירו זאת מראש והצטיידו באישור מתאים, על אף שמטרת בואן, לטענת האם, אינה ביקור מן המניין. הטענות שהועלו על ידי האם לא הוכחו בשום דרך, הן על ידי האם עצמה והן על ידי האזרח הישראלי שאליו הגיעה. נבהיר כי לפני כחודשיים סורבו שני אזרחים אוקראינים אשר הגיעו אף הם לאותו אזרח ישראלי ולאחר תשאול התברר כי התכוונו לעבוד כאן בניגוד לחוק, בידיעתו. האדון יוכל להזמין את הנוסעת יחד עם בתה כמקובל".