נובמבר: קר יותר ב-7 מעלות משנה שעברה

אם לשפוט לפי תחילת החורף, צפויים לנו כמה חודשים גשומים וקרים במיוחד. מסיכום נתוני האקלים של החודש שהסתיים אתמול עולה כי נובמבר היה קריר מהרגיל ב- 2-4 מעלות מהממוצע וב-7 מעלות לעומת השנה שעברה. וכמויות הגשם? עלייה של מאות אחוזים לעומת הממוצע, ושל אלפי אחוזים לעומת נובמבר בשנה שעברה, בו ירדו 0 מ"מ גשם

בשנה שעברה חודש נובמבר הגיע אלינו עם כפכפים ומשקפי שמש. השנה, הוא הצטייד במטרייה ובמגפיים. בנובמבר שעבר התרכזנו בעיקר בתגובות של אנשים בחוף הים על החום הצורב ובמדפים העמוסים בסוודרים ומעילים שלא מתרוקנים מחנויות הבגדים. השנה, כבר מצאנו את עצמנו עם מים עד הברכיים ורצף של שמונה ימי גשם המתרחש בנובמבר רק פעם ב-15 שנים.

מסיכום נתוני האקלים של חודש נובמבר השנה, עולה כי הוא היה קריר מהרגיל ב- 2-4 מעלות מהממוצע הרב שנתי. אולם ביחס לנובמבר 2010, זה היה חודש שונה לחלוטין: קר ביותר ב-7 מעלות בממוצע והרבה יותר גשום.

בחודש האחרון נמדדו 226 מ"מ בתל אביב, הזכורים לנו בעיקר בשל ההצפות ביום אחד, יום רביעי 16 בנובמבר. לשם השוואה, בחודש נובמבר ממוצע יורדים רק 85 מ"מ. בחיפה נהנו מ-135 מ"מ החודש, כאשר הממוצע הוא 69 מ"מ. וגם בירושלים עברו את הממוצע לנובמבר עם 78 מ"מ לעומת 59.

אבל ההשוואה המרשימה ביותר היא לא לנובמבר הממוצע, אלא לנובמבר של השנה שעברה, שהוכרז כאחד מ-3 היבשים והחמים ביותר בתיעוד האקלימי בארץ, עם 0 מ"מ גשם בלבד (למעט מילימטרים בודדים באזור צפון הנגב).

פתיחה מצויינת לחורף

גם ספטמבר היה חודש גשום ויחד עם נובמבר המרשים, עד כה העונה הצטברה כמות משקעים העולה בהרבה על התקופה המקבילה בסתיו שעבר. לשם השוואה - מתחילת הסתיו ועד היום, בתל אביב ירדו 247 מ"מ, שהם 203% מהממוצע לתקופה המקבילה.

באותו תאריך בשנה שעברה הצטברה כמות זעומה של 5 מ"מ, שהם רק 4% ממה שאמור לרדת עד תחילת דצמבר. התמונה חוזרת במרבית תחנות המדידה ברחבי הארץ, שנכון להיום זוכות להגדרה לא נפוצה בזמן האחרון - גשומות מהרגיל. 

התחזית העונתית אמנם מצביעה על עונה יבשה מהרגיל. עם פתיחה גשומה כזו קצת קשה להאמין, אבל גם האופטימיות הזו - צריכה להיות זהירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת