המתמחים והאוצר - על סף חתימה

בתום שבועיים של דיונים קדחתניים בין האוצר לבין הרופאים המתמחים - פריצת דרך. על פי הדיווח הצדדים, בתיווכם של פרופ' מירוני ופרופ' זמיר, הסכימו על מסמך עקרונות, אותו צפויים להציג המתמחים לעמיתיהם בבתי החולים ולבקש את אישורם. ההסכם לא כולל, ככל הנראה, את פתיחת ההסכם הקודם בין האוצר להסתדרות הרפואית

בתום שמונה חודשים מסתמן פתרון למשבר במערכת הבריאות - פריצת דרך משמעותית הושגה הלילה במהלך המו"מ בין הרופאים המתמחים לבין משרד האוצר. כתבנו לענייני בריאות יואב אבן מסר כי הצדדים ניסחו ביניהם מסמך עקרונות.

על פי הדיווח הצדדים לא יחתמו על ההסכם מיד: ראשית צפויים הרופאים המתמחים להציג את ההבנות לעמיתיהם בבתי החולים ואם תתקבל הסכמה של כלל הרופאים המתמחים - תיסלל הדרך לחתימה סופית על הסכם ההבנות. ההסכם המסתמן ככל הנראה לא כולל פתיחה של ההסכם שנחתם בין האוצר לבין ההסתדרות הרפואית לתקופה של תשע שנים, אך יכלול בחינה מחודשת של ההסכם בעוד כארבע שנים.

עוד עולה מהדיווחים כי יוקם מנגנון אכיפה שתפקידו לוודא כי מספר התורנויות של הרופאים המתמחים לא יעלה על שש בחודש. כמו כן צפויים המתמחים לקבל מענקים בסך אלפי שקלים במהלך תקופת ההתמחות.

לפני שבועיים: פגישה ראשונה בנוכחות המתווכים

פגישת ההידברות הראשונה, במתכונת המו"מ החדשה, בין נציגי הרופאים המתמחים ובין נציגי האוצר התקיימה ביום שלישי, ה-22 בנובמבר, בתיווכם של הפרופ' מוטי מירוני ושופט העליון בדימוס יצחק זמיר. למרבה ההפתעה, יו"ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אידלמן והממונה על השכר במשרד האוצר אילן לוין, נכנסו יחדיו לפגישה.

את הרופאים המתמחים ייצגו בפגישה ד"ר דובי בכר, ד"ר נדב חיים וד"ר איתי פרץ. ממשרד האוצר התייצבו לצד לוין גם היועץ המשפטי של המשרד ומשה בר סימן טוב, המשנה לראש אגף תקציבים באוצר.

השופט בדימוס זמיר אמר לאחר הפגישה, "אנחנו מקווים לסיים את הדיון תוך שבועיים, בהם ניפגש מדי יום ביומו. אחד הדברים המוסכמים עלינו הוא שנצטרך לטובת העניין להימנע מכיסוי תקשורתי שוטף. הדיון התנהל ברוח טובה ועניינית, הגענו להסכמה לגבי כל העניינים הסידוריים שנדרשו לצורך המשך תיקן ויעיל של הדיונים".

"אנחנו המתווכים, עם כל הקושי שבדבר, מלאים אמונה שעם הרצון הטוב להגיע לכלל פיתרון מוסכם, נצליח לסיים את ההידברות בהסדר שיוסכם על כל הנוגעים בדבר", הוסיף זמיר. לדברי פרופ' מירוני, "אנו מאמינים שהתהליך הוא הדבר הנכון ויכול לסייע לצדדים להגיע להסכם שיכול להתאים לצרכים של כל אחד מהצדדים".

בג"ץ הקציב לצדדים שבועיים בכדי להגיע לתוצאות, ודרש שיעדכנו בכל מספר ימים על התקדמות ההידברות.

בנוסף, סוכם כי ההידברות תעסוק בנושאים שבתוך מסגרת ההסכם, ולא תידון בקשתם המרכזית של המתמחים והמומחים לקצר את תוקפו. עו"ד טל קרת, המייצגת את הרופאים המתמחים, אמרה בריאיון לגלי צה"ל כי "כל עוד הנושא האמיתי לא נידון שם, ספק אם הדברים יוכלו להיפתר עד תום, ואנו נבחן את הדרכים שאולי יש בהן כדי לבחון נקודות בהסכם שאולי קשורות באורכו, ככל שנוכל במסגרת ההסכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק