בעקבות הפרסומים: המשטרה תחקור את גילויי הגזענות בקריית מלאכי

לאחר הכתבות ששודרו בהן נאמרו אמירות גזעניות נגד אתיופים, וריסוס כתובות "תג מחיר" בבניין העירייה המקומית, החליטו קציני מרחב לכיש במשטרה לפתוח בחקירה פלילית לבירור נסיבות המקרים. היום רוססו כתובות: "תג מחיר אתיופי" על בניין העירייה

בימים האחרונים אנו נחשפים לגילויי גזענים מכוערים בקריית מלאכי - ועתה המשטרה הודיעה על כניסתה לעובי הקורה. "בעקבות הפרסומים בחדשות 2 על גילויי הגזענות וכתובות הנאצה שרוססו על בנייני מגורים בעיר, החליטה משטרת קריית מלאכי לפתוח בחקירה", כך הודיעה הערב דוברת מחוז לכיש במשטרה.

השבוע שודרה במהדורה המרכזית כתבה שחשפה את פניה של החברה הישראלית בראשית שנת 2012. בכתבה נחשף, כי ועד שכונת בר-יהודה שבעיר, חתם על הסכם לפיו נאסר עליהם למכור או להשכיר דירות ליוצאי אתיופיה. "אתיופי הוא יותר גרוע מערבי. כשיגור לידך אתיופי אתה תראה איזה ריח ותבין מה אמרתי. הם מריחים כמו פצצת אטום", אמר אחד הדיירים בשכונה. תושב אחר אמר כי מכירת דירות לאתיופים "מורידה את ערך הדירה. זה סיפור איתם, ולכן עלינו לא למכור או להשכיר להם דירות".

הניסיונות להצדיק את האפליה הגזענית לא נגעו רק לסוגיות נדל"ניות. חלק מהדיירים הביעו חשש כי הימצאותם של יוצאי אתיופיה בין התושבים תביא להידרדרותם לתרבות רעה. "יש פה אתיופי שעובד כגנן. ביקשו ממנו לא לדרוך פה", סיפר תושב המקום - והמשיך להכפיש את בני העדה: "הם אנשים גנבים שעושים רק נזקים. הם יכולים לפתוח פה אוהל באמצע השכונה ולהתחיל לבשל, לשחוט כאן פרות ולעשות את מה שהם עושים שם (באתיופיה).

ריח הגזענות העולה משכונת בר-יהודה בקריית מלאכי לא בא לידי ביטוי רק בהצהרות, אלא גם במעשים. א' ניסתה לרכוש דירה במתחם. הכל היה בסדר - עד לפגישה עם אנשי ועד הבית שבה "נחשף" צבע עורה. "הם נלחצים מזה שתהיה להם דיירת אתיופית", היא סיפרה על השיחה עמם. "אחת אמרה לי את זה בפנים".

ראש העיר קריית מלאכי, מוטי מלכה, הגיב על הפרסום ומסר: "אני רואה זאת בחומרה ומזועזע מהדברים. אם הם יוכחו כנכונים, לא אהסס לתבוע את הדיירים שחתמו על המסמך ולהגיש תלונה במשטרת ישראל".

בתגובה: "תג מחיר אתיופי"

התגובה לא איחרה לבוא. היום התגלו כתובות "תג מחיר אתיופי", על בניין העירייה, שם קיבלו את התגובה של יוצאי אתיופיה בהבנה. "אנו מבינים לליבם של הצעירים שעשו זאת כתגובה על דברי הגזענות שמספר לא קטן ולא מייצג של תושבים, שהביאו בושה לתושבי קריית מלאכי ופוגעים במרקם החברתי והקהילתי המאוד מיוחד בעיר. אנו חיים יחד, ותיקים ועולים מהווים קהילה אחת וככזאת נילחם בכל גילוי גזענות מכל סוג שהוא", נמסר מהעירייה.

פרסום מקרה הגזענות עורר זעם אצל כמה מתושבי העיר. כמה מהם החליטו לארגן הפגנה שתתקיים ביום שלישי בשבוע הבא, נגד תופעת הגזענות. מיכל סיידו, ממארגנות ההפגנה סיפרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט על התחושות: "מדובר במיעוט, בסך הכל אחוז קטן וגזעני, כששאר העיר מקבלת ללא שום בעיות את הקהילה האתיופית בעיר שבה אחוז קליטת עולי אתיופיה הוא מהגבוהים בארץ. הסיבה לרעש הייתה כי כביכול מדובר בשכונה מבוססת שלא רצו לקבל אותם כשכנים".

הסיפור נחשף לראשונה במהדורת החדשות של מכללת ספיר

גזענות מכוערת בקריית מלאכי - הכותרות האחרונות

"תג מחיר אתיופי" על בניין העירייה

קריית מלאכי: אין כניסה לאתיופים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת