נתניהו למשפחות הנספים: "עברתם שנה של ייסורים ויגון"

שנה לאחר אסון הכרמל, בו נהרגו 44 בני אדם, נערך היום טקס אזכרה ב"עיקול המוות". ראש הממשלה נתניהו למשפחות: "תוכלו למצוא נחמה חלקית במעשי הגבורה של יקיריכם". יו"ר הכנסת ריבלין: "המשפחות שילמו את מחיר השאננות". ארבע מהמשפחות השכולות בחרו שלא להופיע לטקס

במלאת שנה לאסון הכרמל, שגבה את חייהם של 44 בני אדם, נערך טקס באנדרטה שהוקמה מטרים ספורים מהמקום בו עצר אוטובוס הצוערים. את הטקס העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס: "תודה לכל מי שסייע במאבק לכיבוי האש שיקום הכרמל בניית האנדרטה הזו ולאחינו הדרוזים והמוסלמים וראשי הרשויות שבאו".

"לפני כולם ומעל הכל, אתם בני המשפחות היקרות, עברתם שנה של ייסורים ויגון, ימים ולילות של כאב ואובדן, אבל כבד מנשוא על יקיריכם שנלכדו באש. כל העם ראה את הלהבות האדירות וכל העם כאב את כאבכם. ועם זאת אני מרשה לעצמי לומר שרק מי שחווה את כאב השכול יודע את עומק ייסוריכם, כי מיד עם היוודע האסון ואחר כך בימים המדממים שאחריו, נשאלת השאלה – אתם שואלים את השאלה – איך מתגברים, איך ממשיכים הלאה בחיים"?

"איך מתמודדים עם הסכין האכזרית הזו שחותכת באבחת חרב חיים צעירים בתחילת פריחתם וחיים בשלים בשיא עשייתם, אנשים שהיו יכולים לתרום עוד רבות? איך חיים עם אובדן של צעירים וצעירות נפלאים שזה עתה הקימו בית בישראל וציפו בהתרגשות להולדת ילדיהם. איך מתמודדים עם הליכתו של נער מקסים בן 16, בן יחיד שלא יחזור לעולם"?

"אני יודע שלעולם לא תהיה לכם נחמה שלמה, אבל נחמה חלקית אפשר למצוא אפשר למצוא אותה במורשת המופת והגבורה שהותירו אחריהם הנספים, ברוח ההתנדבות והמסירות העצומה שהפגינו אל מול האש בצאתם להציל חיים, בעובדה ששורות המתנדבים ללוחמי האש למשטרה לשב"ס התמלאו עד מאוד בשנה החולפת", אמר נתניהו.

ראש הממשלה המשיך: "נחמה אפשר למצוא בעובדה שעם ישראל כולו מכיר במורשת של 44 יקיריכם יקירינו. האתר הפך למעין עלייה לרגל. הם באים לכאן להצדיע להם, מכל הארץ, מחוץ לארץ, ועוד רבים מאוד יגיעו למקום הזה. גם כשההר הזה יחזור להיות כולו ירוק זכרון יקיריכם יישמר פה לעד. האנדרטה הזו תהיה עדות נצח לגבורתם".

ריבלין: "מדינת ישראל נתפסה כשאינה מוכנה"

"שנה עברה מאז אותו יום מר ונמהר שבו ההר הירוק לעד הפך באחת לאדום ואחר כך לשחור. והשחור, גם היום, שנה אחרי, שחור מאד", אמר יו"ר הכנסת ח"כ רובי ריבלין בנאומו בטקס.

"שנה עברה מאז כילתה האש בזעמה, עצים ואבנים, אבות ובנים, אימהות ובנות. כילתה ולא חמלה", אמר ח"כ ריבלין והמשיך: "האש לא הפרידה בין דם לדם, בין יהודי לדרוזי, למוסלמי, בין גבר לאשה, בין שוטר לכבאי, בין בוגר לנער".

"אזרחי ישראל כולם, עמדו נדהמים ואבלים, על ארבעים וארבעה עולמות שאבדו. על אבות ואימהות שלא יזכו עוד לומר מילה טובה לילדיהם. על אהבות שהחלו וטרם הבשילו; על חיים שנגדעו באיבם; ועל תינוקות שזה עתה נולדו, ומחייהם נעדר כבר אבא".

"בשם הנספים, חובה על מדינת ישראל לתמוך בבני המשפחות, ולהכיר בהם כחללים שנפלו בעת מילוי תפקידם. עד היום, כולנו, כואבים את חסרונכם, שלא יוכל לתקון, שומעים את זעקתכם על רכב ישראל ופרשיו,שעלו באש השמימה".

לא תמיד ניתן, להתכונן לכל תרחיש, ולכל תסריט אימים", אמר ח"כ ריבלין והמשיך: "ואולם, על כתפינו מונחת האחריות,לעשות את חלקנו, ולא לשחק לידיה של רשלנות, לא לשחק לידיה של שאננות. אותה השאננות, המכסה את אוזנינו, בל נשמע לאזהרות ולהתרעות. אותה השאננות, המובילה, לחלום בלהות, בהקיץ; שבגינה אנו מתעוררים, מופתעים, כאשר כבר מאוחר מדי".

"וכך אתם,שילמתם מחיר כבד,את המחיר הכבד מכל: מחירה היקר של השאננות".

כמה משפחות החליטו להחרים את הטקס

משפחות ברמי מהנגב, משפחת ביטון מקריית גת ומשפחת סירחאן מהיישוב מרר בצפון ששכלו את בניהן באסון, הודיעו כי לא ישתתפו בטקס, שייערך במעמד ראש הממשלה נתניהו, שר הפנים אלי ישי, יו"ר הכנסת ריבלין ורוב המשפחות השכולות.

תשעה מיליון שקלים הוקצו לבניית האנדרטה, שאת הקמתה יזם ראש הממשלה בנימין נתניהו. שישה מיליון שקלים מומנו מתקציב ממשלתי ואת היתר תרמו קרן היסוד וקק"ל.

לצד ההנצחה, הממשלה אישרה תקציב של 82 מיליון שקלים לשיקום הנזקים בחיפה, בדליית-אל-כרמל, בעוספיא, בטירת הכרמל, בגבעת וולפסון וביישובי המועצה האזורית חוף הכרמל. בנוסף הוקצו כ- 350 מיליון ש"ח לחיזוק מערך הכבאות וההצלה, והוקמה טייסת כיבוי אש ע"ש אלעד ריבן, שנספה באסון.

דני רוזן נפגש עם אלי ישי ושוחח בטלפון עם אשתו

השתתפותו של שר הפנים בטקס הושגה בתום פגישת פיוס שנערכה אתמול בין דני רוזן, ששכל את בת זוגו תת ניצב אהובה תומר ז"ל באסון הכרמל, לבין שר הפנים אלי ישי. לאחר מכן שוחח רוזן עם אשתו של השר - ציפי ישי. בשיחה התנצל רוזן על ההאשמות שפגעו גם במשפחתו של ישי וקרא גם לרעייתו לבוא לטקס האזכרה הממלכתי שיתקיים מחר.

"זה יהיה אולי פיצוי קטן על הכאב והסבל", אמר רוזן בשיחה הטלפונית. "אני מבקש אם את יכולה לבוא, אני אעריך את זה מאוד מאוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת