שירן הקטנה למוקדנית מד"א: "אמא שלי ילדה תינוק בשירותים"

"אמא שלי העירה אותי בחמש לפנות בוקר ואמרה שהיא צריכה ללדת" - כך מתחיל הסיפור הבלתי ייאמן של שירן, ילדה בת 10, שסייעה לאמה ליילד את אחיה בבית. הערב נחשפות הקלטות השיחה של שירן עם מוקד מד"א, שליווה אותה עד שהגיע האמבולנס: "אמא שלי ילדה בבית, בשירותים"

שירן טופחי, ילדה בת 10, הייתה לבדה בבית כשצירי הלידה תקפו את אמא שלה ולידת אחיה הקטן החלה. בעזרת הנחיות ממוקד מד"א היא סייעה לאמה ללדת בשלום.

"אמא שלי העירה אותי בחמש לפנות בוקר ואמרה לי שיש לה צירים ונראה לי שהיא צריכה ללדת", סיפרה היום שירן. רוב הילדים, ובעצם גם רוב המבוגרים, היו נבהלים כבר בשלב הזה. אבל שירן בת העשר היא משהו אחר. "אמרתי לה 'בסדר' ואחרי כמה דקות אני רואה את הראש יוצא לבחוץ". שירן מספרת שלא נבהלה ולא פחדה.

וכך זה נשמע בזמן אמת בהקלטה של המוקד של מד"א ביום שישי:

שירן: אמא שלי ילדה בבית, בשירותים.
מוקד: התינוק יצא כבר?
שירן: כן.
מוקד: הוא אבל נושם, הוא בוכה?
שירן: הוא בוכה, הוא בוכה.
מוקד: יופי, מצוין. בת כמה את?
שירן: אני בת עשר.

"התינוק נפל על הרצפה ועטפתי אותו עם שמיכה"

"ילדה גיבורה ואמיצה ובחיים אני לא אשכח את זה, את מה שהיא עשתה למען ההורים שלה", אמרה אמה של שירן, אילנה טופחי. האמבולנס של מד"א הגיע מהר אבל הלידה כבר החלה בחדר השירותים. מדובר בעניין מסוכן ומפחיד, אבל שירן שמרה על קור רוח בלתי נתפס עבור ילדה בכיתה ד': "ואז התינוק נפל על הרצפה ואני הרמתי אותו מהרצפה עם כל הדם, ועטפתי אותו עם שמיכה, ולקחתי אותו לסלון".

מוקד: תגידי, הוא עדיין נושם, בוכה?
שירן: הוא בוכה, הוא בוכה. הוא חי, הוא נושם.
מוקד: יופי חמודה. ואת מכסה אותו, בסדר? שלא יהיה לו קר, כי קר מאוד. לכסות אותו, אבל לא את הפנים, טוב?
שירן: לא לא, רק את הגוף.

אחרי שעטפה את אחיה התינוק במגבת, כפי שהנחו אותה במוקד מד"א, שירן התפנתה לטפל גם באמא שלה:

מוקד: את ליד אמא שלך והוא עוד מחובר לחבל הטבור?
שירן: כן, אמא שלי עומדת.
מוקד: טוב, אז שתשב, היא יכולה לשבת?
שירן: אני לא יודעת. (לאמה) את יכולה לשבת, אמא?
מוקד: איפה היא, עומדת?
שירן: כן, היא עומדת.
מוקד: אז שתשב. היא יכולה לשבת ותשימי את התינוק עליה, בזהירות, מכוסה במגבת, טוב? כל הכבוד לך מותק. הנה הם כבר ברחוב אצלך.
שירן: טוב, אז יאללה ביי.

"שוב אנחנו עדים לתהליך של תורני מוקד מקצועיים, שבזמן אמת נותנים הדרכה, נותנים את הכלים המתאימים למשפחות ולנפגעים לפעול ולהציל חיים", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין בתגובה לאירוע.

כששירן נשאלת האם היא מבינה מדוע כולם הופתעו כל כך מהתנהגותה מלאת התושייה, היא עונה: "כן, אני מבינה, כי ילדה בת עשר לא מסוגלת לעשות דבר כזה, כי זה בלתי אפשרי, ואני יכולתי לעשות את זה". הסיפור של שירן הפך לשיחת היום בבית החולים קפלן וגם במד"א. חופשים, רופאים, אחיות - כולם מספרים שדבר כזה עוד לא ראו. שירן הקטנה כבר יודעת מה היא רוצה להיות כשתהיה גדולה: רופאה מיילדת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת