פרסום ראשון: עלייה של 66% במקרי הדרת נשים ב-2011

דוח של המרכז הרפורמי לדת ומדינה מגלה, כי הפרדת הנשים התרחבה גם לחברות תעופה, קופות חולים, בתי עלמין, קלפיות, תחנות רדיו, כנסים ואירועים ציבוריים, עסקים פרטיים ושלטי פרסום. השרה לבנת: מה שנעשה לנעמה מרגוליס הוא פשע לשמו

סיפורה של הילדה נעמה מרגוליס תפס השבוע את מירב תשומת הלב, אבל תופעת הפרדת והדרת הנשים לא נעצרת בבית שמש. עכשיו התחושה הכללית גם מגובה בנתונים - דוח ההפרדה של המרכז הרפורמי לדת ומדינה שאנחנו חושפים הערב לראשונה מצביע על עלייה של 66% במספר מקרי ההדרה וההפרדה המדווחים.

תשומת הלב התקשורתית סביב קווי המהדרין עשתה את השינוי ושנה אחרי פסיקת בג"ץ אפשר לדבר על שיפור בכל מה שנוגע לנסיעה מופרדת בתחבורה הציבורית - במקום 2,500 נסיעות ביום בקווי המהדרין ב-2010 רק 500 נסיעות בשנה החולפת, אבל מי שלא רצה אותן בספסל הקדמי באוטובוס והפסיד בבית המשפט, הוכיח שגם השמים הם לא הגבול.

כך נחשפה הפרדה בטיסה שהוחכרה על ידי סיטונאי תיירות חרדי, אבל ההפרדה לא נעצרת בגזרת התחבורה. בחלק מקופות החולים קמו להן מרפאות נפרדות לנשים ש"עונות על דרישות הצניעות וההפרדה", בכמה מבתי העלמין נאסר על נשים לשאת הספד, בכמה מהקלפיות בבחירות למנהלים הקהילתיים בירושלים נשים לא הורשו להצביע ותחנת רדיו חרדית בפיקוח הרשות השנייה אסרה על השמעת נשים בשידוריה למעט שעה אחת בשבוע.

שר האוצר ישב בכנס בו של עיתון המודיע בבני האומה שבו נאסרה כניסת נשים- ומכאן אין פלא שההפרדה גלשה במהירות גם לבתי עסק פרטיים, חלקם מעדיפים שלא להעסיק נשים כדי שלא לאבד לקוחות. גם תופעת היעדרותן של הנשים מלוחות המודעות תפסה השנה תאוצה – קמפיינים בערים שנחשבות לרגישות טושטשו הנשים הועלמו. וזה רק קצה הקרחון. אלו רק הדוגמאות שמגיעות לכותרות, המצב בשטח, ללא ספק, קשה יותר.

לימור לבנת: חלק מהמעשים - עבירה פלילית

השרה לימור לבנת הגיבה על כך באולפננו ואמרה: "הדרת נשים היא דבר חמור מאוד. מה שנעשה בשבוע שעבר מול ילדה בת 7 הוא מעשה פשע, לא הדרת נשים – אלא פשע לשמו. המעשים הללו הם בגדר עבירות פליליות ואני רואה את זה באופן החמור ביותר. אני עוסקת בנושא הזה למעלה מ-20 שנה והדרת נשים הוא רק חלק מהמאבק למען שיוויון הזמדנויות וזכויות לנשים.

במקום שבו החרדים חיים את חייהם מבלי לכפות על אף אחד ומבלי לעבור על החוק, בעיר חרדית כמו אלעד או בית"ר עילית, אינני מתנגדת להפרדה. אם מדובר בכפייה – אז זה דבר אחר. אנחנו לא נסכים בשום פנים באופן לכפייה דתית במרחב שלנו ונפעל בכל דרך אפשרית. אני עצמי ביקשתי מהמשטרה לרענן הנחיות בנושא הזה.

השרה לבנת התייחסה גם למעצרו של שלמה פוקס שקרא לחיילת פרוצה: "הם לא עושים את זה בשקט, לקרוא קריאות גנאי נגד אישה שעולה לאוטובוס זה לא בשקט, אבל אני לא חושבת שאישום של הטרדה מינית והובלתו למעצר באזיקים זו הדרך הנכונה".

הערב: הפגנה בירושלים נגד "הדרת חרדים" 

בכיכר השבת בירושלים נתלו כבר אמש הפשקווילים הקוראים לציבור החרדי לבוא בהמוניו להפגנת המחאה נגד מה שהם מכנים "הדרת חרדים". אלפי בני אדם צפויים ליטול חלק בהפגנה, והמשטרה כבר נערכת בכוננות מוגברת לקראת האירוע, על מנת שלא ייצא משליטה. ההפגנה, לדברי המארגנים, צפויה להיפתח בסביבות השעה 19:30 הערב.

אתמול שוחרר ממעצר מי שהפך להיות סמל המאבק של החרדים הקיצוניים, שלמה פוקס. הוא האיש שהתעמת עם החיילת דורון מטלון, ואשר על פי כתב האישום שהוגש נגדו כינה אותה "פרוצה" עם עלייתה לאוטובוס.  

"התקשורת נגדנו"

פוקס דיבר אתמול עם חדשות 2 על ספסל הנאשמים לראשונה מאז נעצר, והעביר ביקורת קשה על מערכת המשפט והתקשורת החילונית. "יש התנהלות מגמתית נגד הציבור החרדי. אני מותקף בגלל שאני חרדי, היה פה ניפוח על דברים שלא היו ולא נבראו", אמר פוקס, שטוען כי החיילת היא זו שגרמה לעימות המילולי בין השניים. פוקס שוחרר לביתו, כשהערב הגיעו עשרות חרדים לתפילת ערבית מול ביתו במטרה לתמוך בו.

"התקשורת החילונית פועלת נגדנו, מנסה להדיר את צעדינו ואנחנו נעצור את התהליך הזה אחת ולתמיד", הבטיח. על פי ההערכות, צפויים להגיע מחר אלפים מבני העדה החרדית להפגנה בירושלים. גורמים במשטרה הוסיפו כי ימשיכו לטפל בחומרה בכל תלונה של אישה על הדרת נשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת