המסע המפרך של ניצולי השואה לאוקראינה

ניצולי שואה ומשפחותיהם שחזרו מטיול "שורשים" באוקראינה מתארים חוויות קשות שעברו עליהם. המשתתפים, חלקם בגילאי 70 ו-80, חיכו 14 שעות בנתב"ג, בילו שעות ארוכות בדרכים במהלך הטיול - ואפילו נתקלו בכנופיית שיכורים ליד אנדרטת זיכרון בלילה חשוך. כעת מאיימים המטיילים לתבוע את חברת הנסיעות

קבוצת קשישים ביקשה להצטרף לטיול "שורשים" מאורגן לניצולי שואה וקרוביהם לצ'רנוביץ' וטרנסניסטריה, שמטרתו בין השאר, לסייר באתרים ועיירות באוקראינה בהם התגוררו לפני השואה. הטיול המאורגן, שהוצע על ידי חברת הנסיעות "אורטל", הפך לטענת המטיילים לחוויה שחלקם יבקשו לשכוח. כעת, מבקשים המשתתפים בטיול לתבוע את החברה.

לטענתם, כבר מההתחלה נתקלו בקשיים. ראשית, עוד טרם יציאתם לטיול, נתבשרו המשתתפים כי מועד היציאה המקורי לטיול הוקדם בארבעה ימים. כשהגיעו לשדה התעופה, גילו הקשישים כי לא רק מועד הטיול שונה, אלא גם חברת התעופה, מחברת "אל על" לחברה האוקראינית אירוסוויט. "מעולם לא נתקלנו בתופעה שבה מקדימים טיול כשהכל סגור", משחזרת לאה עוז-ארי, אחת הנוסעות.

14 שעות המתנה בנמל התעופה

הטיסה אמורה הייתה לצאת בשעה 18:10, לכן הגיעו רוב המטיילים כנדרש, סביב השעה 15:00. אולם, בהגיעם לנמל התעופה, נודע להם כי הטיסה נדחתה, ולא תצא לפני חצות. הנוסעים, שחלקם עברו את גילאי ה-70 וה-80, המתינו בשדה, בזמן שמועד הטיסה נדחה שוב ושוב, עד לשעה 8:00 בבוקר למחרת. כלומר, הנוסעים הקשישים נאלצו להמתין בשדה התעופה 14 שעות, מבלי שניתנה להם אפשרות אחרת, לטענתם.

אחרי שיצאו לדרכם, לתחושתם הטיול התנהל כשלאורכו תקלות רבות שהעיבו על הנסיעה, "היה לנו אוטובוס ילדים, אנשים מלאים יותר סבלו קצת מאי נוחות, הנסיעות היו מאוד ארוכות, נסענו בלי הפסקה שעות ארוכות, זה היה בלתי נסבל, פשוט לא התחשבו בגילאים שלנו" משחזר נורברט סגל, אחד הנוסעים.

לטענתם, המסעות הארוכים באוטובוס היו קשים במיוחד ובמקרים מסוימים, הגיעו בחזרה לבית המלון רק אחרי חצות. "הגענו לבתי המלון בחצות הליל ורק בשעה הזו קיבלנו ארוחת ערב", אמרה עוז-ארי.

שיכורים עלו על האוטובוס

חוויה קשה נוספת שמתארים המטיילים היא נסיעה לאנדרטה באזור נידח, אליה הגיעו בשעת לילה מאוחרת. לדברי עוז-ארי, "היה איתנו אדם מבוגר נשוי ללא ילדים שאיבד את שתי אחיותיו בשואה, הוא היה ילד קטן כבן 4. הוא לא ידע להסביר מדוע הוא ניצל ושתי אחיותיו נשלחו להשמדה, כל מה שהוא רצה כל חייו זה להגיד קדיש במקום שהן הוצאו להורג".

"במקום שנגיע לשם בשעה מתקבלת על הדעת", מספרת עוז-ארי, "הגענו בשעת לילה מאוחרת בחשיכה מוחלטת, הנהג העמיד את האוטובוס כך שהאורות כוונו להאיר את שלט הזיכרון, היהודי הזה ברעד קול קורא קדיש כשהוא נעזר באורות של האוטובוס, לזה הוא ציפה? להיאבק כדי לנסות להגיד קדיש בשעות האלה?" שואלת עוז-ארי.

לידיה שטיינברג, מטיילת נוספת מחזקת את דבריה של עוז-ארי, לטענתה היה חושך מוחלט ולא ראו דבר מסביב,"זה היה מפחיד, הוא בקושי סיים לקרוא את הקדיש, והמדריכה החלה להאיץ בנו כדי לסיים וללכת בגלל חבורת השיכורים האוקראיניים שהגיעה".

בתחילת החודש, הגישו חברים בקבוצה מכתב אזהרה לחברת הנסיעות "אורטל", באמצעות עורך הדין אביעד נימקובסקי ממשרד עורכי הדין נימקובסקי-משה, שמסר כי יש למרשיו טענות קשות כלפי התנהלות חברת הנסיעות אורטל, "פנינו אליהם כבר בחודש דצמבר ואנחנו עדיין ממתינים לתגובתם". עוד ציין כי הם רואים שליחות רבה בייצוג ניצולי שואה במאבקם הצודק.

מנהל אזור צפון של חברת אורטל מסר בתגובה: "אכן הקבוצה יצאה דרכנו, אכן היה עיכוב בטיסה, חברת התעופה הציעה פיצוי לנוסעים, חלקם לקחו וחלקם ויתרו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת