בגלל כישלון במבדקי הכושר: ועד הכבאים ביטל קורס כיבוי מתקדם

במשרד לביטחון הפנים הורו לכבאים שלא צלחו את מבחני "בר-אור" לשוב לתחנותיהם ולעבור קורס חוזר, מה שעורר את זעם ועד העובדים. בתגובה, הוחלט שם להורו לכלל הכבאים לא להתייצב לקורס כבאות מתקדם - והביאו לביטולו

במדינה פועלים לעבות את מערך הכבאות כלקח שהופק מאסון השריפה בכרמל, אך כנראה שיש קושי גם בקידום כבאים שכבר נמצאים במערכת. חלק גדול מהם לא הצליחו לעמוד בחלק מהקריטריונים שנקבעו כתנאי כניסה לקורס כיבוי מתקדם.

כרבע מבין 60 הכבאים שגויסו לפחות לפני שנתיים והיו אמורים להתחיל בימים הקרובים קורס לכבאים מתקדמים, נכשלו במבחני הכושר "בר-אור" שנערכו להם. בעקבות זאת הורו להם במשרד לביטחון הפנים לעבור קורס חוזר בעוד כארבעה חודשים. בוועד העובדים קיבלו בזעם את המהלך - ובתגובה ביטלו את הקורס, שאמור היה להיפתח אתמול.

במשרד לביטחון הפנים חייבו את הכבאים שנכשלו במבדקי הכושר לשוב לתחנות-האם שבהן הם משרתים עד שיתחילו את הקורס החוזר, ובעקבות זאת הורו בוועד לכל החניכים המיועדים לנהוג כמו חבריהם ולהיעדר מהפתיחה.

מאבקי כוח בין הכבאים לבין המשרד לביטחון הפנים

במשרד לביטחון הפנים הדגישו כי לא יהיו מוכנים לנקוט כל פשרה באשר לקריטריונים שנקבעו ולא ייקבלו אף כבאי שלא יעמוד בתנאים הבסיסיים.

מצדו השני של המתרס, טען יו"ר ועד הכבאים יואב גדסי כי רוב אנשיו לא הצליחו לעמוד בתנאי הסף של המבדקים מכיוון שאינם בכושר. נוסף על כך, סירבו בוועד להתייחס לטענות על כך שגם הכבאים שסיימו את המבחנים בהצלחה להיעדר מפתיחת הקורס.

האירוע מהווה חוליה נוספת בשרשרת מאבקי הכוח שמתנהלים בתקופה האחרונה בין ועד הכבאים לבין המשרד לביטחון הפנים - על ניהול שירותי הכיבוי וההצלה והשליטה בהם. תקרית קודמת שהתרחשה לפני כחודשיים סביב סכסוך אחר הביאה להשבתת קורס כבאות בסיסי בהוראת הוועד ולשליחתם של 130 כבאים לבתיהם.

ההתפתחויות בשירותי הכבאות וההצלה באות חודש אחרי שמלאו שנה לאסון הכרמל. בחודש הבא צפוי להגיש מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, דוח נוקב בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת