אלפים הפגינו נגד גזענות בקריית מלאכי

אלפים מבני העדה האתיופית בקריית מלאכי קיימו הפגנה נגד הגזענות בעיר, כפי שנחשפה בכתבת חדשות 2. "אנחנו מצפים מהחברה הישראלית בכללותה שתבוא להזדהות", אמר אחד ממארגני ההפגנה. "מדובר על גזענות יום יומית שנמשכת 30 שנה"

בני העדה האתיופית ופעילים של תנועות נוער ערכו הערב הפגנת מחאה בקריית מלאכי, בעקבות גילויי הגזענות בעיר.

מאיר עובדיה, האיש שצולם כשאמר כי גם אם הרמטכ"ל יהיה אתיופי הוא לא יתגורר בשכונה בקריית מלאכי, שלח מכתב התנצלות לבני העדה שהגיע לידי חדשות 2 באינטרנט. "אני מתנצל ומביע צער עמוק על כל שאמרתי, ומבקש סליחה ומחילה מכל בני העדה", כתב.

"בעבר הותקפתי על ידי קבוצה מבני העדה בשעה מאוחרת בלילה, כשחזרתי מאירוע משפחתי. זרקו עלי בלוק בניין ובדרך נס לא פגע בי. המשיכו עם בקבוקים שבורים וניסו לפגוע בי ללא סיבה. עד שהגיעה ניידת משטרה ושני שוטרים רדפו אחריהם ולא תפסו אותם. מאז אני נמצא בחרדה, אני מבקש סליחה ומחילה מכל העדה", לשון המכתב.

שי, אחד ממארגני המחאה סיפר בשיחה עם חדשות 2 על התחושות. "אני מאוד שמח שהגיעו כמות גדולה של אנשים תוך שבוע אחד", סיפר שי. "אני באופן אישי לא חשתי גזענות אבל היא מחלחלת בכל מוסדות המדינה והגיע הזמן לעשות לזה סוף - אנחנו נקים מחאות ונגיע לכל עיר".

אתמול לפנות בוקר רוססו 18 כלי רכב וקירות בשכונה שבה הדיירים אוסרים על השכרת או מכירת דירות ליוצאי אתיופיה. בין היתר רוססו הכתובות "מוות לגזענים" ו"תג מחיר אתיופים". הפרשה נחשפה לראשונה במהדורה המרכזית.

אליאס אינברם, ממארגני ההפגנה, אמר בריאיון לערוץ החדשות כי "יש תמיכה של התושבים בקריית מלאכי, אך אנחנו מצפים גם מהחברה הישראלית בכללותה שתבוא להזדהות. מדובר על גזענות יום יומית שנמשכת 30 שנה והיום אנחנו אומרים: די! מספיק ונמאס!".

"מדינת ישראל פועלת בסנקציות על הגרעין האירני, אבל היא במו ידה בונה פה את הכור הגרעיני החברתי בתוך מדינתה", תקף אינברם אך הוסיף, "אנו מבקשים מכל המוחים להימנע מפגיעה בבני אדם וברכוש".

לדבריו, "אנו מבקשים לזעוק, להוציא החוצה את הכאב וכן להמשיך עם המאבק עד הסוף. אנחנו מזמינים את הישראלים החדשים להראות לנו שהם באמת נגד הגזענות ולא לשבת בצד. אנחנו מבטיחים שלא יהיו ג'וקים ושלא נהיה מסריחים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת