בקרוב: סוף לשמות מוזרים לילדים

הצעת חוק שתעלה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה ביום ראשון, תנסה לשים סוף לשמות מוזרים שהורים נותנים לילדיהם. חשבתם לקרוא לרך הנולד נענע, סנאית, מנורה, שולחנה או אדולף? ייתכן שבקרוב לא תוכלו

הזדמנות אחרונה לקרוא לילד חלון (שאטרסטוק)

סוף לשמות מוזרים לילדים: ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק המבקשת להגן על ילדים מפני "יצירתיות יתר" של ילדיהם, כך מפרסם הבוקר העיתון "מעריב".

הוועדה תבקש את תמיכת הקואליציה בהצעה שמנסה למנוע מצב בו הורים נותנים לילדיהם שמות שהופכים למושא לעג בעיני חבריהם.

את ההצעה יזמו חברי הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי) ומירי רגב (הליכוד), שרוצים לשים קץ לשמות המוזרים שכבר ניתנו בעבר לילדים ומונים בין השאר את השמות נענע, אשכולית, אתרוג, חלון, גוזל נשרים, מנורה, מתוק, מרה, גחלילית, שוויונה, זרובבל, סנאית, ארנב, זרם, אדולף ושולחנה. לטענתם של השניים, ההורים לא מבינים כי השמות הללו עלולים לפגוע בילדים בשלב מאוחר יותר בחייהם.

על פי החוק הקיים, רשאי שר הפנים לפסול שם העלול "להטעות או לפגוע בתקנת הציבור או ברגשותיו". החוק החדש, אם יאושר, ירחיב את סמכויותיו ויאפשר לו לפסול שם העלול לגרום נזק לילד. בדברי ההסבר להצעה כתב ח"כ אורלב: "נתינת שם פוגעני ומעליב לקטין, כמו גם שמות של קללות ודמויות שליליות, עלולה לשים אותו ללעג ולקלס בעיני חבריו ולפגוע בתדמיתו ובביטחונו העצמי".

פסילת השם - במקרים קיצוניים בלבד

כך זה יעבוד: במקרה שפקידי רישום השמות במשרד הפנים יחששו כי השם בו בחרו ההורים לילדם עלול לפגוע בו, הם יוכלו לעכב את בקשת הרישום. השם הבעייתי יועבר לוועדת שמות ציבורית שתכלול עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ומחנכים. הוועדה תנסה להסביר להורים את הבעייתיות בשם שבחרו, את משמעות השם ואת הקשרו התרבותי. אם ההורים עדיין לא ישתכנעו, תוכל הוועדה לפסול את השם אך רק במקרים קיצוניים.

הגבלות על שמות ילדים קיימות במדינות רבות בעולם. כך למשל בשוודיה קיים חוק האוסר על מתן שמות מעליבים. בנורווגיה עד שנת 2002 יכלו ההורים לבחור מרשימה סגורה בלבד, והיום חל איסור על בחירת שם שהוא קללה, שם שלילי, שם הקשור במין או שם של מחלה. בפורטוגל יש רשימה של שמות אסורים ובפרו אסור לתת שם פוגעני או מנוגד לאמונה דתית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת