נחתם ההסכם בין המתמחים לאוצר

8 חודשים לאחר שהחל המשבר במערכת הבריאות ו-4 חודשים לאחר שהמתמחים החלו להתפטר, נחתם ההסכם בין האוצר לרופאים המתמחים. אתמול הובא ההסכם לאישור המתמחים וכך הסתיימה השביתה הגדולה בהיסטוריה של מערכת הבריאות. רה"מ נתניהו בירך על ההסכם: "האזרחים מרוויחים"

באישון לילה, ארבעה חודשים לאחר שהמתמחים החלו להתפטר מתפקידם, נחתם ההסכם בין משרד האוצר למתמחים, ונדמה כי המשבר הארוך בהיסטוריה של המערכת הרפואית בישראל סוף סוף בא אל סיומו.

ההסכם נוסח עד לשעות הקטנות של הלילה במשרדי ההתאחדות הרפואית ברמת גן, ונחתם רק מעט לפני השעה ארבע לפנות בוקר. על פי ההסכם, שעלותו לאוצר כ-150 מיליון שקלים, יקבלו המתמחים מענק חד פעמי בגובה 60 אלף שקלים כתגמול עבור שעות נוספות, וכן יום מנוחה לאחר תורנות בסוף שבוע.

עוד סוכם כי ההסכם ייבּחן שוב בִתחילת 2015, וּבמידה שיתגלעו חילוקי דעות, יפנו הצדדים לגישור. ראש הממשלה בנימין נתניהו – שנמנע מלהתערב בסכסוך שאופן אקטיבי, וגרר ביקורת בשל כך - פרסם הבוקר הודעה בה הוא מברך על חתימת ההסכם. "האזרחים בישראל מרוויחים מההסכם מערכת רפואה ציבורית חזקה יותר", אמר נתניהו.

אתמול הובא ההסכם שהתגבש בין המתמחים לבין נציגי האוצר לאישור על ידי הרופאים המתמחים, ואושר ברוב קולות על ידי המתמחים כש-269 מהם הצביעו בעדו ו-163 התנגדו לו. רוב המתמחים המתנגדים הגיעו מבית החולים איכילוב בתל אביב.

"נעמוד כאיש אחד מאחורי ההבנות"

"כפי שנהגנו לאורך כל המאבק, נכבד את החלטת הרוב ונתייצב כאיש אחד מאחורי ההבנות שהושגו", מסרו ראשי הנהגת המתמחים. אתמול אחר הצהריים ערכו ראשי המתמחים מסיבת עיתונאים שבה התייחסו להסכם ולתמונת המצב לקראת חזרת מערכת הרפואה הציבורית לעבודה סדירה.

החלטת המתמחים לאשר את ההבנות סללה את הדרך לחתימה הסופית על ההסכם, שאינו כולל פתיחה של ההסדר הקודם שעוגן בין האוצר לבין ההסתדרות הרפואית ונקבע שיעמוד בתוקף לתקופה של תשע שנים. עם זאת, הוחלט כי בעוד כארבע שנים תיערך בחינה מחודשת שלו.

הצדדים הסכימו ביניהם להקים מנגנון אכיפה שיוודא כי מספר התורנויות שלהן ישובצו המתמחים לא יעלה על שש בחודש. כמו כן, הם צפויים לזכות במענקים בגובה אלפי שקלים שישולמו בימי ההתמחות.

ליצמן: מקווה שההסכם יפתח דף חדש

סגן שר ההבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו בירכו על ההסכם המחודש, ואמרו כי הם מתייצבים מאחורי מסמך העקרונות. "מדובר בהסכם המתמקד בשיפור תנאי העבודה וההשתכרות של מומחים צעירים ומתמחים, לצד קביעת מנגנון של בדיקת ההסכם במחצית תקופתו, באופן המאפשר תיקונים מוסכמים ושיתוף המתמחים והמומחים הצעירים באופן פעיל בתהליך", נמסר בהודעה אתמול. "בכך הושגו המטרות ונוצר אופק משמעותי למתמחים ולמומחים הצעירים".

סגן שר הבריאות הביע תקוותו כי אישור ההסכם שהתגבש יביא לחיזוק הרפואה הציבורית בישראל, ולדף חדש במערכת הבריאות, לטובת הרופאים ולרווחת ציבור החולים. מנכ"ל משרד הבריאות ציין כי מדובר בהישגים טובים לרופאים למתמחים ולמומחים הצעירים ובעיקר לרפואה הציבורית. "מסמך העקרונות משלים את ההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית בישראל ומהווה חיזוק נוסף למערכת הרפואה הציבורית", כתב גמזו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק