במחאה על המעצרים: מאות חרדים התפרעו בכיכר השבת

מאות חרדים ניסו לחסום אחה"צ את אזור כיכר השבת בירושלים, במחאה על מעצר שישה אנשי העדה הבוקר בחשד לעבירות מס. כוחות משטרה פיזרו אותם ועצרו שלושה מהם. ההמונים לא עזבו את המקום עד לשעה זו, אך הוא נפתח לתנועה

מאות חרדים הפגינו בכיכר השבת במאה שערים, במחאה על מעצר ששת הגברים החשודים בהונאת מס. כ-200 בני העדה החרדית חסמו את הכביש, שלושה מהם נעצרו בחשד להפרות סדר.

בשעות האחרונות חסמו ההמונים באמצעות פחים את אחד הכבישים המובילים לכיכר השבת, ורק שעות לאחר מכן הוא נפתח לתנועת כלי רכב. ההתגודדויות נמשכות עד לשעה זו, כשמאות אנשים מתקהלים במדרכות השכונה, אך נרשמת רגיעה יחסית.

חוקרי מס הכנסה בשיתוף חוקרי היחידה המרכזית בירושלים עצרו הבוקר שישה גברים החשודים שהפעילו משרד קש והונו באמצעותו תורמים מאז שנת 2000. חקירה סמויה שנמשכה כארבעה חודשים העלתה כי המשרד עסק לכאורה בגיוס תרומות למען נזקקים ובמתן גמ"חים, כשבפועל הועברו הכספים למטרות אחרות.

בחיפושים שנערכו בדירותיהם של החשודים הוחרמו מחשבים ומסמכים, ובצהריים הובאו המעורבים להארכת מעצרם בבית משפט השלום בירושלים.

בין החשודים: פקיד בנק שסייע בהעברת הכספים

במשרד מועסקים כעשרה עובדים והוא נושא כמה שמות‎ שהפעילו את הקרן למען האלמנה והיתום, את הוועד הארצי להצלת משפחות מצוקה‎, את עמותת חסדים טובים ואת בנק החסד‎. אלא שעל פי החשד, הכספים לא הגיעו ליעדיהן.

על פי החשד, החשודים גייסו תרומות בארץ תוך הסתייעות בשמותיהם של רבנים גדולים שתמכו במשרד, וכן גייסו תרומות באמצעות מנשרים שהופצו וחולקו בבתי מגורים, ישיבות ועוד. חלק מהתרומות נאספו באמצעות הוראות קבע בבנק וכן איסוף תרומות בחו"ל באמצעות אנשי קשר שפעלו בעיקר בארצות הברית לגיוס כספים מהקהילה היהודית‎.

בדיקה סמויה של החשבונות העלתה חשד להונאה בכספי תרומות בסכומים גדולים מאוד באמצעות פיצול צ'קים, משיכות מזומנים בסכומים גבוהים מאוד והעברתם לחשבונות פרטיים, העברת כספים לחו"ל באמצעות בלדרים, עבירות מס הכנסה, שימוש כוזב בחשבונות העמותות כדי להעביר באמצעותם כספים ובכדי להתחמק מתשלום מס, הלבנת הון באמצעות זיוף מסמכים וקבלות בארץ ובחו"ל‎. כמו כן, עולה חשד כי שניים מהחשודים משכו כספים לשימושם האישי מכספי תרומות, ואף שילמו לעובדים במשרד משכורות, שאינן מדווחות בסך מאות אלפי שקלים בשנה‎.

עוד עולה מהחקירה כי החשודים הסתייעו בפקיד מבנק מרכנתיל במאה שערים לצורך פעילותם הכלכלית, הלא חוקית. רשות המסים והמשטרה בודקות את מעורבותו בשיתוף הפעולה עמם‎. במשטרה אומרים שחקירת החשודים נמשכת וככל הנראה צפויים מעצרים נוספים‎ בהמשך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת