המבקר: "דוח הכרמל מתעכב בשל החמרה בממצאים"

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס אמר היום ליו"ר הכנסת: "דוח השריפה בכרמל הוא אחד הדוחות הגדולים והמפורטים ביותר שאני זוכר, יהיו בו ממצאים מעניינים מאוד, שלא אוכל לפרטם בעיצומו של תהליך הבדיקה". ריבלין: "רק המבקר יכול לשפוך אור על נסיבות האירוע בכרמל"

"מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס הגיש היום ליו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין את דוח מבקר המדינה על השלטון המקומי לשנת 2010, העוסק בנושאים הקשורים לרשויות המקומיות, השירות לאזרח, היערכות הרשויות המקומיות למצבי חירום, ענייני תכנון ובנייה
.
בפגישה הביע ריבלין באוזני המבקר את הערכת הציבור למבקר המדינה ואמר כי "אתמול השתתפתי באזכרה לחללי אסון הכרמל. הוויכוחים היו קשים ונוקבים באשר לסוגיית האחריות לאסון, אבל כל הצדדים לוויכוח, המשפחות והממשלה, הסכימו שיש לחכות לממצאי המבקר, שישפוך אור על העובדות והנסיבות של האירוע. העובדה הברורה היא שהציבור כולו רואה במוסד ביקורת המדינה גוף חוקר ועצמאי. הדבר מוכיח פעם נוספת שאיננו נמצאים במציאות משטרית של שלש רשויות, אלא של ארבע רשויות, כאשר אחת מהן היא מוסד מבקר המדינה".

עוד אמר ריבלין: "מבקר המדינה הפך להיות עין ציבורית המפקחת על כל הנעשה ומצביע על הטעון תיקון".

לינדנשטראוס: "אני לא זוכר דוח כל כך מפורט כמו זה"

בעניין הדוח על השריפה בכרמל, אמר לינדנשטראוס לריבלין כי "בשבועות הקרובים יצא הדוח על השריפה בכרמל. לפני מספר חודשים העברנו טיוטות של הדוח לכל המבוקרים, וקיבלנו מהם מענים. כרגע אנחנו מעבדים את המענים הללו. בנוסף אנחנו מאפשרים למספר מבוקרים שיש לגביהם ממצאים חמורים בדוח גם לאחר הטיוטה והמענים שנשלחו, להגיב פעם נוספת, ולכן הוצאת הדו"ח מתעכבת".

"זה אחד הדוחות הגדולים והמפורטים ביותר, הטיוטה הראשונה כללה 1,000 עמודים. אני לא זוכר דוח כל כך מפורט כמו זה. יהיו בו ממצאים מעניינים מאוד, שלא אוכל לפרטם בעיצומו של תהליך הבדיקה".

שנה לאסון - טקס רווי שבחים לראש הממשלה

במהלך טקס הזיכרון לחללי אסון הכרמל שהתקיים אתמול, היה רגע אחד שגרם להרמת גבות ואי נוחות בקרב יושבי הטקס. "האנדרטה הוקמה ביוזמתו של בנימין נתניהו... אני מתכבד להזמין את הראשון שהבין את גודל האירוע, רתם את כל הגורמים בארץ ובעולם לסייע בכיבוי השריפה ומאז דואג ללא ליאות למשפחות. ראש הממשלה בנימין נתניהו", כך הזמין המנחה דן כנר את נתניהו לשאת את דבריו.

בהמשך הוזמנו כמה מבני המשפחות השכולות להדליק נר זיכרון. וכך הוזמנה לבמה, שוב בניסוח יוצא דופן, "אמו של הכבאי הצעיר אלעד ריבן זיכרונו לברכה. על שמו של אלעד נקראת טייסת הכיבוי שאת הקמתה יזם ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו".

אז מי אחראי לדברי השבח וההלל לראש הממשלה? ביום חמישי האחרון, כאשר החליט נתניהו להצטרף לטקס, ביקשה לשכתו כמקובל את דברי הקישור מלשכת השר לביטחון פנים. לאחר שערכה אותם ועשתה בהם שינויים הכוללים את דברי השבח לרה"מ, הוחזר הטקסט ללשכת השר לביטחון הפנים, ומשם למנחה האירוע.

במהלך הטקס, הביעו גורמים פוליטיים את תדהמתם מהדברים. "זה נכון שהוא אחראי להקמת האנדרטה ויזם את רעיון טייסת הכיבוי. אבל למה הוא צריך את הדברים האלה ועוד במהלך יום זיכרון", כך אמרו.

בתגובה לדברים הללו, אמרה שלי יחימוביץ' כי דברי הקישור היו בגדר ציניות והיעדר רגישות מוחלט. "מדובר בניצול ציני של טקס רגיש מאין כמותו, והדבר צורם על רקע חלקו של נתניהו במה שהוביל לאסון", הוסיפה יו"ר מפלגת העבודה. ח"כ יואל חסון מקדימה הגיב גם הוא לדברים: "קוריאה הצפונית זה כאן. אלה היו מסרים שהוכתבו על ידי לשכת רה"מ במטרה לשטוף לציבור את המוח. מי שסירב להגיע לטקס עד לפני יומיים, הפך אותו בעזות מצח לפולחן אישיות".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו אכן היה הראשון שזיהה את גודל האירוע, הביא מטוסי כיבוי מ-18 מדינות זרות, יזם את הקמת האנדרטה ויזם את הקמתה של טייסת הכיבוי כחול-לבן שכיבתה בשנה האחרונה 150 שריפות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת